Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinis paprotys

Teisinis paprotys

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Teisinio papročio samprata. Teisinio papročio esmė ir pagrindiniai bruožai. Teisinis paprotys ankstyvojoje teisėje. Teisinis paprotys bendrojoje teisėje. Teisinis paprotys kontinentinėje teisėje. Teisinis paprotys tarptautiniuose santykiuose. Teisinis paprotys Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

Žmonės, gyvendami ne izoliuotai vieni nuo kitų, o sudarydami gyvą sąmoningą organizmą – visuomenę, kurioje patys yra neišvengiamai įvairiausiais ryšiais tarpusavyje susiję, negali daryti tai, kas jiems tik šauna į galvą, o savo elgesį privalo tvarkyti, atsižvelgdami į tam tikrų taisyklių reikalavimus.
Tad patys pirmieji teisės aktai (jei tik juos galima taip pavadinti) buvo papročiai, pagal kuriuos senovės žmonės gyveno. Laikui bėgant nerašytinius papročius buvo imta užrašinėti, ir jie virto šiandieninės mūsų visuomenės įstatymais.
Apžvelgiant teisės formų įvairovę, būdavo pasitenkinama, nurodant, kad teisinis paprotys yra seniausia teisės forma, kuri šiuolaikinei teisei beveik bereikšmė.
Nerašytines normas, tame tarpe ir papročius, linkę ignoruoti šiandienos teisininkai, įvaldę rafinuotą teisinę kalbą, įsisavinę žinias apie įstatymo leidėjo išleistas normas ir perpratę formalią, griežtą teisės struktūrą. Tačiau į teisinį paprotį vis labiau atsigręžiama: pripažįstama, kad valstybė neturi ir negali reglamentuoti visko, kad teisinis paprotys leidžia išspręsti ir išsprendžia konfliktus visuomenėje, atkreipiamas dėmesys, kad įstatymai tėra visuomenėje jau susiklosčiusių taisyklių formalus įtvirtinimas, pastebima, kad jei įstatymai neatitinka visuomenės nuostatų, jie yra neefektyvūs.
Visiškai ignoruojamas teisinis paprotys niekuomet nebuvo, tarptautinės komercijos srityje jo praktinis vaidmuo akivaizdus nuo viduramžių iki šių dienų. Tačiau moksle pradėta kalbėti, kaip apie savarankišką teisės išraiškos formą, tik XXI amžiaus pradžioje, siejant tai su istorinės teisės sampratos mokyklos veikla. Nuo to laiko susidomėjimas teisiniais papročiais nuolat augo. Antropologiniai tyrimai atskleidžia tai, kad visuomenėje gali nebūti teisės tradicine prasme, o teisiškai reikšmingi santykiai gali būti reguliuojami teisiniais papročiais.
Teisinius papročius leistina nagrinėti kaip vieną iš teisinių reiškinių, kuomet papročio nagrinėjimas buvo pradėtas sieti su vis platesniu teisinio pliuralizmo pripažinimu, o pliuralistinė teisės samprata įvairius teisinius papročius pripažįsta savarankiška teisės išraiškos forma šalia kitų išraiškos formų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis25.09 KB
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisinis paprotys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas
  • M. Šatas
Pasidalink su draugais