Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai

Prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai 4 Netesybos. Laidavimas. Įkeitimas. Hipoteka. Garantija. Rankpinigiai. Išvados.

Ištrauka

Kaip dažnai gyvenime susiduriame su tuo, kad kažkam kažką esame pažadėję padaryti, padėti ar tiesiog būname skolingi. Taip pat būna situacijų, kai iš mūsų kažko teisėtai reikalauja kiti žmonės.
Teisėje visi reikalavimų ir įsipareigojimų santykiai vadinami prievolėmis.
Nuo prievolės įsigaliojimo momento kiekviena prievolės šalis privalo vykdyti prisiimtus įsipareigojimus, tačiau dėl įvairių objektyvių arba subjektyvių priežasčių: susitariančių šalių nepatikimumo, nemokumo, nesąžiningumo ir dėl kitokių aplinkybių, ne visuomet jie vykdomi.
Vykdyti prievolinius įsipareigojimus, garantuoti pagrindinės prievolės įvykdymą, skatinti skolininką tinkamai vykdyti savo prievolę bei kompensuoti vienos šalies patirtus nuostolius dėl kitos prievolės šalies įsipareigojimų nevykdymo gali priversti teismas, arbitražas, tačiau tai – kraštutinė priemonė. Kreditorius vis dėlto pirmiausiai suinteresuotas savalaikiu ir tinkamu prievolės įvykdymu, todėl žymiai priimtinesnis kelias iš anksto numatyti būdus, kuriais bus užtikrinamas prievolės įvykdymas. Visais prievolių įvykdymo užtikrinimo būdais siekiama išvengti arba pašalinti tas neigiamas pasekmes, kurios gali atsirasti kreditoriui, kai prievolė neįvykdoma arba netinkamai įvykdoma. Ypač ši problema aktuali rinkos ekonomikos sąlygomis.
Problemos aktualumas mane ir paskatino pasirinkti šią temą. Darbo tema yra pakankamai plati, todėl koncentruotasi aptarti prievolių įvykdymo užtikrinimo būdų sampratą, aptarti atskirų būdų panašumus ir skirtumus bei iš dalies atskleisti jų reikšmę praktikoje.
Prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai yra numatyti visų šalių teisinėse sistemose, ne išimtis ir Lietuva. Ir nors įvairių teisinių sistemų prievolių užtikrinimo būdų samprata bei ypatumai skiriasi, jų esmė viena – apsaugoti kreditoriaus interesus ir paskatinti skolininką įvykdyti subjektinę pareigą prievolėje.
Lietuvos CK (toliau Civilinis kodeksas) 6.70 straipsnis numato, kad prievolių įvykdymas gali būti užtikrinamas pagal sutartį arba įstatymus netesybomis (bauda, delspinigiais), įkeitimu, hipoteka, laidavimu, garantija, rankpinigiais ar kitais sutartyje numatytais būdais. Gali būti užtikrinamas tiek esamų, tiek ir būsimų prievolių vykdymas. Visi civilinės teisės subjektai gali laisvai savo nuožiūra taikyti prievolių įvykdymo užtikrinimo būdus. Kai kurie iš šių būdų prievolių įvykdymui užtikrinti yra materialus – skatinamojo bei drausminamojo pobūdžio (pvz. netesybos, rankpinigiai). Kiti būdai suteikia kreditoriui tam tikras garantijas skolininko nemokumo atveju (laidavimas, garantijos, turto įkeitimas, hipoteka). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis24.67 KB
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prievoliu ivykdymo uztikrinimo budai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais