Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Krėvos sutartis (1385 metai) ir jos teisinis įvertinimas

Krėvos sutartis (1385 metai) ir jos teisinis įvertinimas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įžanga. Dėstomoji dalis. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK) ir Lenkijos karalystė iki Krėvos sutarties sudarymo. Pagrindinės Krėvos sutarties priežastys. Krėvos sutartis ir jos padariniai. Teisinis Krėvos sutarties įvertinimas. Išvados.

Ištrauka

Pačioje istorijoje, prieš daug šimtų metų įvykusioje praeityje, nieko negalima pakeisti, kas jau yra atsitikę, tas jau nekoreguojama . Iš tikrųjų Lietuvos istorijoje užfiksuota daug svarbių faktų, pakeitusių lietuvių tautos likimą. Nuo senų laikų lietuviai sudarydavo su kitomis žemėmis, valstybėmis įvairias sutartis, kurios vaidino svarbų vaidmenį sprendžiant valstybinius klausimus.
Savo darbe pakalbėsiu apie Krėvos sutartį, sudarytą 1385m. rugpjūčio 14d. Krėvoje tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (toliau LDK) ir Lenkijos.
Šios temos aktualumą nulėmė tai, kad iki pat šių dienų trunka aktyvi diskusija dėl Krėvos sutarties reikšmės įvertinimo dviejų valstybių – Lietuvos ir Lenkijos santykių istorijoje. Lenkijos istorikai šią sutartį pavadino Krėvos unijos aktu, o tai reiškia, kad šiuo dokumentu buvo įteisinta Lietuvos inkorporacija į Lenkijos karalystės sudėtį. Tai esminis Lietuvos valstybingumo istorijos klausimas. Tačiau reikia pažymėti, kad vis daugiau istorikų pripažįsta, jog 1385m. aktas, kurio svarba Vidurio – Rytų Europos regionui yra visuotinai pripažįstama, nebuvo joks lenkų – lietuvių unijos aktas. Tai tebuvęs vienašališkas Jogailos piršlybų dokumentas, kuriuo jis patvirtina pažadus duotus Budoje, o taip pat tapimo Lenkijos karaliumi, kai priims krikštą ir ves Lenkijos karalaitę Jadvygą, sąlygas.
Mano darbo tikslas yra atskleisti, kokios pagrindinės priežastys lėmė Krėvos sutarties sudarymą, kuo ši sutartis buvo naudinga lietuviams, taip pat kokia teisinė sutarties esmė. Savo darbe pabandysiu šiuos klausimus trumpai aptarti.
Lietuvos santykiai su Lenkija ėmė nusistovėti lietuviams įsitvirtinus Voluinėje, o lenkams – Haliče. 1382m. pabaigoje mirus Liudvikui Didžiajam, Liubartas nuniokojo nemažą Lenkijos plotą, tuo dar sustiprindamas savo padėtį Voluinėje. Liudvikas Didysis sūnų nepaliko, todėl Lenkijos diduomenė, 1384m. rudenį pripažinusi įpėdine jo dukterį Jadvygą, siekė ją naudingai ištekinti. Pretendentų į Jadvygos ranką atsirado ne vienas, tačiau lenkų didikai pasisakė už Jadvygos vedybas su didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu.
Kviesdamiesi karaliumi didįjį Lietuvos kunigaikštį, lenkai turėjo savo aiškius išskaičiavimus. Nuo seno jiems lietuviai buvo nemalonus kaimynas, nes pagonių būriai pasiekdavo ir tolimas krašto sritis. Nuo Gedimino laikų Lenkija vis ieškodavo taikos su pagonimis. Dviejų valstybių santykius drumstė įkyrus pasienio žemių ginčas. Be to Lenkijai atsivėrė galimybės užvaldyti žemes, dėl kurių tiek daug kovota. Priežasčių kviestis didįjį Lietuvos kunigaikštį sau karaliumi turėjo būti ir daugiau. Pavyzdžiui politiką vairuoją ponai galėjo tikėtis, jog iš svetur atėjęs naujakrikštas karalius jų patarimų labiau klausys, negu kuris kitas Jadvygai besiperšantis kandidatas . Jogaila be svyravimų priėmė lenkų pasiūlymą ir pasipiršo Jadvygai. Lietuvos valdovas bei jo šalininkai, suartėję su Lenkija, tikėjosi sustiprinti savo valdžią LDK. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Dydis16.96 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Krevos sutartis (1385 metai) ir jos teisinis ivertinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais