Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo kompetencija

Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo kompetencija

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos respublikos aukščiausiasis teismas. Aukščiausiojo teismo kompetencija ir funkcijos. Lietuvos aukščiausiojo teismo pirmininko ir skyrių pirmininkų įgaliojimai bei kompetencija. Aukščiausiojo teismo aparatas. Tarptautiniai ryšiai. Išvados.

Ištrauka

Tikslas. Šio darbo tikslas pateikti trumpą Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo kompetencijos ir jo funkcijų aprašymą.
Uždaviniai. Išsiaiškinti Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo kompetenciją ir funkcijas bei tarptautinius ryšius.
Rašant šį referatą buvo naudojama literatūra susijusi su Lietuvos Respublikos teismais, knygų pavadinimai nurodyti darbo pabaigoje.
Kalbant apie Aukščiausiojo Teismo statusą, pažymėtina, kad šis teismas: 1) yra vienintelis kasacinės instancijos teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams (nuosprendžiams, nutartims, nutarimams ir įsakymams) peržiūrėti; 2) formuoja vienodą teismų praktiką, skelbdamas savo biuletenyje nutartis į kurias privalo atsižvelgti teismai ir valdymo institucijos. Tokios nutartys gali būti trejopos: trijų teisėjų kolegijos nutartys, išplėstinės septynių teisėjų nutartys bei skyrių plenarinių sesijų nutartys. Pažymėtina, kad Aukščiausiojo Teismo leidžiamame biuletenyje "Teismų praktika" skelbiamos ne visos nutartys, bet tik tos, kurias skelbti pritaria dauguma atitinkamo skyriaus teisėjų. Tai pat pažymėtina, kad minėtas Aukščiausiojo teismo Senatas tvirtina teismų praktikos apibendrinimo apžvalgas ir teikia rekomendacinius išaiškinimus. Antai Senato 1997 m. birželio 13d. nutarime Nr.5 išaiškinta, kad motyvuojamojoje sprendimo dalyje "teismas neturi apsiriboti vien tik įrodymų išvardijimu, o privalo, nurodydamas įrodomąją reikšmę, išdėstyti jų turinį".
Be to Aukščiausiasis Teismas turi įgaliojimą analizuoti ir apibendrinti bendrosios kompetencijos teismų praktiką taikydamas Europos Sąjungos teisės normas.
Aukščiausiajame Teisme bylas nagrinėja trijų teisėjų kolegija, išplėstinė 7 teisėjų kolegija arba šio teismo skyriaus plenarinė sesija. Šio teismo teisėją skiria Seimas Respublikos Prezidento teikimu. Kandidatūras parenka ir Respublikos Prezidentui pasiūlo Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Turint omenyje Konstitucinio Teismo 1999 m. pateiktą paaiškinimą, kad Konstitucijoje neleidžiama įstatymu suteikti teisingumo ministrui teisės teigti Respublikos Prezidentui teisėjų kandidatūrų (nes be tokio teikimo respublikos Prezidentas negali įgyvendinti savo Konstitucinių įgaliojimų, numatytų Konstitucijos 84 str. 11 p.), svarbi nuostata, kad Aukščiausiojo Teismo pirmininko siūloma kandidatūra "Respublikos Prezidento nesaisto". Aukščiausiojo Teismo teisėjus skiria (atleidžia) Seimas Respublikos Prezidento teikimu. Tai detalizuota teismų įstatymo nuostatose, kuriuose teigiama, kad Aukščiausiojo Teismo teisėju gali būti skiriamas teisėjas, turintis tam tikrą teisėjo darbo atitinkamame teisme stažą: bendrosios kompetencijos apygardos teisme ar apygardos administraciniame teisme – ne mažiau kaip aštuonerių metų, apeliaciniame teisme arba Vyriausiajame administraciniame teisme – ne mažiau kaip penkerių metų. Tai gi akivaizdu, kad, pavyzdžiui, apylinkės teismo teisėjas (turintis teisėjo darbo stažą tik šiame teisme) negali būti skiriamas Aukščiausiojo Teismo teisėju, nesvarbu, koks jo darbo stažas. Aukščiausiojo Teismo teisėju gali būti skiriamas ir teisės kryptie socialinių mokslų daktaras ar habilituotas daktaras, turintis ne mažesnį kaip dešimties metų atitinkamo teisinio pedagoginio darbo stažą. Beje, Aukščiausiojo Teismo teisėjais gali būti skiriami ir advokatai bei generalinės prokuratūros prokurorai, atitinkamai turintys penkiolikos metų advokato ar prokuroro darbo stažą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis13.76 KB
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos Auksciausiojo Teismo kompetencija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais