Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės sistemos ir jos sudarymo būdai

Teisės sistemos ir jos sudarymo būdai

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Teisė. Teisės sistema. Teisės normos. Teisės šaka. Teisės institutas. Teisės normų sistemos poreikis. Materialioji ir proceso teisė. Teisės normų sistemos sudarymo metodologiniai pagrindai. Subordinacija ir koordinacija – teisės sistemos sudarymo metodai. Teisės normų sisteminimo lygmenys. Lietuvos teisinės sistemos struktūrinės dalys. Koreliacija, arba horizontalūs teisės šakų santykiai, teisės sistemoje. Viešoji ir privatinė teisė. Teisės sistema ir įstatymų sistema, jų santykis ir tarpusavio ryšys. Teisės normų sistemos santykis su teisine sistema.

Ištrauka

Teisė yra vienas pagrindinių visuomenės gyvenimo reguliavimo mechanizmų.
Teisės literatūroje vyrauja nuomone, kad teisės sistema - tai ekonominės ir socialinės santvarkos nulemta teisės struktūra, išreiškianti vidinį teisės normų suderinamumą ir kartu jų skirstymą pagal šakas ir institutus. Teisės sistema susidaro ne spontaniškai, o sąveikaudama su esamais visuomeniniais santykiais. Esama socialinė visuomenes ir valstybės santvarka galiausiai nustato tam tikrą teisės sistemą.
Teisės sistema parodo, iš kokių dalių susideda teisė ir kaip tos dalys tarpusavyje sąveikauja. Teisės sistemos pagrindą sudaro teisiniai paliepimai, grupuojami viduje kaip ištisinės kompozicijos. Teisiniai paliepimai teisės sistemoje atspindi teisės normų objektyvumą, jų suderinamumą, vienovę ir skirtybes, gebėjimą atsiriboti ir panašiai.
Teisės normos užtikrina teisės sistemos dinamiškumą, padaro jos elementus kintamus ir šitaip užtikrina visos teisės sistemos pa¬stovumą. Keičiantis visuomeniniams santykiams, kyla ir naujų teisės normų, atspindinčių tuos pokyčius, būtinumas. Teisės sistema papildoma kokybiškais struktūriniais elementais, galinčiais atsiriboti pagal reguliuojamų visuomeninių santykių, procesų specifiką.
Reikia skirti sąvokas teisės sistema ir teisinė sistema. Teisinė sistema yra plati, visą teisinę visuomenės organizaciją apimanti kategorija. Ji suvokiama kaip visuma tarpusavyje susijusių ir iš vidaus suderintų teisinių priemonių, kurių padedama valstybė teisės normomis veikia visuomeninius santykius.
Kaip ir bet kurioje kitoje valstybėje, Lietuvoje veikia daug įvairių įstatymų ir poįstatyminių norminių aktų. Vien tik Seimo priimtų įstatymų virš 3 tūkstančių. Juose suformuluota ir įtvirtinta nuo kelių iki kelių šimtų ar net kelių tūkstančių elgesio taisyklių - teisės normų. Tad Lietuvoje veikia daugybė teisės normų, reguliuojančių labai įvairius visuomeninius santykius, susidarančius įvairiose žmonių (visuomenės) gyvenimo, buities ir veiklos srityse. Visos tos teisės normos veikia ne pavieniui ir ne kaip mechaniškai sudarytas rinkinys, o kaip tam tikru būdu tarpusavyje susietų, suderintų ir sugrupuotų elgesio taisyklių sistema. Pagrindiniai Lietuvos teisinės sistemos struktūriniai vienetai, kuriuose grupuojamos ir sisteminamas teisės normos (taip pat ir norminiai aktai), yra teisės institutai ir teisės šakos.
Pavieniui teisės normos nepajėgia atlikti teisei skirtų funkcijų . Todėl reikia, kad jos tarpusavyje sąveikautų: viena kitą papildytų, užbaigtų , išplėstų, sukonkretintų, garantuotų viena kitos veiksmingumą, būtų logiškai iš vidaus sujungtos bendros teisės sampratos ir bendro tikslo. Tai reiškia, kad teisės normas reikia organizuoti į vientisą sistemą, kur jos suvienijamos abipusės priklausomybės ir organizuotai nukreipiamos strateginiam teisės tikslui – įgyvendinti žmogaus teisių saugą. Skirtingų teisės šakų normos tada suprantamos tik kaip skirtingais būdais tą patį tikslą įgyvendinančios priemonės. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Dydis485.09 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises sistemos ir jos sudarymo budai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais