Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Suvereniteto sąvoka ir požymiai

Suvereniteto sąvoka ir požymiai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Suvereniteto sąvoka istoriniame kontekste. Valstybė ir suverenitetas. Valstybės suvereniteto požymiai. Suvereniteto ir tarptautinės teisės santykis. Suvereniteto doktrina. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Suvereniteto sąvokos daugialypiškumas bei istorinė raida kelia daug klausimų tarptautinėje teisėje. Daugelis tarptautinės teisės specialistų yra pateikę savo nuomonę, ar besiremdami teisės filosofų samprotavimais sukūrę savas valstybės suvereniteto interpretacijas.
Suverenitetas – tai išimtinė galia, kurią riboja tik tarptautinė teisė ir kurią turi kiekviena valstybė, kuri gali būti laikoma tarptautinės teisės subjektu. Tokia valstybė yra nepriklausoma, nepaklūstanti jokio kito tarptautinės teisės subjekto valdžiai. Ar tikrai yra būtent taip?
Šią temą pasirinkau būtent todėl, kad paskutiniu metu, kai integracija į tarptautines organizacijas įgauna vis didesnį pagreitį, suvereniteto sąvoka kelia nemažai problemų net ir tarptautinės teisės specialistams, nekalbant apie pradėjusius studijuoti tarptautinę teisę studentus.
Suvereniteto problematiką analizuojančių veikalų yra nemažai, tačiau rašydamas darbą rėmiausi Benedikto Kingsburio straipsniu "Suverenitetas ir nelygybė", nes man patiko jo požiūriai į nagrinėjamą temą.
Darbe bandžiau atskleisti, kas sudaro suvereniteto sąvoką, jo požymius bei suvereniteto ir tarptautinės teisės santykius.
Suverenitetas – vienas iš žodžių, dažnai minimas politinių filosofų raštuose, ir turbūt vienintelis žodis, kuris sukėlė tiek daug intelektualinio sujudimo bei tarptautinio neteisingumo.
Suvereniteto teorija reiškė pradžią mėginant analizuoti vidinę valstybės struktūrą. Politiniai filosofai (Nikolas Machiavelis, gyvenęs 1469 – 1527 metais, Jeanas Bodinas (1530 -1569), kuris teigė, kad suverenitetas yra įstatymų nevaržoma valdžia ir kuriam apskritai egzistavo tik absoliutus suverenitetas ir Tomas Hobsas (1588 – 1679) mokė, kad kiekvienoje valstybėje turi būti tam tikras vienetas, kuris turėtų aukščiausiąją įstatymų leidžiamąją galią ir/arba aukščiausią politinę valdžią. Šios teorijos pradžia yra XVI amžius, tačiau teisininkams geriausiai žinomas kiek vėlesnis šios teorijos atstovas, Johnas Austinas (1790 – 1859), kuris teisę laikė suvereno įsakymus, kurie buvo paremti sankcijų grėsme. Šios teorijos neatitiko tarptautinė teisė, todėl Austinas teigė, kad tarptautinė teisė – tai ne teisė, bet kaip teigia daugelis teisininkų – teoretikų, sunku rasti teisinę sistemą, kuri atitiktų šią teoriją. (M. Akehurst, P. Malanczuk "Šiuolaikinės tarptautinės teisės įvadas" psl. 43)
Pagal šią teoriją buvo teigiama, kad paties suvereno priimti įstatymai jam nėra privalomi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis14.95 KB
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Suvereniteto savoka ir pozymiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais