Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Bendrosios kompetencijos teismų sprendimų priėmimas

Bendrosios kompetencijos teismų sprendimų priėmimas

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Bendrosios kompetencijos teismų sistema. Apylinkės teismo sudėtis ir jo kompetencija. Apygardos teismų sudėtis ir jų kompetencija. Lietuvos apeliacinio teismo sudėtis ir jo kompetencija. Lietuvos Respublikos (LR) aukščiausiojo teismo sudėtis ir jo kompetencija. Bylų nagrinėjimas teismuose, sprendimų priėmimo tvarka. Bylų nagrinėjimo procesas pirmosios instancijos teisme. Bylų procesas apeliacinės instancijos teisme. Bylų procesas kasaciniame teisme. Išvados.

Ištrauka

LR teismų sistema viena iš ilgiausiai besiformavusių valdžios sistemų Lietuvoje. Daugelis teisininkų, kad vienas rimčiausių žingsnių šiandieninės teismų sistemos link buvo 1933 m. Teismų santvarkos įstatymas, nustatęs keturių grandžių teismų sistemą. Šią sistemą sudarė apylinkių, apygardų teismai, Apeliacinis teismas ir Vyriausiasis Tribunolas, kuriam buvo pavestas kasacinis bylų nagrinėjimas, įstatymų aiškinimas ir vieningo įstatymų taikymo užtikrinimas. Prie keturių grandžių sistemos su tam tikrais pakeitimais buvo grįžta jau po 1990m. Po nepriklausomybės atkūrimo apylinkių, apygardų teismai ir Apeliacinis teismas išliko, o Vyriausiąjį Tribunolą teismų sistemoje pakeitė Aukščiausias Teismas, kurio kompetenciją sudarė kasacinis bylų nagrinėjimas ir vienodos teisminės praktikos užtikrinimas. Įstatymų aiškinimo teisė buvo perduota LR Konstituciniam Teismui. Pirmasis dokumentas, kuriame buvo įtvirtinta ši keturių grandžių teismų sistema buvo 1992 m. referendumu priimta LR Konstitucija (LRK). Tačiau iki sistemos reformos užbaigtumo trūko konkretaus Teismų įstatymo, kuris buvo priimtas 1994 m., tapęs pagrindu esminei iki tol egzistavusių teismų santvarkos kaitai. Ryškus šios sistemos reorganizacijos tęstinumo pavyzdys yra specializuotų teismų kūrimas, kuriam pradžią padarė 1999m.sausio 14d. įsteigti LR Administraciniai teismai.
Savo darbe apžvelgsiu Lietuvos Respublikos teismų sistemą, teismų sudėtį, kompetenciją, tačiau daugiausia dėmesio skirsiu keturių grandžių teismų kompetencijai:
1. Lietuvos Aukščiausiajam Teismui
2. Lietuvos apeliaciniam teismui
3. Apygardų teismams
4. Apylinkių teismams
Ypatingas dėmesys pirmosios instancijos, apeliacinei ir kasacinei bylų nagrinėjimo tvarkai. Atidžiau panagrinėsiu kaip vyksta bylų nagrinėjimas šiuose teismuose, kaip priimami tinkami sprendimai, sprendimų paskelbimo tvarka.
Teisminę valdžią sudaro valstybėje veikianti teismų sistema. Teismų sistema – tai visuma valstybės teisminės valdžios institucijų, kurias sieja bendri organizavimo ir veiklos principai, teisinė bazė. LR teismų sistemą ir kompetenciją nustato LR Konstitucijos 111 str., LR Teismų Įstatymo 12 str.ir kiti įstatymai. Lietuvos Respublikos Konstitucija nurodo, kad teisingumą mūsų šalyje vykdo tik teismai. Lietuvos Respublikos teismai steigiami įstatymu. Bylas nagrinėjantys teisėjai vadovaujasi tik įstatymu. Teisėjai ir teismai, vykdydami teisingumą, yra nepriklausomi. Jie negali taikyti Konstitucijai prieštaraujančio įstatymo. Konstitucinis teismas į teismų sistemą neįeina. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Dydis33.03 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bendrosios kompetencijos teismu sprendimu priemimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
Pasidalink su draugais