Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Magdeburgo miestai Lietuvoje

Magdeburgo miestai Lietuvoje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Magdeburgo miesto teisė. Magdeburgo miesto ir neturinčio šių teisių miestelio skirtumai. Magdeburgo gyventojų laisvės. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos didieji kunigaikščiai, norėdami sudaryti palankias sąlygas amatams ir prekybai plėtotis miestuose, suteikdavo jiems savivaldą Magdeburgo miesto teisės pagrindu. 1387 m. Jogaila suteikė tokią teisę Vilniui, o XV a. Ją gavo Trakai, Brestas, Kaunas, Luckas, Vladimiras, Polockas, Kijevas, Minskas ir Naugardukas. XVI a. Šią teisę gavo ir mažesni miestai. Magdeburgo miesto teise buvo suteikiama privilegija, pagal kurią miestiečiai gaudavo pajamų šaltinių, būdavo atleidžiami nuo valstietiškų prievolių, nuo vaivados ar seniūno teismo ir teisės normų, prieštaravusių Magdeburgo teisei.
Darbo tikslas apžvelgti, kuo Magdeburgo teises turintys miestai skyrėsi nuo tokios teisės neturinčių. Taipogi, kokias laisves tos teises suteikdavo miestiečiams; kokiomis sąlygomis miestietis galėjo keltis į kaimą, o valstietis - į miestą.
Apžvelgsime miestiečių juridinę padėtį ir tų miestų savivaldos ribas. Šiek tiek vietos darbe skirsime valstybės, bei bajorijos politikai miestų atžvilgiu.
Darbo metodika: mokslinės literatūros analizė.
Magdeburgo teisė buvo ankstyvųjų viduramžių susiformavusių miestų, įsikūrusių Baltijos jūros baseine, ekonominio ir socialinio gyvenimo reguliavimo viena iš teisinių formų ir plito besiformuojančios vokiečių imperijos įtakos zonoje ar gretimai buvusiose valstybėse.
Magdeburgo teisės šaltiniai buvo Saksų veidrodis ir Magdeburgo miesto normos. Į Lietuvą ši teisė pateko iš Lenkijos miestų, kurie padarė joje pakeitimų, ir dar buvo papildyta Lietuvos miestų papročiais, todėl ne visos normos atitiko galiojusias Magdeburge.
Magdeburgo teise privalėjo vadovautis visi miesto gyventojai. Tiktai žydai turėjo prie sinagogų savo bendruomenes, kurios rinko seniūnus, o šie, vadovaujami rabino, sudarė kolegiją. Kolegija nagrinėjo civilinius ginčus ir skyrė dvasines bausmes. Baudžiamąsias bylas sprendė didžiojo kunigaikščio vietininkas.
Teisės subjektai buvo patys miestai ir pilnamečiai jų gyventojai. Tik 21 metų amžiaus vyrai ir moterys turėjo visišką veiksnumą. Moterys teisinius veiksmus atlikdavo vyro arba globėjo akivaizdoje. Miestų vardu civiliniuose santykiuose dalyvavo burmistrai ir tarėjai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis19.92 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Magdeburgo miestai Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais