Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Valakų reformos reikšmė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) visuomeniniame ekonominiame gyvenime (2)

Valakų reformos reikšmė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) visuomeniniame ekonominiame gyvenime (2)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Valakų reforma. Valakų reformos esmė. Kaimų valdymas. Reforma miesteliuose. Reformos padariniai. Išvados.

Ištrauka

Tikslas. Šio darbo tikslas pateikti trumpą Valakų reformos aprašymą, bei paaiškinti reformos esmę, kaimų valdymą, reformą miesteliuose ir reformos padarinius.
Struktūra. Referatą sudaro 3 dalys. Pirmoje dalyje aprašoma Valakų reforma, antroje – Valakų reformos esmė, trečioje – reformos padariniai.
Rašant šį referatą buvo naudojama literatūra susijusi su Lietuvos teisės istorija, knygų pavadinimai nurodyti darbo pabaigoje.
XVIa. Antroje pusėje LDK vykdyta žemėtvarkos reforma, kurios metu įsigalėjo baudžiava, sueuropinta žemėtvarka, žemėvalda bei žemdirbystė. Reforma buvo stengiamasi padidinti iždo pajamas ir ieškoma išeities iš susidariusios valstiečių prievolių krizės. Reforma buvo vykdoma visoje Lietuvoje ir didelėje Baltarusijos dalyje. Reformos esmė buvo ta, kad tuščiuose žemės plotuose naujas apgyvendintas asmuo gaudavo maždaug vienodo dydžio žemės plotą, padalytą į tris laukus sėjomainai, nustatant jo valdymo ir mokesčių santykį su valdovo dvaru. Ši Vytauto vykdyta žemėvaldos politika iš esmės ir buvo pradėta valstybės mastu teisiškai įtvirtinti Žygimanto Augusto garsiojoje žemės valdymo ir naudojimo reformoje. Reforma pradėta 1547 metais didžiojo kunigaikščio žemėse, įstatymais įtvirtinta 1557 metais ir vykdyta iki XVIa. aštuntojo dešimtmečio.
Įžanginis reformos aktas buvo 1547 metų nuostatai pilių ir dvarų urėdams. Šiais nuostatais buvo uždrausta valstiečiams pirkti ir parduoti žemę, kad būtų kiek pristabdyta turtinė diferenciacija kaime. Pagrindinis reformos įstatymas-Valakų nuostatai- priimtas 1557 m. balandžio 1 d. ir tų pačių metų spalio 20 d. pataisymas. Šie nuostatai detalizuoti 1558 m. išleistoje instrukcijoje revizoriams ir matininkams bei tais pačiais metais paskelbtoje Miestų ir miesčionių prievolių sutvarkymo tvarkoje, taip pat Pilių, teritorijų ir dvarų nuostatais. Visi šie teisės aktai ir 1567 m. instrukcija girininkams tvarkyti miškus sudarė grandiozinį viso LDK ūkio tvarkymo planą. Ši reforma kaip ir teisės sisteminimas Lietuvos Statutuose, buvo baigta įgyvendinti greitai ir nuosekliai, t. y. su nebūdingu anų laikų valstybėms kaimynėms atkaklumu. Atkreiptinas dėmesys, kad šiai reformai įgyvendinti buvo pasirengta dar 1528 m., atliekant gyventojų ir žemės surašymą, kuriuo siekta nustatyti žagrių ar jaučių jungų skaičių. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis14.35 KB
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valaku reformos reiksme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Tamašauskienė
Pasidalink su draugais