Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismai

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismai

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Valdovo teismas kaip aukščiausioji apeliacinė instancija. Vyriausiojo Tribunolo įsteigimas. Tribunolo struktūra ir kompetencija. Žemės teismas ir jo kompetencija. Pilies teismas ir jo kompetencija. Pakamario teismas ir jo kompetencija.

Ištrauka

Teismai siekiantys įgyvendinti teisingumą atsirado jau senų senovėje, nes jau tada žmonės, tautos ar gentys troško teisybės, norėjo apginti savo interesus, nenorėjo būti žeminami, troško pagarbos. Šiame referate norėčiau aptarti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismus, jų struktūrą bei kompetenciją. Šiame darbe aptariami: pakamario teismas, pilies teismas, žemės teismas ir kaip aukščiausia apeliacinė instancija, plačiausiai aprašomas Lietuvos Vyriausiasis Tribunolas.
Nuo seniausių laikų svarbiausia teismų funkcija buvo teisingumo ir tvarkos
įgyvendinimas Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje (toliau LDK), kaip ir kitose valstybėse, teisminė funkcija pirmiausiai priklausė valdovui. Ilgą laiką jo teismas bajorams ir didikams buvo pirma ir paskutinė instancija ir tik vėliau atsirado valdovo skiriamų pareigūnų teismai. Vienas iš tokių teismų buvo ponų tarybos teismas. Tačiau jo sprendimai nebuvo galutiniai, juos buvo galima apskųsti apeliacine tvarka valdovo teismui. Dažnai didikai ir bajorai iš karto kreipdavosi į valdovo teismą apeidami žemesniuosius teismus. Tačiau tai tik apsunkino teismų darbą, o ypač valdovo, jis buvo tiesiog apkrautas bylomis ir skundais.
Pirmajame Lietuvos Statute (1529m.) Valdovo nustatyta, kad bylas gali nagrinėti vaivados, seniūnai, maršalkos ir kiti pareigūnai. Tačiau didikų jie teisti negalėjo, nes juos teisė tik pats valdovas. Aukščiausia apeliacinė instancija ir toliau liko jo teismas.
1542m. buvo išleistas pirmasis įstatymas,nustatęs teismų kompetenciją ir bylų nagrinėjimo instancijas. 1554m. išleistas įstatymas patvirtino, jog valdovo teismas įtvirtintas kaip aukščiausia apeliacinė instancija.
Tokia nustatyta tvarka išliko iki 1564-1566m., kai LDK buvo įvykdyta administracinė reforma. Jos metu pavietuose buvo nustatyti, sudaryti žemės ir pakamario teismai. Pakamario teismas buvo pavieto nuolatos veikiantis teismas. Šiam teismui priklausė tikslus žemės valdų ribų nustatymas kuris buvo labai svarbus dalykas LDK valdžiai ir bajorams. Pakamario padėtis paviete buvo laikoma garbinga. Pavieto seimelyje pakamaris - aukštas asmuo. Tačiau nors valstybėje buvo vykdomos įvairios teismų reformos, leidžiami nauji įstatymai, tačiau jie daugiau reglamentavo tik žemesniųjų instancijų teismų veiklą ir darbą. Nė viena iki XVIa. devinto dešimtmečio vykdyta reforma nepakeitė valdovo teismo, kaip aukščiausios apeliacinės instancijos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Dydis12.16 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Didziosios Kunigaikstystes teismai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais