Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>M. Romerio įtaka teisės mokslo raidai Lietuvoje

M. Romerio įtaka teisės mokslo raidai Lietuvoje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. M. Romerio veiklos sritys. Mokslinis M. Romerio palikimas. Administracinio teismo projekcija M. Romerio darbuose. Išvados.

Ištrauka

Lietuvoje vargu ar rastume teisės mokslininką, darbų fundamentalumu ir svarbumu, įžvalgų šiuolaikiškumu bei asmenybės iškilumu prilygstantį prof. Mykolui Romeriui. Mykolas Romeris – neeilinė asmenybė savo nuopelnais valstybei, visuomenei ir mokslui. Nepaprasta energija, plati erudicija, tvirtos demokrato pažiūros ir tolerancija, gilus pilietiškumo suvokimas ir aukščiausios prabos žmogiškosios savybės leido jam išties daug nuveikti gimtojo krašto labui.
Tarpukario metais M. Romeris dirbo apygardos teismo, Vyriausiojo tribunolo teisėju, vėliau paskirtas valstybės tarybos nariu, kurioje dirbo iki 1933 m. Atstovavo Lietuvai Hagos tarptautiniame teisingumo tribunole, šiam nagrinėjant bylą dėl Klaipėdos krašto Statuto interpretavimo. Šią bylą Lietuva laimėjo.
Administracinių teisės aktų teisėtumas, įstatymų konstitucingumas (teisėtumas) yra aktualijos, kurias visapusiškai savo mokslo veikaluose nagrinėjo M. Romeris. M. Romeris teigė, kad teisėtumo principas yra vienas fundamentaliausių dėsningumų, kurį lemia teisinės valstybės filosofija ir be kurio negali egzistuoti demokratinė teisėtvarka. Išskirtinį dėmesį savo mokslinėse studijose M. Romeris skyrė administracinių teisės aktų teisėtumo kontrolės formai ir turiniui.
Lygiagrečiai su įvairiapuse valstybine ir visuomenine veikla dirbo mokslinį pedagoginį darbą Lietuvos universiteto Teisės fakultete, išleido daugybę monografijų ir veikalų.
Šiame darbe, remdamiesi Mykolo Romerio universiteto teisės mokslininkų darbais, pabandysime apžvelgti svarbiausius Mykolo Romerio teisės mokslo darbus ir įvertinti jo veiklos įtaką Lietuvos teisės mokslo vystymuisi.
Ypač turiningi bei produktyvūs M. Romeriui buvo tarpukario Lietuvos respublikos gyvavimo metai. Nepriklausydamas politinėms partijoms ir nesiekdamas valdžios, per palyginti trumpą laiką jis sugebėjo įsilieti į iškiliausių mūsų krašto žmonių gretas.
Iš pradžių, 1920 m., M. Romeris skiriamas apygardos teismo, o netrukus Vyriausiojo tribunolo teisėju. 1928 m. paskirtas valstybės tarybos nariu, kurioje dirbo iki 1933 m. Jam 1932 m. patikimas Lietuvos tautinio teisėjo pareigos Hagos tarptautiniame teisingumo tribunole, šiam nagrinėjant bylą dėl Klaipėdos krašto Statuto interpretavimo. Tą bylą Lietuva laimėjo. Čia buvo labai didelis M. Romerio nuopelnas. Byla turėjo didelį tarptautinį atgarsį, sutvirtinusį Lietuvos suverenitetą Klaipėdos kraštui. M. Romeris taip pat sėkmingai atstovavo Lietuvai Hagos teisme 1938–39 m. sprendžiant lietuvių ir estų ginčą dėl atskaitymų už Panevėžio – Saldutiškio geležinkelio statybą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis15.58 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word M. Romerio itaka teises mokslo raidai Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais