Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Tarptautinės privatinės teisės samprata

Tarptautinės privatinės teisės samprata

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Aprašymas

Įvadas. Tarptautinės privatinės teisės raida. Tarptautinės privatinės teisės apimtis. Kai tarptautinė privatinė teisė yra tarptautinė viešosios teisės dalis. Kai tarptautinė privatinė teisė yra kaip valstybių vidaus teisės dalis. Kai tarptautinė privatinė teisė yra specifinė, kompleksinė teisės šaka, savarankiška mokslo šaka, sritis. Taikytinos teisės klausimai. Teisė taikytina šeimos teisiniams santykiams. Teisė taikytina sutartinėms prievolėms. Teisė taikytina deliktinėms prievolėms. Teisė taikytina daiktinėms teisėms. Teisė taikytina intelektinei nuosavybei. Teisė taikytina paveldėjimo santykiams. Teisės taikymas darbo santykiams. Tarptautinės privatinės teisės reguliavimo dalykas ir metodas. Tarptautinis/užsienio elementas. Tarptautinės sutartys. Privatinė teisės sistema. Išvados.

Ištrauka

Tarptautinės privatinės teisės aktualumas glūdi sampratos suvokime. Viena jos dalis t.y. "tarptautinė" reguliuoja santykius tarp valstybių, o kita "privatinė" privačių asmenų tarpusavio santykius, kai šie peržengia vienos valstybės ribas. Užsienio elementas vienintelė šių dalių sąsaja. Todėl svarbu paminėti, kad tarptautinė privatinė teisė apima užsienio valstybių ir Lietuvos santykius. Tai lemia tautų bendradarbiavimas, kuriama moderni telekomunikacijų ir transporto infrastruktūra, didėjanti žmonių migracijai, sudaromos santuokos tarp skirtingų valstybių piliečių, įvaikinti vaikai, kurių įtėviais dažnai tampa užsieniečiai, verslo plėtra užsienyje, poilsis užsienio valstybėse tampa įprastas dalykas. Plečiantis tarptautiniam ekonominiam, kultūriniam, techniniam, moksliniam ir kitokiam bendradarbiavimui, daugėja ir teisinių santykių bei teisinių ginčų, kuriems būdingas vadinamasis tarptautinis, arba užsienio, elementas ir kuriuos kaip jau minėjau analizuoja tarptautinė privatinė teisė. Aptartu požiūriu ir pasireiškia šios teisės aktualumas, o tai, kad ji padeda išspręsti valstybių santykius ir kylančius ginčus tarp jų lemia jos svarbą. Bet tai tik išorinė problema. Žvelgiant į tai giliau neužtenka vien tik nusakyti, kad tarptautinė privatinė teisė apima įvairių valstybių santykius, tačiau čia galima įžvelgti pagrindinę problemą: kaip plėtosis teisiniai santykiai, kuriems būdingas užsienio elementas, kai teisinis ginčas įgyja sąsają ne su vienos, o su dviejų ar daugiau valstybių teisės sistemomis. Tai yra ypač svarbu, nes nuo to ar teisingai bus pritaikyta teisė gali priklausyti bylos baigtis. Todėl galime išskirti, kad tarptautinė privatinė teisė prižiūri, kad būtų tinkamai pritaikyta vienos ar kitos valstybės teisė.
Šio darbo tikslas įrodyti, kad tarptautinė privatinė teisė yra valstybių egzistavimas su savita teisine sistema. Kartu šiam tikslui pasiekti aptarsime tarptautinės privatinės teisės prigimtį, paskirtį, reguliavimo dalyką, taikytinos teisės klausimus, ginčus tarp skirtingų valstybių piliečių ir jų sprendimo būdus, nes šie dalykai apima analizuojamą tarptautinę privatinę teisės sampratą ir kaip pamatysime kelia nemažai problemų. Visus šiuos klausimus aptarsime remiantis konkrečiais santykiais ir atsižvelgiant į tai kaip skirtingos valstybės supranta šią analizuojamą teisę.

Analizuoti klausimus susijusius su tarptautine privatine teise, sudėtingas dalykas todėl, kad pats terminas - dviprasmiškas. Dviprasmybių čia kelia žodis "tarptautinė", o kartu – ir "privatinė". Todėl svarbu aptarti termino problemą. Pirmą kartą šią sąvoką pavartojo žymus JAV teisininkas J.Story, 1834 metais . Ilgainiui ši sąvoka, nors ir nevienareikšmė, prigijo visame pasaulyje ir yra vartojama daugelyje užsienio kalbų (private international law; droit international prive; internationales Privatrecht). Tarptautinė privatinė teisė – viena iš sudėtingesnių mokslo disciplinų, nes sprendžia kolizijas, konfliktus, problemas .
Tarptautinės privatinės teisės raidą, jos atsiradimą nulėmė:
ūkinės - komercinės veiklos internacionalizavimas. Anksčiau tos problemos nebuvo, nes ūkinė veikla vyko daugiausiai toje pačioje jurisdikcijoje. Kitu atveju iškyla teisingo sutarties sudarymo, vykdymo, užtikrinimo problema, kokios valstybės taisyklės turi būti taikomos;
gyventojų migracija;
mokslinė - techninė pažanga, mokslinis, techninis, ekonominis ir kultūrinis bendradarbiavimas.
jeigu valstybės neturėtų skirtingų teisės normų, tarptautinę privatinę teisę būtų sunku įsivaizduoti, nes neliktų jos gvildenamų problemų. Taigi, tai yra valstybių ir teritorijų egzistavimas su savita teisine sistema;
pagarba užsieniečių teisėms, užsienio valstybių teisinėms sistemoms, žmogaus teisėms. Tik tokiu atveju galima kalbėti apie tarptautinę privatinę teisę.
Jau šiame skyriuje galime pastebėti, kad tarptautinė privatinės teisės samprata sudėtingas dalykas, vien pavadinimo dviprasmiškumu, kurio atsiradimą sąlygojo daugelis veiksnių t.y. pagrindas, kurį sudaro pagarba užsienio valstybių teisės sistemoms. Visa tai apima comitas gentium doktriną reiškiančią tarptautinės privatinės teisės egzistavimo pateisinimą. Be šio požiūrio niekas nekalbėtų apie šią teisę. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis32 puslapiai 
Dydis49.2 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarptautines privatines teises samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais