Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Lietuvos Respublikos (LR) teismų sistema ir raida

Lietuvos Respublikos (LR) teismų sistema ir raida

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Teismų sistema. Bendrosios kompetencijos teismai. Bendrosios kompetencijos teismų struktūra. Apylinkės teismas. Apygardos teismas. Lietuvos apeliacinis teismas. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Specializuoti teismai. Specializuotų teismų struktūra. Apygardos administracinis teismas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Teismų raida. Teismų sistema 1918-1933 metais. Teismų kompetencija. Teismų sistema 1933-1940 metais. Teismų kompetencija. Sovietų Lietuvos teismų sistema.

Ištrauka

Pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 109 straipsnį teismas yra valstybinės teisminės valdžios institucija, vykdanti teisingumą. Teisingumo vykdymas yra išimtinė teismų kompetencija, o tai reiškia, kad jokiai kitai institucijai nėra suteikta teisė valstybės vardu galutinai išspręsti kaltinamojo kaltės ar nekaltumo klausimą arba tarp asmenų kilusį civilinį ginčą. Tačiau Lietuvos Respublikoje veikia ne vienas teismas, o teismų sistema, todėl asmeniui, kuris turi kreiptis į teismą, yra svarbu žinoti, į kokį konkretų teismą reikia kreiptis, kad būtų apgintos jo teisės. Todėl šiame darbe bus bandoma išsiaiškinti, kokia yra Lietuvos Respublikos teismų sistema, o remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucija - teismų sistema yra visuma veikiančių teismų, kuriuos sieja bendri teisminei valdžiai keliami tikslai ir uždaviniai bei teismų veiklos ir organizavimo principai. Trumpai bus bandoma apžvelgti kiekvienos grandies teismo kompetencija, nes kiekvienas teismas teisingumą vykdo tik pagal savo kompetenciją, o šią kompetenciją lemia konkretaus teismo veiklos teritorija, bylų teisminio priklausymo taisyklės, kuriomis remiantis yra paskirstoma bylų nagrinėjimo kompetencija teismų sistemos viduje ir jų vykdomos funkcijos (yra atsižvelgiama į tai, ar konkretus teismas yra pirmosios, apeliacinės ar kasacinės instancijos). Ir trumpai bus apžvelgta teismų sistemos raida nuo 1918 metų iki dabartinių laikų.
Kiekvienos demokratinės valstybės funkcionavimo pagrindas – valdžių padalijimo principas, kurio pagrindėju yra laikomas prancūzų filosofas Š. Monteskjė. Remiantis šiuo principu užtikrinamas veiksmingas visų valstybės valdžių bendradarbiavimas, tarpusavio kontrolė ir negalimumas vienai valdžiai sutelkti visą galią. Šis principas yra įtvirtintas ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnyje – valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas.
Sąvoka teismas gali būti vartojama keliomis prasmėmis. Teismu gali būti vadinamas teisėjas arba teisėjų kolegija, teismo posėdyje nagrinėjantys administracinę, baudžiamąją, civilinę ar kitą bylą, taip pat pastatas, kuriame dirba teisėjai. Tačiau pagal Konstituciją teismas yra valstybės teisminės valdžios institucija, vykdanti teisingumą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Dydis18.9 KB
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos teismu sistema ir raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Utenos kolegija / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais