Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisiniai santykiai

Teisiniai santykiai

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įžanga. Teisinių darbo santykių sąvoka. Teisinių darbo santykių rūšys. Struktūriniai ypatumai. Teisinių santykių objektas. Teisinių santykių subjektai arba dalyviai. Teisinių santykių turinys. Išvados.

Ištrauka

Organizuojant darbą, susiklosto daug įvairių visuomeninių santykių. Daugelį iš jų reguliuoja teisė, todėl jie įgauna teisinių santykių formą. Teisiniai santykiai – tai teisės reguliuojami visuomeniniai santykiai.
Teisės normos reguliuoja ne visus tam tikro visuomeninio santykio subjektų elgesio aktus, o tik reikšmingus valstybei. Vadinasi, teisinė forma suteikiama ne visam visuomeniniam santykiui, o tik tam tikroms jo formoms. Teisiniai santykiai yra specifinė teisės normų įgyvendinimo forma. Dauguma teisės normų gali būti įgyvendinamos tik teisiniais santykiais. Jie reiškiasi kaip konkrečių subjektų subjektinių teisių ir teisinių pareigų tarpusavio ryšys.
Atitinkamos teisės šakos teisinių santykių struktūrą lemia jos reguliavimo objektas, kitaip sakant, jos reguliuojamų visuomeninių santykių sistema. Kadangi pagrindinis darbo teisės reguliavimo objektas yra visuomeniniai darbo santykiai, tai juos išreiškiantys teisiniai darbo santykiai užima pagrindinę vietą sistemoje teisinių santykių, susidarančių šios teisės šakos veikimo srityje. Darbo teisės mokslas tiria ne vien darbo, bet ir nemažai kitų teisinių santykių.
Kai kurie autoriai siūlo darbo santykiais vadinti visus visuomeninius santykius, reguliuojamus darbo teisės, ir skirstyti juos į dvi grupes: individualius ir kolektyvinius.
Nėra vieningos nuomonės dėl individualių (darbuotojo ir darbdavio) teisinių darbo santykių. Mokslinėje diskusijoje išryškėjo dvi pagrindinės koncepcijos.
Vienos iš jų (sąlygiškai ją galėtume pavadinti "vientiso", arba "nedalomo", darbo teisino santykio koncepsija) šalininkai teigia, kad teisinis darbo santykis apima kompleksą darbuotojų ir darbdavio tarpusavio teisių ir pareigų, susijusių su piliečių teisės į darbą įgyvendinimu (priėmimas, perkėlimas ir atleidimas iš darbo, darbo užmokestis, darbo ir poilsio laikas, drausminė ir materialioji darbuotojų atsakomybė ir kt.). darbo santykis esąs ne tik sudėtingas, bet ir tęstinis, kai teisių ir pareigų negalima įgyvendinti vienkartiniu veiksmu. Šiuos veiksmus būtina atlikti visą teisinio darbo santykio egzistavimo laikotarpį, o darbdavys privalo atitinkamai derinti savo atsakomuosius veiksmus pagal darbuotojų atliktą darbą (apskaičiuoti darbo užmokestį, skatinti darbuotojus arba skirti jiems drausmines nuobaudas ir pan.).
Antrosios koncepcijos šalininkų nuomone, teisinis darbo santykis neapima visų darbdavio ir darbuotojų savitarpio teisių ir pareigų, nes tarp jų yra dar ir tokių teisinių ryšių, laikytinų savarankiškais teisiniais santykiais, pavyzdžiui, santykiai, susiję su žalos atlyginimu, piliečių įdarbinimu ir pan. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis12.37 KB
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisiniai santykiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais