Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykis

Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykis

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Dualistinė ir monistinė teorijos. Tarptautinės teisės įgyvendinimas. Tiesioginio ir netiesioginio veikimo sutartys. Tarptautinių teisės normų įgyvendinimas Lietuvoje. Tarptautinių sutarčių vieta Lietuvos teisinėje sistemoje. Tarptautinių sutarčių ir nacionalinės teisės kolizija. Tarptautinių sutarčių tarpusavio prioriteto nustatymas. Tarptautiniai įsipareigojimai ir suvereniteto doktrina. Suvereniteto sąvoka. Ar tarptautinės sutarties pasirašymas riboja valstybės suverenitetą? Tarptautinė teisė, Europos Sąjungos teisė ir nacionalinė teisė. Nacionalinės teisės harmonizavimas. Išvados.

Ištrauka

Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio problema, kaip pažymima tarptautinės teisės literatūroje, yra gana sudėtinga ir turi netgi savo raidą. Nepaisant nuo seno egzistavusių teorinių ginčų, net ir dabar šį klausimą nagrinėja dvi teisės sistemos: tarptautinės ir nacionalinės jurisprudencijos sistemos. Nacionalinė teisė – tai specialus terminas, teisininkų tarptautininkų vartojamas valstybės vidaus teisei pavadinti. Nacionalinė teisė yra pamatinė teisė, kuri reguliuoja valstybės piliečių bei kitų asmenų laisvių, teisių bei pareigų klausimus vidaus politikos rėmuose. Ši teisė yra kaip visuomenės kompetencija, kurios pagalba visuomenė gali kurti bei formuoti teisę. Tarptautinė teisė yra universalinė, pasaulinė žmonijos teisė. Ši teisė susideda iš normų ir principų sistemos, kuri reguliuoja tarptautinius santykius tarp suverenių valstybių. Tarptautinė teisė, kaip ir kiekviena teisė, remiasi socialiniu, daugiausia ekonominiu būtinumu ir kylančia iš to būtinumo žmonių teisine sąmone, t.y. žmonių įsitikinimu dėl tam tikrų normų reikalingumo.
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tarptautinė ir nacionalinė teisė reguliuoja skirtingus santykius, todėl didesnių konfliktų neturėtų kilti. Tačiau paprastas pavyzdys – tarptautinės sutarties sudarymas – parodo praktinę nacionalinės ir tarptautinės teisės sąveiką ir dėl to kylančias problemas.
Šią temą pasirinkau dėl jos aktualumo. Šiandieninės tarptautinės teisės apimtis yra labai didelė, globalizaciniai procesai vis labiau mažina nacionalinės valstybės veiklos savarankiškumą, susiduriama su nacionalinės ir tarptautinės teisės kolizijos problemomis. Kaip Lietuvos teisę veikia tarptautinės normos, ar Lietuvos teisės sistema gali vystytis nepriklausomai nuo tarptautinių standartų? Tai vieni aktualiausių klausimų, kurie iškyla Lietuvos teisininkams.
Mano darbo tikslas yra atskleisti, kokios pagrindinės problemos iškyla sąveikaujant tarptautinei ir nacionalinei teisei ir kaip jos sprendžiamos. Keliami uždaviniai: 1) apžvelgti monistinę ir dualistinę teorijas, kurių pagrindu pateikiamas atitinkamas tarptautinės ir nacionalinės teisės sistemų santykių aiškinimas; 2) įsigilinti į tarptautinės teisės normų įgyvendinimą; 3) nustatyti, kaip sprendžiama tarptautinės ir nacionalinės teisės kolizijos problema; 4) Atskleisti, kokia yra tarptautinių sutarčių teisinė galia; 5) apžvelgti valstybės suvereniteto sąvoką ir nustatyti, ar tarptautinė teisė jos neriboja; 6) palyginti tarptautinę ir nacionalinę teisę su Europos Sąjungos teise. Naudosiu loginį, sisteminį ir lyginamąjį metodus.
Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykį nagrinėjančių veikalų yra nemažai. Teorinis šios temos pagrindas randamas V. Vadapalo knygoje "Tarptautinė teisė", M. Akehurst, P. Malanczuk "Šiuolaikinės tarptautinės teisės įvadas". Rašydama darbą taip pat rėmiausi prof. dr. S. Katuokos straipsiu "Tarptautinės sutartys ir Lietuvos valstybė", kur autorius ne vien tik analizuoja problemas, bet ir teikia pasiulymus, Konstitucinio Teismo išvadomis, Aukščiausiojo Teismo praktika ir kt.
Siekdama nusistatyto darbo tikslo pirmiausia pradėsiu nuo abstrakčiu dalykų – monistinės ir dualistinės teorijos aiškinimo ir jų palyginimo, kitose darbo dalyse nagrinėsiu praktiškai kylančius klausimus. Darbo gale pateiksiu nagrinėtų problemų išvadas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Dydis35.74 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarptautines ir nacionalines teises santykis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais