Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės taikymas

Teisės taikymas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Teisės taikymas kaip valstybės pagalba ir teisingumo vykdymas. Teisė normų taikymo požymiai. Teisės taikymo stadijos. Teisės taikymo aktas. Skiriamieji teisės taikymo akto ir bendrųjų teisės normų akto požymiai. Teisės spragos, jų šalinimas teikiant įstatymo ar teisės analogiją.

Ištrauka

Tais atvejai, kai pačių piliečių pastangų įgyvendinti apginti savo teises nepakanka, jie turi teisę kreiptis pagalbos į valstybės institucijas, turinčias valdinius įgaliojimus, tarp jų – ir įgaliojimus taikyti teisės normas, kad valstybė padėtų jiems pasinaudoti savo teise arba pašalintų kitų asmenų, institucijų neteisėtai daromas kliūtis, trukdančias ja naudotis.
Taip asmuo susiduria su nauja teisės įgyvendinimo akcija – teisės taikymu, kuris taip pat įsiprasmina, tampa būtinas tik naudojimosi teise atžvilgiu. Iš santykio su naudojimusi teise paaiškėja, kad teisės taikymas taip pat gali būti dvejopas: pozityvus ir negatyvus. Pozityviu požiūriu teisės taikymas – tai valstybės pagalba asmeniui pasinaudoti pozityviosios teisės jam suteikta ar pripažinta subjektine teise, o negatyviu požiūriu teisės taikymas – tai neigiamų sankcijų taikymas asmeniui, kuris, naudodamasis subjektinėmis teisėmis, atsisakė vykdyti šias teises legalizuojančias pareigas. Pasakytina, kad teisės taikymas – tai kompetentingų valstybės institucijų ar pareigūnų, įmonių vadovų veikla, kuria padedama asmenims pasinaudoti savo teisėmis, jas apginti pažeidimo atveju, arba veikla, kuria yra siaurinamos, likviduojamos asmens teisės, šiam atsisakius vykdyti pareigas, kuriomis jis privalėjo legalizuoti visuomenėje naudojimąsi savo teisėmis.
Kalbant apie teisės taikymą, svarbu nustatyti atvejus, kada tai privalo daryti. Pirma, teisės taikymas yra būtinas, kai teisės normose nustatytos konkrečių teisės subjektų subjektinės teisės ir pareigos negali atsirasti be kompetentingų valstybės institucijų ar pareigūnų dalyvavimo. Pavyzdžiui, konkrečiam asmeniui gali būti mokama pensija tik socialinės rūpybos įstaigai priėmus dėl jo teisės taikymo aktą (nutarimą), kuriuo piliečiui suteikia subjektinę teisę reikalauti iš valstybės konkrečios socialinio draudimo sumos, o valstybę įpareigoja tokią sumą jam mokėti. Antra, taikymo būtinumas atsiranda, kai kyla ginčas, ar konkrečiam asmeniui priklauso tam tikra subjektinė teisė, o ginčo šalys pačios negali tuo klausimu susitarti (turto padalijimas ištuokos atveju), arba reikia pašalinti kliūtis, trukdančias naudotis subjektinėmis teisėmis, garantuoti tinkamą teisinių pareigų vykdymą (kelio perkasimas, trukdantis asmeniui įvažiuoti į savo sodybą). Trečia, teisės taikymas reikalingas kai reikia oficialiai nustatyti buvimą ar nebuvimą konkrečių faktų ir pripažinti juos juridiškai reikšmingais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Dydis14.05 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises taikymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais