Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinis reguliavimas (6)

Teisinis reguliavimas (6)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Teisinio reguliavimo sąvoka ir priežastys. Teisinio reguliavimo objektas (sritis). Išvados.

Ištrauka

Teisė egzistuoja tik veikdama ir reguliuodama žmonių santykius.Tokiu būdu ji savo principiniais paliepimais užtikrina teisėtą subjektų elgesį ir veiklą.Norint perkelti teisės sampratą iš žmonių sąmonės į jų veiksmus,paversti ją tų veiksmų norminimo priemone,susiduriama su teisinio reguliavimo sąvoka.Teisinis reguliavimas - tai praktiškai funkcionuojanti teisės samprata, viena iš svarbiausių ir pradinių teisės teorijos kategorijų.Šiame referate aš pabandysiu atskleisti teisinio reguliavimo sąvoka ir priežastis. Vėliau panagrinėsiu teisinio reguliavimo objektą (sritį).
A.Vaišvila teisinį reguliavimą apibūdina taip:"teisinis reguliavimas-tai tokia socialinio reguliavimo rūšis arba forma,kai teisinis poveikis žmonių elgesiui yra daromas teisės normomis."
S. Vansevičius teisinio reguliavimo sąvoka paaiškina taip:"teisinis reguliavimas-tai teisės veikimo dalis apibūdinanti teisės poveikį subjektų elgesiui ir veiklai."
Reguliuoti žmonių elgesį – tai jį modeliuoti subjektinėmis teisėmis ir pareigomis. Šiuo modeliavimu kaip tik ir daromas tiesioginis poveikis žmonių elgesiui, jų santykiams, kreipiant tą elgesį ir visą visuomenės raidą įstatymų leidėjui norimų vertybių linkme. Teisinis poveikis yra platesnė sąvoka negu teisinis reguliavimas, nes teisinis poveikis daromas ne tik teisės normomis, bet ir teisinėmis idėjomis.
Teisinio reguliavimo priežastys klasinėje ir demokratinėje valstybėse skiriasi:klasinėje valstybėje teisinėmis priemonėmis imamasi reguliuoti žmonių elgesį ,siekiant legalizuoti vienų asmenų agresiją kitų atžvilgiu,organizuotai slopinti pavergtųjų pasipriešinimą,o demokratinėje valstybėje- derinti priešingų grupių interesus ir tokiu būdu įtvirtinti bei palaikyti visuomenėje socialinę santarvę bei rimtį.
Pirmuoju atveju yra siekiama vienai grupei pareigomis suteikti negarantuotų teisių,o kitai socialinei grupei-primesti prievoles (tokius įpareigojimus,kurie nesukuria jiems proporcingų teisių). Tokiu būdu vyrauja vienų viešpatavimas,o kitų pavergimas.
Antruoju atveju teisiniu reguliavimu siekiama užtikrinti visų visuomenės narių laisvę, plėtojant teisę ne kaip socialinio pavergimo,o kaip visų išlaisvinimo priemonę.
Teisinis reguliavimas apima:
1.Valstybinių teisėkūros institucijų veiklą ,rengiant teisės nuostatas ir teisines priemones jų galiojimui užtikrinti .Čia teisinio reguliavimo turinį sudaro įvairių teisėkūros institucijų veikla rengiant reglamentavimo tipą, metodus, būdus, nustatant normines reguliavimo priemones, kurios reikalingas normaliam pilietinės visuomenės ir jos institucijų gyvavimui, kasdienei žmonių veiklai civilizuotais pagrindais organizuoti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Dydis12.55 KB
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisinis reguliavimas (6) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • doc. dr. K.Krūminienė
Pasidalink su draugais