Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės šaltiniai

Teisės šaltiniai

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Teisės šaltiniai. Formos. Norminiai teisės aktai – teisės šaltiniai. Įstatymai ir jų ypatybės. Kitos teisės normos. Hierarchija. Išvados.

Ištrauka

Teisės šaltinio samprata teisės enciklopedijoje nuo seno yra suvokiama nevienareikšmiškai. Teisės šaltiniu pirmiausia laikomi teisę kuriantys veiksniai arba teisės normų atsiradimo pagrindas - teisėkūros procedūros, žmonių įsitikinimai ir interesai - ir tai tiksliausiai atskleidžia paties termino "šaltinis" prasmę. Antra - tai įvairūs teisės pažinimo, informacijos apie teisę šaltiniai arba visa, kas leidžia teisę pažinti. Pagaliau teisės šaltiniu nuo seno tradiciškai yra suprantama taip pat teisės normų raiškos ar įtvirtinimo forma, nors būtent šia prasme vartojamas "šaltinio" terminas turi rimtų oponentų. Todėl teisės šaltiniu gali būti vienodai įvardijami, tarkime, ir įstatymų leidėjo valia, ir teisės mokslo traktatas, ir paprotinės teisės norma; ir atvirkščiai - Lietuvos Statutas teisės šaltiniu lygiai gali būti laikomas, pavyzdžiui, todėl, kad jame buvo išreikštos susistemintos XVI a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje galiojusios teisės normos, dėl to, kad jis naudojamas kaip nepakeičiama priemonė šios kunigaikštystės teisei ir teisinei minčiai moksliškai pažinti, ir todėl, kad nemažai jo teisės normų buvo perėmęs rusų 1649 metų Soboro teisynas, taigi, galima sakyti, jis sudarė vieną iš Soboro teisyno šaltinių.
Teisės šaltiniu suprantama teisės forma, t.y. oficialiai pripažįstama teisės normų išraiškos ir įtvirtinimo forma. Taip teisės šaltinis apibūdinamas formaliuoju teisiniu aspektu. Tačiau teisės šaltinio samprata neapsiriboja tik tokiu apibūdinimu, ir yra dažnai suprantama kaip istorinės, socialinės, politinės aplinkybės, įtakojusios teisės normos atsiradimą. Šiuo atveju kalbama apie teisės šaltinį materialiuoju aspektu.
Labiausiai paplitęs teisės šaltinių (formaliuoju juridiniu aspektu) skirstymas pagal teisės normų išraišką ir įtvirtinimo būdą. Tai teisės norminis aktas, teisinis paprotys ir teismo precedentas.
Teisės šaltiniai, atsižvelgiant į tai, ar jie galioja dabar, ar galiojo praeityje, gali būti skirstomi į galiojančius ir istorinius teisės šaltinius.
Istoriniams Lietuvos konstitucinės teisės šaltiniams reikėtų priskirti Lietuvos Statutus, Lietuvos konstitucijas, priimtas 1918m.-1938m. laikotarpiu, ir kai kuriuos kitus to meto teisės aktus (šiuo metu negaliojančius). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Dydis19.16 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises saltiniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla / 3 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais