Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Valstybinės pensijos

Valstybinės pensijos

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Valstybinių pensijų rūšys. Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos. Lietuvos Respublikos Prezidento pensija. Mokslininkų valstybinės pensijos. Nuketėjusių asmenų valstybinės pensijos. Teisėjų valstybinės pensijos. Pareigūnų ir karių pensijos. Valstybinių pensijų skyrimo pagrindai. Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisija. Išvados ir siūlymai.

Ištrauka

Valstybinės pensijos - tai alimentarinio pobūdžio kasmėnesinės išmokos iš valstybės biudžeto mokamos pasižymėjusiems asmenims, nukentėjusiems, ginant Lietuvos valstybingumą, krašto apsaugos bei vidaus reikalų, prokuratūros, saugumo pareigūnams bei mokslininkams.
Europoje socialinis draudimas atsirado 19 amžiaus pabaigoje kaip pramoninės revoliucijos padarinys. Bene žymiausias jo pradininkas buvo Bismarkas. Bismarko modelis pasklido po pasaulį. Ir šiandien jo pagrindu formuojamos daugelio šalių socialinio draudimo sistemos.Šiuo atveju pabandysiu pakalbėti apie valstybinęs pensijas.

Lietuvos Respublikoje nustatomos šios valstybinės pensijos:
1) Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos;
2) Respublikos Prezidento valstybinė pensija;
3) mokslininkų valstybinės pensijos;
4) nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos;
5) teisėjų valstybinės pensijos.
6) pareigūnų ir karių valstybinės pensijos;
Mokslininkų valstybinės pensijos nustatomos laikinai – iki papildomo mokslininkų pensinio draudimo sistemos sudarymo.
Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos, taip pat nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos skiriamos pagal valstybinių pensijų įstatymą. Respublikos Prezidento, pareigūnų ir karių, mokslininkų bei teisėjų valstybinės pensijos skiriamos pagal specialius įstatymus.


Teisę gauti Lietuvos Respublikos pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinę pensiją turi Lietuvos Respublikos piliečiai, ypač nusipelnę Lietuvai kurdami bei plėtodami jos valstybingumą, ūkį, kultūrą, mokslą, meną ir sportą, gindami valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką, labiausiai pasižymėję pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyviai, taip pat motinos, pagimdžiusios ir išauginusios bei gerai išauklėjusios 7 ir daugiau vaikų, jei šie asmenys yra sukakę Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą senatvės pensijos amžių arba pripažinti I ar II grupių invalidais. Asmenys, dirbę ypatingomis darbo sąlygomis, už kurias skiriama kompensacija, turi teisę gauti pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinę pensiją likus iki senatvės pensijos amžiaus tiek mėnesių, už kiek mėnesių kompensacija mokama. Teisę gauti pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinę pensiją taip pat turi aukščiausieji valstybės pareigūnai.
Teisę gauti pirmojo laipsnio valstybinę pensiją turi ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviai – kariai savanoriai, Lietuvos Respublikos piliečiai olimpinių žaidynių čempionai (aukso medalio laimėtojai), o antrojo laipsnio valstybinę pensiją – Lietuvos Respublikos piliečiai olimpinių žaidynių prizininkai (sidabro, bronzos medalių laimėtojai).
Asmenims, buvusiems Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku, Ministru Pirmininku, Aukščiausiojo Teismo pirmininku, Konstitucinio Teismo pirmininku, skiriama pirmojo laipsnio valstybinė pensija, jei jie bent dvejus metus ėjo išvardintas pareigas. Pensija šiems asmenims skiriama, kai jie sukanka senatvės pensijos amžių arba yra pripažinti I ar II grupių invalidais.
Pirmojo laipsnio valstybinė pensija yra keturių valstybinių pensijų bazių dydžio, o antrojo laipsnio – dviejų valstybinių pensijų bazių dydžio.
Šios valstybinės pensijos mokamos, nepaisant jas gaunančio asmens pajamų. Pirmojo laipsnio valstybinę pensiją skiria Vyriausybė pagal Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisijos teikimą, o antrojo laipsnio valstybinę pensiją skiria pati minėta komisija.
Per vienerius kalendorinius metus negali būti paskirta daugiau kaip 15 pirmojo laipsnio valstybinių pensijų ir daugiau kaip 45 antrojo laipsnio valstybinės pensijos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Dydis28.45 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valstybines pensijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 18 puslapių 
  • Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla / 3 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais