Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Svetimų teisės aktų panaudojimas Lietuvoje

Svetimų teisės aktų panaudojimas Lietuvoje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Laikinoji recepuotoji teisė. Civilinė teisė. Baudžiamoji teisė. Klaipėdos krašto padėties ypatumai. Išvados.

Ištrauka

Daugiau kaip šimtmetį trukusios kaimyninių valstybių okupacijos metu Lietuvos gyventojų teisiniai santykiai buvo reguliuojami tų valstybių įvestais įstatymais.
Šiuo darbu sieksime suvokti, kokiais vertybiniais prioritetais pagrįstas nacionalinės teisės kūrimas 1918 - 1940 metais Lietuvos valstybėje.
Pabandysime nustatyti kiek plačiai buvo paplitusios recepuotosios teisės sistemos ir kokią vietą jos užėmė nacionalinėje teisės sistemoje.
Rašydami darbą, remsimės teisės mokslininkų V. Andriulio, M. Maksimaičio ir kt. darbais, kuriuose minėti autoriai tyrinėjo nacionalinės teisės sistemos atkūrimo procesą menamu laikotarpiu ir išdėstė savo nuomonę apie tai, kokią įtaką tam procesui darė kitų valstybių teisiniai institutai.
Atkuriant valstybingumo pagrindus vienu esminių uždavinių tapo būtinybė apibrėžti teisinės sistemos kūrimo pagrindus. Todėl pačiuose pirmuosiuose dokumentuose įtvirtinama svarbiausioji taisyklė, kuria vadovaujantis pirmenybė teikiama nacionalinei teisei, tačiau neatmetamas ir recepuotosios teisės vaidmuo ankstyvuoju teisės kūrimo laikotarpiu. 1918 m. Lapkričio 2 d. Laikinosios Konstitucijos pamatinių dėsnių 24 str. nustatoma, kad "srityse, kuriose Lietuvos valstybės nėra išleistų naujų įstatymų, laikinai pasilieka tie, kurie yra buvę prieš karą, kiek jie neprieštarauja Laikinosios Konstitucijos pamatiniams dėsniams". Šis principas išlieka ir vėlesnėse konstitucijose.
Kaip savo prisiminimuose teigia P. Leonas - būtent jo pasiūlymu šis principas buvo įtrauktas į pamatinius dėsnius. Formuluojant šį Laikinosios konstitucijos pamatinių dėsnių reikalavimą buvo atsižvelgta į tai, jog pagrindinėje Lietuvos teritorijos dalyje iki karo galioję Rusijos imperijos įstatymai rėmėsi luomų privilegijomis, o tas pats Lietuvos laikinasis konstitucinis aktas skelbė visų valstybės piliečių lygybę įstatymams ir luomų privilegijų panaikinimą. Tad neatsitiktinai šis Pamatinių dėsnių straipsnis buvo įdėtas ne kur kitur, o skyriuje, specialiai skirtame piliečių teisėms.
XVIII a. pabaigoje Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę okupavusios gretimos valstybės pasidalijo ir ne kartą persidalijo nuo seno lietuvių apgyventas teritorijas. Todėl jų gyventojai patyrė okupantų teisinių sistemų įtaką, gana skirtingus socialinius bei ekonominius pertvarkymus. Tai ir buvo priežastis, kad atkuriant Lietuvos nepriklausomybę ir reguliuojant tų teritorijų integravimosi į vientisą valstybinį darinį procesus laikinai buvo perimtos iki tol egzistavusios teisės sistemos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis18.03 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Svetimu teises aktu panaudojimas Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais