Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teismų sistema ir jų jurisdikcija

Teismų sistema ir jų jurisdikcija

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Teismo sąvoka. Lietuvos teismų sistemos istorinė apžvalga: Teismų sistema 1918 - 1933 m., Teismų sistema 1933 - 1940 m., Sovietų Lietuvos teismų sistema, Nacių okupaciniai teismai 1941 - 1944 m. Dabartinė Lietuvos Respublikos teismų sistema: Apylinkių teismai, Apygardų teismai, Lietuvos apeliacinis teismas, Lietuvos aukščiausiasis teismas, Specializuoti teismai, Apygardų administraciniai teismai, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Išvados.

Ištrauka

Savo darbo pradžioje remiantis Lietuvos teisės istorijos, Teisėsaugos institucijų bei Iš Lietuvos teisės ir valstybės istorijos vadovėliais, aš pabandysiu trumpai apžvelgti Lietuvos teismų sistemos raidą, pradedant nuo 1918 metų ir baigiant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimu 1990 metais. Aš pabandysiu išrinkti pagrindinius tų laikų teismų sistemų bruožus, palyginti juos su dabartine teismų sistema.
Didžiausią savo darbo dalį aš skirsiu dabartinės teismų sistemos aptarimui. Aš trumpai išanalizuosiu dabartinės teismų sistemos atskiras teismines grandis. Tai yra bendrosios ir specialiosios kompetencijos teismus, į kuriuos įeina Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos apeliacinis teismas, apygardų ir apylinkių teismai, Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas ir apygardų administraciniai teismai.
Sąvoka teismas yra labai plati. Ji gali būti vartojama įvairiomis prasmėmis. Tai ir teisėja, ir teisėjų kolegijos, ir pastatas, kuriame teisėjai dirba. Tačiau remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucija teismas tai valstybinė institucija, kuri vienintelė vykdo teisingumą ir priima sprendimus valstybės vardu. Pagal dabartinį Lietuvos Respublikos teismų įstatymo dvyliktą straipsnį teismas yra juridinis asmuo, kuris turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu. Taigi vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Konstitucija bei teismų įstatymu galime prieiti prie išvados, kad teismas - tai savarankiška, atskira nuo vykdomosios ir įstatymų leidžiamosios valdžios, valstybės teisminės sistemos institucija, vykdanti teisingumą šalyje.
1919 m. sausio 16 dieną įsigaliojo Lietuvos teismų ir jų darbo sutvarkymo įstatymas. Pagal jį, kaip mes matome iš 1 schemos, galiojo trijų grandžių teismų sistema. Ji susidėjo iš taikos teismų, apygardų teismų ir Vyriausiojo tribunolo. Tų metų teismų kompetencijai buvo būdingi keli trūkumai. Vienas iš jų pasižymėjo tuo, kad bylos pirmąja instancija nagrinėjamos apygardų teisme buvo prarandama galimybė pateikti kasacinį skundą dėl priimto sprendimo a nuosprendžio. Tokia padėtis buvo nepateisinama kadangi apygardos teismai, kaip pirmoji teisminė instancija, nagrinėjo sudėtingesnes bylas, ir kasacinė galimybė čia buvo daug svarbesnė nei bylose, kuriose pirmąja instancija buvo taikos teisėjai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis18.84 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teismu sistema ir ju jurisdikcija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Lekt. S. Babravičienei
Pasidalink su draugais