Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės ir politikos santykis

Teisės ir politikos santykis

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Valstybė kaip teisės kategorija. Konstitucija ir jos reikšmė. Teisinė valstybė. Valstybės vieta visuomenės politinėje sistemoje. Valstybė ir pilietinė visuomenė. Teisinė valstybė ir pilietinė visuomenė. Teisės ir valstybės sąveika. Teisė sampratos santykis su politiniu režimu. Politinės teisės ir laisvės. Išvados.

Ištrauka

Teisės teorija yra įvadas į teisės mokslą. Norint atsakyti į klausimą "kas yra teisė?" yra būtina susipažinti su tam tikromis teisinėmis sąvokomis, kurias nagrinėja teisės teorijos mokslas.
Pagrindinė teisės paskirtis – reguliuoti visuomeninius santykius. Įstatymuose ir kituose poįstatyminiuose aktuose įtvirtintos teisės normos sukurtos tam, kad jų reikalavimai būtų įgyvendinami, kad jos būtų realizuojamos.
Žodis "teisė" dažniausiai žmonių sąmonėje susijęs su žodžiu "įstatymas". Nors tai nėra tapatūs žodžiai, tačiau tarp jų yra daug bendro.
Kam tiekiamas pirmumas – teisei ar valstybei? Tai nėra tik teorinis klausimas. Jo praktinė reikšmė priklauso nuo to, valstybė saistoma teisės kaip iš visuomenės kylančios tvarkos ar, atvirkščiai, - gali laisvai, savo nuožiūra kurti tą tvarką.
Savo darbe nagrinėsiu teisės ir politikos santykį, t.y. ryšį. Bandysiu parodyt, kad tarp šių dviejų mokslo šakų yra daug bendro ir jos yra priklausomos viena nuo kitos.
Valstybė, kiek ji susijusi su politinės valdžios kūrimu ir organizavimu, pirmiausia yra politologijos kategorija ir turi tam tikrą autonomiškumą teisės atžvilgiu. Tačiau šis atsiribojimas nera didelis, nes valstybė yra ne tik politologijos, bet ir teisės kategorija. Šiuo požiūriu valstybė esminio (būtino) elemento teisėmis įeina į teises esmę ir jos atžvilgiu įsiprasmina kaip žmogaus teisių įgyvendinimo organizacija. Valstybė išvedama iš teisės poreikių ir tais poreikiais apribota jos veikla.
Konstitucija, jos teiginiai ir principai, atrodytų, yra teisės studijų objektas. Tačiau valstybės institucijų struktūrų tyrimai politikos moksle remiasi konstitucinių teiginių analize. Konstitucijos ir vyriausybės sąrąngos bei funkcionavimo sąveikos tyrimas yra neišvengiamas nustatant politinį režimą, institucinį valdžios pasiskirstymą, piliečių teisių ir laisvių pobūdį.
Šiuolaikiniu požiūriu konstitucija gana vienareikšmiškai tapatinama su bendruoju dokumentu, kuris turi būti priimtas tam tikru apibrėžtu momentu.
Teisiniu požiūriu konstitucija – tai pagrindinis šalies įstatymas, apibūdinantis teises, įgaliojimus ir procedūras, kuriomis nustatoma valstybinės valdžios struktūra, reguliuojama jos dalių sąveika ir santykiai su piliečiais.
Politiniu požiūriu konstitucija suprantama kaip politinis manifestas ir valdžios pasiskirstymo žemėlapis, teisiniais terminais išreiškiantis politinius ir ideologinius valstybės valdžios pasiskirstymo, funkcionavimo principus ir nustatanti "žaidimo taisykles" valdantiesiems ir valdomiesiems. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis30.8 KB
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises ir politikos santykis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • M. Šatas
Pasidalink su draugais