Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Hamurabio teisynas

Hamurabio teisynas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Hamurabio teisyno struktūra. Hamurabio teisyno analizavimas teisiniu aspektu. Hamurabio teisyno įtaka vėlesnei teisės sistemai. Išvados.

Ištrauka

Visiškai neatsitiktinai darbas apie Hamurabio teisyną pradedamas jo sudarytojo, Mesopotamijos valdovo - Hamurabio žodžiais. Būtent šia fraze, turbūt, bene geriausiai atspindinčia Hamurabio teisyno dvasią, ir derėtų pradėti darbą apie šį įstatymų sąvadą.
Hamurabio teisynas, iš tiesų, vertas dėmesio. Vertas dėmesio jis ne vien todėl, jog yra pats reikšmingiausias Mesopotamijos teisinis dokumentas, bet, svarbiausia, todėl, jog jis yra vienas iš seniausių autentiškų istorijoje žinomų teisės šaltinių, kuris dažnai net tituluojamas kaip pirmasis rašytinis teisės kodeksas apskritai.
Taigi, svarbiausiasis šio darbo tikslas yra iš arčiau susipažinti su Hamurabio kodeksu, tad ir pagrindinis objektas, apie kurį sukoncentruotas visas dėmesys, ir yra šis įstatymų rinkinys, o pagrindiniai šio darbo uždaviniai yra:
aptarti teisyno struktūrą,
plačiau paanalizuoti Hamurabio teisyną teisiniu aspektu bei
pažvelgti kokia buvo Hamurabio įstatymo įtaka vėlesnei teisės sistemai.
Prieš pradedant pažintį su Hamurabio kodeksu, reiktų pažymėti, jog įstatymų rinkinių būta dar prieš Hamurabį - jau šumerų laikais, tačiau Mesopotamijos valdovas istorijai nusipelnė tuo, jog daugybę atskirų senų teisių jis sujungė į vieną didelį sąvadą ir paskelbė jį viešai.
XVIII a.pr. Kr. Senovės Babilonijoje Hamurabio sukurtasis įstatymas buvo užrašytas ant maždaug 2, 4 metrų aukščio juodo bazalto stulpo. Šis, nupjauto kūgio formos akmens stulpas su teisyno tekstu, buvo padabintas karaliaus Hamurabio atvaizdu, kuriame saulės ir teisingumo dievas Šamašas, įteikia karaliui lazdą kaip valdžios ženklą. Kadaise pastatytas miesto aikštėje, toks "teisės stulpas" turėjo iš bet kurio piliečio atimti galimybę pasiaiškinti įstatymų nežinojimu.
Taigi, Hamurabio teisynas parašytas itin senai, tačiau atrastas jis buvo tik XX a. pr. t. y. 1901 – 1902 metų žiemą. Būtent tai metais prancūzų archeologų grupė, vadovaujama Ž. De Morgano, dabartinio Irako teritorijoje, (kur ankščiau elamitų valstybės sostinė (Suza), Mažoji Azija), atrado tris akmeninio stulpo skeveldras, kurios sudarė vieną didelį nuolaidų stulpą, išraižytą senoviškais rašmenimis - dantiraščiu. Nors anuomet, kai šis kodeksas buvo atrastas, maždaug aštuntadalis teksto pasirodė esanti nutrinta, tačiau ir ji laikui bėgant buvo atkurta kitų radinių su teksto kopijomis, naudotomis senovės Babilono raštininkų ir teisėjų praktinei veiklai, pagrindu.
Akmuo suskilęs į tris dalis buvo restauruotas, iššifruotas ir šiuo metu, šis brangus senovinis paminklas, yra eksponuojamas Paryžiaus Luvro muziejuje. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Dydis19.86 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasPolitikos mokslų ir diplomatijos institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Hamurabio teisynas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Bernaras Ivanovas
Pasidalink su draugais