Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo sutartys (4)

Darbo sutartys (4)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172
Aprašymas

Darbo sutarties sąvoka ir reikšmė. Darbo sutarties ir civilinės sutarties atskyrimas. Darbuotojas – jo subjektiškumas. Darbdavys – jo subjektiškumas. Bendrieji reikalavimai. Būtinosios darbo sutarties sąlygos. Darbo apmokėjimo sąlygos. Išbandymas. Darbo laikas. Profesijų jungimas. Kelionės į ir iš darbo kompensavimas. Materialinė atsakomybė. Poilsio laikas. Garantijos sudarant darbo sutartį. Apribojimai sudarant darbo sutartį. Dokumentai, pateikiami priimant į darbą. Darbo sutarties forma ir jos pildymas. Darbo sutarčių sudarymo ypatumai su švietimo įstaigų darbuotojais. Darbo sutarčių sudarymo ypatumai su mokslo ir studijų institucijų darbuotojais. Darbo sutarčių sudarymo ypatumai su sveikatos sistemos VšĮ darbuotojais. Jaunų asmenų iki 18 metų priėmimo į darbą ypatumai. Užsieniečių įdarbinimo ypatumai. Reikalavimai jūrininkams priimant į darbą laivuose. Automobilių vairuotojų priėmimo į darbą ypatumai. Oro transporto darbuotojų priėmimo į darbą ypatumai. Geležinkelių transporto darbuotojų priėmimo į darbą ypatumai. Terminuota darbo sutartis. Sezoninė darbo sutartis. Laikinoji darbo sutartis. Antraeilių pareigų sutartis. Darbo sutartis su namudininkais. Patarnavimo sutartis. Kitos darbo sutarties rūšys. Ne viso darbo laiko darbo sutartis. Darbo sutartys su ūkininkų ūkių ir kitų žemės ūkio subjektų darbuotojais. Darbo sutartys su gyvenančiais Lietuvoje užsieniečiais, kuriems nereikia leidimo dirbti. Darbo sutarties vykdymo užtikrinimas. Darbo sutarties sąlygų keitimas. Laikinas perkėlimas į kitą darbą ypatingais atvejais. Perkėlimas į kitą darbą prastovos atveju. Darbdavio pareiga perkelti darbuotoją dėl sveikatos būklės. Nušalinimas nuo darbo. Darbo sutarčių pasibaigimo sąvoka ir pagrindai. Darbo sutarties nutraukimas šalių susitarimu. Terminuotos darbo sutarties nutraukimas. Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo pareiškimu. Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo prašymu dėl nepriklausančių nuo darbuotojo aplinkybių. Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės. Svarbių priežasčių nustatymas. Darbo sutarties nutraukimas dėl ekonominių, technologinių priežasčių arba darbovietės struktūrinių pertvarkymų. Darbdavio teisė nutraukti terminuotą darbo sutartį iki jos termino pabaigos. Darbo sutarties nutraukimas be įspėjimo. Darbo sutarties nutraukimo tvarka. Garantijos darbuotojų atstovams. Pirmenybės teisė būti paliktam dirbti, kai mažinamas darbuotojų skaičius. Išeitinės išmokos. Ginčai dėl darbo sutarties – kaip individualių darbo ginčų kategorija. Ginčai dėl išbandymo sudarant darbo sutartį taikymo. Ginčai dėl darbo sąlygų keitimo ir nušalinimo nuo darbo. Ginčai dėl darbo sutarties nutraukimo darbuotojo iniciatyva Ginčai dėl darbuotojo atleidimo iš darbo nesant darbuotojo kaltės. Ginčai dėl darbuotojo atleidimo iš darbo nesant darbuotojo kaltės Ginčai dėl darbo sutarties nutraukimo darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės.

Ištrauka

Pagrindinis visų teisinių darbo santykių atsiradimo šaltinis, vykdymo ir pakeitimo pagrindas yra darbo sutartis. Sudarydami darbo sutartis, asmenys įgyvendina Lietuvos Respublikos Konstitucijos (48 str.) garantuojamą kiekvienam žmogui galimybę laisvai pasirinkti darbą bei verslą. Šią konstitucinę laisvę galima realizuoti dviem būdais:

1) savarankiškai, be kieno nors pagalbos ar tarpininkavimo sudaryti darbo sutartį;
2) sudaryti darbo sutartį tarpininkaujant tam tikroms valstybinėms ar nevalstybinėms institucijoms.

Reguliuojantis darbo sutarties vaidmuo pasireiškia kiekvieno darbuotojo individualių darbo sąlygų konkretinimu. Darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, įgyja teises ir garantijas, numatytas įstatymų (pvz. teisę į valstybinio socialinio draudimo pašalpas, pensiją, teisę į apmokamas kasmetines atostogas, į žalos atlyginimą darbinio suluošinimo arba profesinio susirgimo ar mirties atvejais ir kitas teises).
Darbo sutartis yra vienas svarbiausių darbo teisės institutų Lietuvos darbo teisės sistemoje. Šis institutas apjungia teisės normas, reglamentuojančias darbo sutarties sudarymą, keitimą ir nutraukimą, t.y. darbuotojų priėmimą į darbą, darbo sąlygų pakeitimą ir atleidimą iš darbo.
Darbo sutarties pagrindu darbdavys gali pasirinkti darbuotojus, labiausiai atitinkančius jo, kaip darbdavio interesus.
Darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu (DK 93 str.).

Iš šios sąvokos seka, kad:
1. darbo sutartimi nustatoma darbuotojo darbo vieta ir veiklos rūšis (darbo funkcija – darbas pagal atitinkamą profesiją, specialybę, kvalifikaciją ar pareigas);
2. nurodoma, kad darbuotojas paklus darbdavio nustatytai darbo tvarkai;
3. nustatoma, jog darbo sąlygas užtikrina darbdavys.

Darbo sutarties dalykas – pats darbas, jo procesas. Jos požymiai formuluojami kaip pagrindinės darbo sutarties šalių – darbuotojo ir darbdavio (DK 15 str., 16 str.) pareigos (pav. Nr.3).
Jei yra darbo sutarties požymiai numatyti DK 93 str. ir darbas atliekamas nesudarius darbo sutarties, toks darbas laikomas nelegaliu. Taip pat nelegalus darbas yra kai dirba užsienio valstybių piliečiai ar asmenys be pilietybės, nesilaikant jiems norminių teisės aktų nustatytos įdarbinimo tvarkos. Apie užsieniečių įdarbinimo tvarką žr. 4.2.5. skirsnį.
Darbdaviai ar jų įgalioti asmenys, leidę dirbti nelegalų darbą, atsako įstatymų nustatyta tvarka (žr. ATPK 413; 17313; 2063 str.).
Nelegaliu darbu nelaikomi pagalbos (talkos darbai DK 98 str. 2 d.) ir savanoriški darbai. jų sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė[1]. Sudarius darbo sutartį darbuotojas įsitraukia į darbo kolektyvą, kurį sudaro visi darbuotojai, darbo santykiais susiję su darbdaviu (DK 17 str.). Darbuotojų kolektyvui, kaip darbo teisės subjektui (DK 17 str.), suteiktos tam tikros teisės ir patikėta įgyvendinti tam tikras funkcijas (sudaryti įmonės kolektyvinę sutartį (DK 59 – 60 str.)), pritarti kolektyvinės sutarties projektui (DK 62 str.), teisė dalyvauti valdant įmonę (DK 43 str.), įgyvendinti kolektyvinių derybų teisę (DK 48 str.) ir kt.
Darbo sutartis sudaroma laisvanorišku darbuotojo ir darbdavio susitarimu, be pašalinės pagalbos. Tačiau DK 86 str. reglamentuojančiame teisės į darbą įgyvendinimą numatyta galimybė sudaryti darbo sutartis tarpininkaujant įdarbinimo tarnyboms. Esant palyginti dideliam nedarbui (12,5 – 2002; 10,3 – 2003 proc.) rasti tinkamą darbą ir įsidarbinti nedirbančiam asmeniui savarankiškai yra sunku. Todėl siekiant greičiau, tinkamiau įsidarbinti sudarant darbo sutartį, DK XI skyriuje numatytas įdarbinimas. Apibrėžiama įdarbinimo sąvoka, įdarbinimo tarpininkavimo tarnybos, tarpininkavimas įdarbinant užsienyje, darbo rinkoje papildomai remiami asmenys, darbo rinkos profesinio mokymo tvarka. Pagrindinė įdarbinimo tarpininkavimo grandis yra Lietuvos Darbo Birža prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir teritoriniai jos padaliniai – teritorinės darbo biržos. Tarpininkauti dėl įdarbinimo be darbo biržų, gali ir kitos įmonės, įstaigos, organizacijos, kurių įstatuose ar steigimo dokumentuose nurodyta ši veikla. Tarpininkavimą įdarbinant užsienyje vykdo Lietuvos darbo birža, o kitos įmonės, įstaigos ir organizacijos gali tarpininkauti dėl asmenų įdarbinimo užsienyje tik turėdamos Vyriausybės įgaliotos institucijos išduotas licenzijas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės konspektas
KategorijaTeisė
TipasKonspektai
Apimtis72 puslapiai 
Dydis171.56 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo sutartys (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Konspektai
  • 72 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • J. Tartilas
Pasidalink su draugais