Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Senovės teisė

Senovės teisė

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Senovės teisė. Senovės Rytų teisė. Bendrieji bruožai. Teisės primityvumas. Teisyno sandara. Nuosavybės teisė. Prievolinių santykių teisinis reglamentavimas. Santuoka, šeima, paveldėjimas. Nusikaltimas ir bausmė. Antikos teisė. Įstatymų leidybos institucijos Atėnuose. Atėnų teisė. Pagrindiniai teisės institutai. Teisės periodizacija.

Ištrauka

Seniausios teisės sistemos susiformavo senovės rytuose ( P.Azija ir Š.Afrika) 4-3 tūkst. pr.Kr. Čia atsirado pirmieji valstybiniai dariniai, o kartu su jais nuo seno susiklostę papročiai evoliucionavo į teisės normas. Senovės rytuose anksčiau nei bet kur kitur susikūrė teisės sistema, įtvirtinusi specifinius regiono visuomenės santykius. Socialinių ir politinių institutų raida buvo lėta, persipynusi su gimininės gentinės santvarkos liekanomis t.y. patriarchaline šeima, kolektyvine bendruomenės atsakomybe.
PAPROTYS-PAGRINDINIS TEISĖS ŠALTINIS. Tai yra visuomenės kūrybos produktas, perduodamas žodžiu iš kartos į kartą. Seniausios teisės normos rėmėsi papročiais.
TALIONO, KOMPOZICIJOS PRINCIPAI. Prieš tai galiojo keršto paprotys. Jis turėjo tramdomąjį poveikį ir turėjo padėti atkurti nukentėjusios ir nusikaltusios šalių santykį. Bet dėl jo sukeliamos grandininės reakcijos pragaištingumo, pereita prie taliono ir kompozicijos. Taliono paprotys- principas, ribojantis kerštą ir besiremiantis lygaus atlygio principu."Lygus už lygų", "Dantis už dantį". Taliono teisė- valstybės sankcionuotas taliono paprotys. Jis rodė, kad žmogus paklūsta taisyklėms ir drausmei. Kompozicijos principas-atsirado susiklosčius prekiniam ūkiui. Jis numatė už padarytą nusikaltimą materialinę kompensaciją nukentėjusiam ir jo šeimai.
GYVENTOJŲ NELYGYBĖS FIKSAVIMAS. Taliono idėja iškreipta, ji pakeista nuostata, kad kilmingasis turi daugiau teisių nei nekilmingas. Taip pat vergų padėtis buvo labai pažeminta ir nelygiateisė laisvųjų, priklausiusių skirtingoms socialinėms grupėms, padėtis.
RYŠYS SU RELIGIJA.SAKRALINIS POBŪDIS
TEISINĖS SISTEMOS NEBUVIMAS
KAZUISTINIS TEISĖS NORMŲ POBŪDIS. Tai yra teismų praktika, kurioje nebuvo bendro pobūdžio taisyklių ir tekstų pagrindą sudarė pavieniai konkretūs atvejai-KAZUSAI.
FORMALIZMAS. Daug dėmesio skirta ritualams, simboliams,tiksliam firmų laikymuisi.
Mesopotamijoje 4-3 tūkst. Pr. Kr. Šumero ir Akado gentinių grupių pagrindu pradeda formuotis pirmieji miestai-valstybės. Susidarė du Tarpupio dalys- Šumero-pietuose ir Akado-šiaurėje. Jos nuolat kovojo tarpusavyje dėl viešpatavimo teritorijoje. 3 tūkst .pr. Kr įsigalėjo Akado imperija( pirmą kartą buvo susijungti Mesopotamijos miestai-valstybės) ir jos valdovu tapo Sargonas. Ji greitai žlugo, nes ją užpuolė kalnų gentys.19a. pr. Kr. iškilo Babilono karalystė, antrą kartą suvienijusi Mesopotamiją.Gyvavo tris šimtmečius ir klestėjimo viršūnę pasiekė 18a. Pr. Kr. valdant Hamurapiui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-04
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis30.13 KB
Autoriusaura
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Senoves teise [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Socialinių mokslų kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą