Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Europos Sąjungos (ES) teisė

Europos Sąjungos (ES) teisė

  
 
 
12345678
Aprašymas

Europos Sąjunga (ES). Europos Sąjungos teisės sistemos esminiai bruožai. Europos Bendrijos (EB) teisės vieta valstybių narių teisėje. Europos Bendrijos (EB) teisės viršenybės principas ir Lietuvos teisės sistema. Išvados.

Ištrauka

Europos šalių integracijos į Europos Sąjungą (ES) procese didelis dėmesys skiriamas jos teisės sistemos derinimui su Europos Bendrijų (EB) teise. Tačiau šis procesas neapsiriboja vien tik atskirų EB teisės normų perėmimu ir jų įgyvendinimu nacionalinėje teisėje. Šaliai tapus ES nare, EB teisė taip pat taps ir jos teisės sistemos dalimi. Todėl teks perimti ne tik pačias teisės normas, bet ir šių normų veikimo ir taikymo principus. Reikia pastebėti, kad EB teisė pasižymi tam tikru savitumu, kurį nulemia jos teisės šaltinių, teisės normas kuriančių institucijų bei normų priėmimo procedūrų specifika, taip pat pačių normų veikimo ir taikymo specifiniai principai. Vienas iš pagrindinių Bendrijos teisės principų – jos viršenybės nacionalinės teisės atžvilgiu principas, išvystytas Europos Bendrijų Teisingumo Teismo (ETT). Šio darbo tikslas – trumpai aptarti pagrindinius šio principo aspektus, ES teisės viršenybės principo inkorporavimo į valstybių narių nacionalinę teisę aspektus, panagrinėti, kokia būtų šio principo įtaka Lietuvos Respublikos teisei jai tapus ES valstybe nare.
Europos Bendrijos ir jų pagrindu įsteigta Europos Sąjungą pagal savo pobūdį yra neturinti precedento viršnacionalinė organizacija, todėl ir jos sukurta teisės sistema iš esmės skiriasi tiek nuo nacionalinės teisės sistemos, tiek nuo universaliųjų tarptautinių organizacijų kuriamos teisės sistemos, tiek ir nuo tarptautinės teisės sistemos. Kaip yra pripažinta autoritetingų teisininkų bei Europos Teisingumo Teismo išplėtotoje praktikoje bei atsižvelgiant į charakteristiką, kurią šiai sistemai suteikia Steigiamosios sutartys, Europos Sąjungos teisė sudaro sui generis teisės sistemą, t.y. savarankišką teisės sistemą, turinčią tik jai būdingų savybių. Svarbūs Bendrijos teisės ypatumai yra jos viršenybė nacionalinės teisės atžvilgiu ir tiesioginis galiojimas visose valstybėse narėse.
Viršenybė (ang. primacy, pranc. SUprėmatie/primautė, vok. Vorrang) vienas iš pagrindinių Europos teisės principų. Pagal šį principą, jei iškyla prieštaravimas tarp Europos teisės ir nacionalinės teisės, galioja Europos teisė. Viršenybės principas taikomas nuosekliai visai (t. y. ir pirminei, ir antrinei) Europos teisei. Europos teisei tenka viršenybė nepriklausomai nuo to, kuris teisės aktas (nacionalinis ar Europos) buvo priimtas vėliau. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Dydis13.89 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Europos Sajungos teise [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais