Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės pažeidimas. Teisinė atsakomybė

Teisės pažeidimas. Teisinė atsakomybė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Teisės pažeidimų esmė. Teisės pažeidimų rūšys. Teisinė atsakomybė. Teisės atsakomybės veikimas. Teisinės atsakomybės rūšys. Išvados.

Ištrauka

Teisės pažeidimas atsirandantis valstybės santvarkoje pažeidžia ne tik valstybės veikimą, bet tiesiogiai veikia ir pačius piliečius ir jų teises. Nusižengimai valstybėje nustatytiems įstatymams yra baudžiami, jų taisymui yra paskirta teisinė atsakomybė, kuri nustato nusižengimo sunkumą ir skiria atitinkamą bausmę. Teisės pažeidimus galima paprastai suskirstyti į sunkius nusikaltimus ir teisės nusižengimus, kiekvienas pažeidimas turi atitinkamą atsakomybės rūšį, tam, kad visi nusikaltimai nebūtų vienodai vertinami.
Žiūrėdami kiekviena vakarą žinias, matome kiek teisėtvarkos nusižengimų įvyksta, atrodytų jog blogų dalykų pasaulyje atsitinka daugiau ir jie turi persvarą, bet sukurta teisinė atsakomybė stengiamasi gražinti pusiausvyrą. Vykdomi nusikaltimai teisės sistemoje visada turi sulaukti tinkamo atpildo, tam yra valstybės santvarka, kuri prižiūri žmonių gyvenimą, stengiasi tinkamai reguliuoti jį, taip kad kiekvienam individui būtų geros sąlygos vystytis, bet netemdyti kitiems gyvenimo.
Teisės pažeidimas ir teisinė atsakomybė mokslinėje literatūroje yra rūšiuojamos, atskiriamos jų funkcijos. Šio darbo temą galima apibudinti gana trumpai – teisės pažeidimai yra nukrypimai nuo teisėtvarkos, o teisinė atsakomybė naudojama tiems nukrypimams ištaisyti, stengtis neįvesti į visuomenę pažeidimų persvaros.


Pažeidimo esmė yra tai, jog kai kurie visuomenės nariai elgiasi neteisėtai, jie daro žalą visai visuomenei, arba konkrečiam visuomenės nariui. Vertinant iš objektyvios teisės pusės, pažeidimo esmė pasireiškia žmonių elgesyje ir veikime, kuris gali būti radikaliai priešiškas teisei. Tai reiškia, kad daromas nusikaltimas žmogaus, kuris puikiai supranta, jog tai yra neteisėta, arba pažeidimas gali būti nepiktybinis, t.y. nedaroma tiesioginė žala, bet nėra atliekamos visuomenėje esamos pareigos. Be to prie teisės pažeidimų priskiriama tiesioginė ir netiesioginė veikla, turinti įtakos padarytai žalai. Paprastai sakant žmogus, kuris suplanavo tam tikrą įvykių raidą, kuri tūrėjo žalingų padarinių, bet pats šis žmogus nedalyvavo šiame įvykyje, arba net neįtarė, kad jo veikla turės visuomenei žalingų padarinių, yra atsakingas ir jam yra taikoma atitinkama bausmė.
Padaryta žala, kaip posakyje: ,,bėda viena nevaikšto‘‘, dažniausiai pasireiškia kelių dalykų pažeidimais: teisėtvarkos pažeidimas, materialinė žala etc. Žala dažniausiai yra materialinė, fizinė, veikia pavienių asmenų arba bendrus visuomenės interesus. Be objektyvios teisės yra subjektyvi teisė, jos esmė yra tai, jog įvykdytas pažeidimas nepriklausė nuo veikėjo veiksmų, tokiais gali būti laikomi nepilnamečių, nepakaltinamųjų, priverstų fiziškai ar psichiškai nesveikų žmonių neteisėti veiksmai.
Teisėtvarka ir įstatymai sukūrė reikalavimus asmeniui, kurie padėtų nustatyti teisės pažeidimą, asmuo turi būti nustatyto įstatymo amžiaus, kad jį galima būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Baudžiamojon atsakomybėn patraukti neįmanoma jeigu už padaryta pažeidimą nenumatyta teisinė atsakomybė.
Teisėtvarkos pažeidimas yra laikomas tiesiog nukrypimu, kai pažeidime nėra visos veiklos sudėties, t.y. kaip anksčiau minėjau nepilnametystė, psichiniai sutrikimai, nekalti veiksmai (ginimasis). Tokios rūšies pažeidimų yra daug, bausmė gali būti netaikoma išvis, nors dažniausiai taikoma bausmė nėra labai griežta: auklėjamosios priemonės, baudos.
Taigi, teisės pažeidimas yra nukrypimas nuo leidžiamų įstatyme veiksmų – daryti žalą visuomenei bei atskiriems jos nariams. Nors rodos įstatymas yra aiškus, ką galima daryti, o ko ne, bet vis dėlto įstatymas negali nurodyti konkrečių ribų tarp gero ir blogo elgesio. Įstatymas negali išvardinti tų dalykų, kuriuos mes galime daryti o kurių ne, jeigu būtų atvirkščiai tai pasak Vansevičiaus: ,,(...) tai prieštarautų asmens teisių prigimčiai.‘‘ Todėl įstatymų leidėjai įstatymus kuria panašiai, kaip elgesio režimą, jie akcentuoja, ko nevalia daryti visuomenėje, sukonkretina suteiktų asmeniui teisių paskirtį, daugmaž nustato elgesio principus, tikslą. Svarbiausia yra tai, kad teisės sistemoje yra nustatytas pažeidimo atlygis.
Kad teisėtvarkai būtų lengviau suprasti ir priimti sprendimą, bei paskirti atitinkamą bausmę, teisės pažeidimai yra rūšiuojami. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis14.25 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises pazeidimas. Teisine atsakomybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais