Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Viktimologija (2)

Viktimologija (2)

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Viktimologijos samprata. Viktimizacija ir viktimiškumas. Kriminalinės viktimizacijos prevencijos samprata. Kriminalinės viktimizacijos palyginamoji būklė Lietuvoje ir kitose valstybėse. Kriminalinės viktimizacijos prevencijos kryptys užsienio valstybėse.

Ištrauka

Viktimologija yra socialinis mokslas. Jis, kaip ir daugelis mokslų, įvardytas žodžiu, kuris baigiasi dėmeniu ,,logija" (pvz., psichologija, suicidologija, kriminologija ir pan.). Šis žodis kilęs iš lotyniško žodžio victima" – auka, aukojamasis gyvulys ir graikų kalbos žodžio logos". Logos" pirminė reikšmė yra žodis", tačiau dabar logos" reiškia mokslas". Taigi viktimologija yra mokslas apie auką. Pirmykštė žodžio ¥auka" prasmė – tai auka dievybei, tačiau per tūkstantmečius šis žodis įgijo įvairių naujų prasmių. Šiuo metu auka suprantama kaip subjektas, kuris patyrė žalą, neteisybę, sunkų išmėginimą. Taigi kalbama apie nelaimingų atsitikimų, vėžio, potvynių, umarų, diskriminacijos, įvairios neteisybės ir teisės pažeidimų aukas. Nusikaltimų aukos yra subjektai (fiziniai ir juridiniai asmenys, taip pat kiti subjektai), patiriantys žalą dėl neteisėto veikimo ar neveikimo. Tiesioginės aukos patiria pirmiausia nusikalstamą elgesį ir jo pasekmes. Netiesioginės aukos (pvz., nusikaltimų aukų šeimų nariai) taip pat kenčia emociškai ir dvasiškai (patiria emocinę ir dvasinę žalą) arba patiria materialinę žalą. Įvairią žalą patiria skirtingos socialinės grupės, socialiniai gyventojų sluoksniai ar net visi gyventojai (pvz., karo metu), įvairios valstybės ar net ir visa žmonija (pvz., biosferos naikinimas, kosminės katastrofos ir pan.). Taigi viktimologijos sritis yra labai įvairūs ir skirtingos prigimties socialiniai reiškiniai, ji apima daugelį socialinio gyvenimo fenomenų. Todėl aktualu išskirti viktimologijos sampratą plačiąja ir siaurąja prasme. Viktimologija plačiąja prasme – tai mokslas apie įvairių socialinių procesų (nebūtinai neigiamai vertintinų) aukas. Ji tyrinėja visas tris sudedamąsias trikampio ¥auka – skriaudėjas – visuomenė" dalis bei jų tarpusavio sąveiką (interakciją), tapimo auka priežastis, slypinčias visuose trijuose komponentuose ir jų sąveikoje. Viktimologija taip pat tyrinėja ir ieško būdų, kaip galima būtų išvengti tapimo auka tais atvejais, kai tai įmanoma, t.y. viktimologijos dalykas taip pat yra ir viktimologinė prevencija. Be to, viktimologijos dalykas yra visuomenės ir valstybės institucijų, teikiančių paramą socialinių procesų padarinių, ypač nusikaltimų, aukoms, veiklos analizė, jos efektyvumo ir teisėtumo įvertinimas.
Tapę aukomis, žmonės patiria fizinę, emocinę, dvasinę ir materialinę, taip pat ir kitokią socialinę (pvz., moralinę) žalą. Viktimologija tyrinėja tos žalos mastą ir jos pasireiškimo intensyvumą aukos ir skriaudėjo santykiuose. Ji taip pat tyrinėja visuomenės reakciją į aukos padėtį, baudžiamojo (ir socialinio) teisingumo vyksmą ir aukų problemų sprendimo kokybę, aukų pastangas kompensuoti tą patirtą įvairią žalą.
Socialiniai, o ypač kriminalizuotų veikų socialiniai procesai suteikia galimybę skriaudėjui priversti auką atlikti konkretų vaidmenį, tam tikra prasme panašų į santykį grobuonies su savo medžiojamu grobiu, laimėtojo su pralaimėjusiuoju, šeimininko su vergu. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės konspektas
KategorijaTeisė
TipasKonspektai
Apimtis33 puslapiai 
Dydis74.18 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viktimologija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Konspektai
  • 33 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 5 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais