Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Prievolinės teisės raida Lietuvoje

Prievolinės teisės raida Lietuvoje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Prievoliniai santykiai Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje. Prievolinė teisė Lietuvoje 1918 - 1940 m. Išvados.

Ištrauka

Prievolė – tai teisinis santykis, kurio viena šalis (skolininkas) privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą arba susilaikyti nuo tam tikro veiksmo, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą. Jau romėnų teisėje buvo skiriama: asmens teisė – teisė daiktui ir asmens asmeninė teisė – teisė asmeniui. Teisė asmeniui – yra asmens laisvės suvaržymas, kuris verčia asmenį ką nors daryti arba ko nors nedaryti. Tokio asmens suvaržymo nebūtų, jeigu jo nevaržytų prievoliniai santykiai. Taigi pagal romėnų teisę prievolė yra teisė reikalauti bet kurio veiksmo, tenkinančio turto interesą arba nuo to veiksmo susilaikyti.
Prievolių teisės normos yra labai svarbios visoje teisės sistemoje, kadangi jos reguliuoja tokius santykius, kurie susidaro teisės subjektams tenkinant savo poreikius. Prievolių teisė ir reguliuoja, kaip turi būti vykdomi įvairūs sutartiniai įsipareigojimai. Dinaminiuose teisiniuose santykiuose prievolių teisė vaidina vieną pagrindinių vaidmenų. Prievolių teisės normos taip pat nustato, kaip turi būti vykdomos sutartys, kaip tikrinamas sutartinių įsipareigojimų vykdymas, kokios sankcijos gali būti nustatomi už įvairių sutartinių įsipareigojimų nevykdymo.
Prievolių teisei didelę reikšmę turi papročiai, kuriuose įtvirtinti sąžiningumas, protingumas ir t.t. Todėl paprotinė teisė reguliavo prievolinius santykius, kol prievolinė teisės normos nebuvo įtvirtintos valstybiniuose aktuose. Lietuvos pirmosios prievolinės teisės normos rašytiniuose šaltiniuose buvo įrašytos jau Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statutuose.
Romėnų teisės šaltiniuose nerasime išsamaus prievolės apibrėžimo, nors apibūdinant jos esmę mėginta gana daug. Pačiu seniausiu iš tokių mėginimų laikomas Gajaus Institucijose pateikiamas asmeninių ieškinių apibrėžimas.Čia sakoma, kad asmeninis ieškinys pareiškiamas tuo atveju, jeigu atsakovo įsipareigojimas kyla iš sutarties ar iš delikto, t.y. jeigu reikalaujama kai ką duoti, atlikti, suteikti. Geriausiai prievolės esmė atskleidžiama Justiniano Institucijose - prievolė yra teisiniai pančiai, kuriais mes pagal savo valstybės įstatymus priverčiame ką nors įvykdyti.
Viduramžiais skolininkas už skolą atsakė savimi. Neišmokant skolos - skolininką kreditorius be jokio teismo galėjo - užmušti arba parduoti vergijon. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis18.03 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prievolines teises raida Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais