Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Savivaldos sistema (2)

Savivaldos sistema (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Vietos valdžia Lietuvoje. Savivaldos organizavimo principai. Vietos savivaldos raida Lietuvoje. Administracinių- teritorinių vienetų sistema. Išvados.

Ištrauka

Įvairiuose visuomenės raidos tarpsniuose žmonės skirtingai suvokė demokratiją ir vieną jos pasireiškimo formų - savivaldą. Tai priklausė nuo gyventojų politinio brandumo, laikmečio savybių, teisinės kultūros ir kitų veiksnių. Bendriausiąja prasme demokratiją galima traktuoti kaip vieną valdžios pasireiškimo formų. Demokratinė valdžia skelbia, kad jos veikla orientuota tenkinti visuomenės daugumos valią, pripažįsta piliečių lygiateisiškumą ir laisvę.
Demokratiją sunku įgyvendinti, piliečiu tiesiogiai neįtraukus į visuomenės valdymo procesą ir sprendimų priėmimą politiniais, ūkiniais, kultūriniais, ekologiniais bei kitais savivaldos bendruomenei rūpimais klausimais.Įvairiuose oficialiuose Lietuvos ir užsienio institucijų paskelbtuose dokumentuose savivalda apibrėžiama nors ir panašiai, tačiau nevienodai.
Savivaldos ištakos Lietuvoje yra gana senos. Tai sietina su Magdeburgo bei Kulmo savivaldos teisių suteikimu taip pat su seimelių veikla. Pokario metais savivaldybės buvo panaikintos ir tik atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, vėl imta iš naujo atkurti savivaldybes. Šis procesas tęsiasi iki šiol.
Darbo tikslas: Išnagrinėti savivaldos sistemą Lietuvoje, jos atsiradimą, raidą ir organizavimo principus.
Šiam tikslui pasiekti iškeliami tokie uždaviniai:
1. Aprašyti vietos valdžios sampratą Lietuvoje.
2. Pateikti ir išnagrinėti savivaldos organizavimo principus.
3. Apžvelgti vietos savivaldos raidą Lietuvoje.
4. aprašyti administracinių-teritorinių vienetų sistemą
Dabar galiojančiame Vietos savivaldos įstatyme nurodoma, kad vietos savivalda - "tai Lietuvos Respublikos teritorijos administracinio vieneto gyventojų išrinktos vietos valdžios institucijų teisė ir reali galia pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus laisvai ir savarankiškai savo atsakomybe reguliuoti bei tvarkyti visuomenės reikalus ir tenkinti vietos gyventojų poreikius".
Europos vietos savivaldos chartijoje vietos savivalda traktuojama taip:
"Vietos savivalda reiškia vietos valdymo organų teisę ir galią įstatymo ribose savo atsakomybe ir pagal vietos gyventojų interesus reguliuoti ir valdyti didžiąją viešųjų reikalų dalį.
Šią teisę įgyvendina tarybos ar susirinkimai, kuriuos sudaro slaptu balsavimu tiesioginių, lygių ir visuotinių rinkimų metu išrinkti nariai ir kurie gali turėti joms pavaldžius vykdomuosius organus. Ši sąlyga neatmeta galimybės kreiptis į piliečių susirinkimus, rengti referendumus ar naudoti bet kurią kitą tiesioginę piliečių dalyvavimo formą, kur tai leidžia įstatymas."
Tarptautinės vietos savivaldybių sąjungos Pasaulinėje vietos savivaldos deklaracijoje savivaldos koncepcija apibrėžiama taip:
"Vietos savivalda reiškia vietos valdžios teises ir pareigas savo atsakomybe reguliuoti ir tvarkyti visuomeninius reikalus vietos gyventoju interesų vardan". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis26.67 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savivaldos sistema (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais