Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Valdymas romėnų teisėje

Valdymas romėnų teisėje

Aprašymas

Įvadas. Valdymo samprata. Valdymo rūšys. Valdymo įgijimas ir pasibaigimas. Corpore et animo. Solo animo (vien valia). Gebėjimas įgyti valdymą. Valdymo įgijimas per tarpininkus. Valdymo praradimas. Valdymo apsauga. Išvados.

Ištrauka

Valdymo raidos kelias labai ilgas ir sudėtingas. Nagrinėdami šią temą, Romos teisininkai praktiškai neturėjo iš ko semtis patirties, kadangi seniausios teisės sistemos paprastai daug dėmesio valdymo institucijai neskyrė, nes vyravo nuomonė, kad daikto valdytojas yra ir jo savininkas. Tokią instituciją dar turėjo Babilono bei graikų–egiptiečių teisės sistemos, tačiau graikai šių dviejų sąvokų griežtai neskyrė. Taigi romėnai čia buvo akivaizdi išimtis.
Kasdienybėje valdymas ir nuosavybė dažnai neskiriami. Tačiau jos, kaip teisinės kategorijos, tiek šiandieninėje, tiek romėnų teisėje aiškinamos skirtingai. Romos teisininkai griežtai skyrė nuosavybę ir valdymą. Apie valdymą jie sakė: "Aš turiu daiktą", o apie nuosavybę: "Aš turiu teisę į daiktą". Skirtingai nei nuosavybės teisė, valdymas:
nesuteikia teisės pareikšti ieškinį bet kuriam pažeidėjui;
neatsinaujina grįžus iš nelaisvės;
tiesiogiai nepereina paveldėjimo būdu.
Taigi romėnų teisės literatūroje valdymas suprantamas kaip faktinis daikto turėjimas siekiant jį pasilikti. Populiariausias daikto valdymo būdas, kai nuosavybės teisė į daiktą sutampa su faktiniu jo valdymu, t. y. kai daikto valdytojas ir jo savininkas yra tas pats asmuo.
Laikymas – tai faktinis daikto turėjimas, kai asmuo nesiekia pasilikti daikto, bet valdo jį trečiojo asmens vardu.
Kasdienybėje valdymas ir nuosavybė dažnai neskiriami. Tačiau jos, kaip teisinės kategorijos, tiek šiandieninėje, tiek romėnų teisėje aiškinamos skirtingai. Šalia ginamų daiktinių teisių (kas daryta actiones in rem būdu) romėnų civilinė teisė numatė teisinę gynybą ir tam tikrų faktinių būsenų. Ši teisinė gynyba buvo pasiekiama neprocesinėmis priemonėmis – interdiktais. Pirmiausia šiuo būdu ir gintas valdymas, kaip tam tikra faktinė būsena, teisininkus pirmiausia dominusi teisinių padarinių požiūriu.
Romos teisininkai griežtai skyrė nuosavybę ir valdymą. Apie valdymą jie sakė: "Aš turiu daiktą", o apie nuosavybę: "Aš turiu teisę į daiktą". Ulpianas teigė, kad nuosavybė ir valdymas yra du visiškai skirtingi dalykai. Skirtingai nei nuosavybės teisė, valdymas:
nesuteikia teisės pareikšti ieškinį bet kuriam pažeidėjui;
neatsinaujina grįžus iš nelaisvės;
tiesiogiai nepereina paveldėjimo būdu.
Ofilijus ir Nerva šias sąvokas apibūdino taip: valdymas yra ne teisinė, bet faktinė būsena. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis24.02 KB
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valdymas romenu teiseje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Utenos kolegija / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais