Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Europos Sąjungos (ES) teisinė sistema

Europos Sąjungos (ES) teisinė sistema

  
 
 
1234567
Aprašymas

Europos teisės sąvoka ir jos charakteristika. Europos Sąjungos teisės sistema ir teisės šaltiniai. Bendrijų teisės šaltiniai. Bendrijos teisė. Europos Bendrijos (EB) teisės sistema.

Ištrauka

ET plačiąja prasme – visų Europos tarptautinių organizacijų teisė (tiek Europos Teisės, tiek Europos Žmogaus teisių srityje).
ET siaurąja prasme – Europos bendrijų teisė – I ramstis; Ji remiasi ir kitomis organizacijomis:
– Europos Taryba, su kuria pagal 303 str. Europos bendrijos palaiko glaudžius ryšius.
– Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos principinės nuostatos gerbiamos kaip EB teisė. Gali pasirodyti, kad tai sudėtinė ET dalis, bet taip nėra. Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencija vaidina labai svarbų vaidmenį Liuksemburgo teismų praktikoje.
– Europos Sąjungos Pagrindinių Teisių Chartija (priimta tarptautinėje Nicos konferencijoje) atkartoja EŽTK.
Europos Sąjungos Konstitucijos projekte yra nuostatos, pagal kurias pilietis galės kreiptis į teismą, jai bus pažeistos numatytos sutartyje teisės ir laisvės.
- Europos Ekonominės Erdvės sutartis
- Vakarų Europos Sąjunga
- Po Nicos sutarties atsirado NATO, kurios standartai pripažįstami ES.
valstybės narės perdavė dalį savo suverenių teisių. Nes Mastrichto sutarties įvestose srityse teisė kuriama kitokiais principais – tai daugiausia TT, o ne Bendrijų teisė. Savo ypatingos teisinės tvarkos buvimas yra vienas skiriamųjų EB ir tarpt. organizacijų bruožų. Savitos teisinės tvarkos egzistavimą ne kartą pabrėžė ETT. Byla Costa prieš ENEL –Italijos pilietis Kosta ginčijo Italijos nacionalizacijos įstatymą, pagal kurį buvo įsteigta valstybinė ENEL kompanija, dėl ko jis patyrė nuostolių. Teigė, kad įsteigimas prieštarauja Bendrijų teisei. Buvo sprendžiama, ar nacionaliniai teismai privalo laikytis Europos Bendrijų teisės normų. Teismas pasisakė, kad EB sukūrė jos pačios teisinę sistemą, kuri tapo neatsiejama valstybių narių teisinės sistemos dalimi ir teismai privalo jos laikytis. Ši sistema turi daug panašumų su nacionaline teise: konstitucinė teisė, administracinė teisė (o ne su tarptautine teise). Tačiau nors EB ir tapo nacionalinės teisinės sistemos dalimi, bet ji nėra tapati nacionalinei teisei, nes:
1) valstybių narių įstatymų leidybos organai negali pakeisti Bendrijų teisės aktus;
2) galutinė šios teisės interpretacija priklauso Europos Teisingumo Teismui, o ne valstybių narių teismams.
Europos Bendrijų teisė nėra visiškai autonomiška sistema: ją priima kiekvienos valstybės atstovai, kurie atstovauja tam tikrai teisei toje valstybėje. Todėl kiekvienos valstybės teisė ją įtakoja. EB teisė – tai teisinė tvarka, t.y. organizuota sistema teisės normų su savo šaltiniais, savo institucijomis ir procedūromis; šių normų leidimui, interpretavimui ir jų laikymosi užtikrinimui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Dydis14.55 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Europos Sajungos teisine sistema [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių Gytarių vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais