Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Atkuriamojo teisingumo esmė

Atkuriamojo teisingumo esmė

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Konfliktų sprendimas visuomenėje. Atkuriamojo teisingumo samprata. Mediacijos programoje dalyvaujantys asmenys, jų teisės ir pareigos. Atkuriamojo teisingumo modeliai, jų taikymas. Aukos ir nusikaltėlio mediacijos stadijos. Bylos, atvejo registravimas (mediacijos inicijavimas). Bylos, atvejo analizė mediacijos centre. Individualūs (priešmediaciniai) mediatoriaus pokalbiai su nusikaltimo auka ir nusikaltėliu. Bendri susitikimai. Susitarimo dėl susitaikymo pasirašymas. Susitarimo įvykdymo kontrolė. Atkuriamojo teisingumo praktika Didžiojoje Britanijoje. Išvados ir pasiūlymai. Summary.

Ištrauka

Atkuriamojo teisingumo aktualumas ir reikšmė ne tik pasaulyje bet ir Lietuvoje rodo šio instituto svarbą. Atkuriamojo teisingumo sąvoka ( Restorative justice) palyginti nauja sąvoka, todėl ją aiškiai apibrėžti sudėtinga. Britų atkuriamojo teisingumo ekspertas Tonis Marshallas taip ją apibūdino: "Atkuriamasis teisingumas – tai procesas, kuriame susitinka visos šalys, susijusios su konkrečiu nusikaltimu, kad kartu išspręstų, kaip įveikti nusikaltimo padarinius".
Norint taikyti atkuriamojo teisingumo institutą Lietuvoje, svarbu remtis užsienio šalių patirtimi, išskirti naudingus šio instituto aspektus ir pritaikyti juos Lietuvoje. Dažniausiai užsienio šalių patirtis, tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek Skandinavijos šalyse rodo tai, jog atkuriamojo teisingumo modelis įdiegiamas palaipsniui, gali būti pradėtas taikyti tam tikroje teritorijoje arba tam tikrai asmenų grupei. Taip pat svarbu paminėti, jog atkuriamasis teisingumas suprantamas kaip tarpusavio konfliktas, kilęs tarp nusikaltėlio ir aukos, o ne nusikaltimas. Šį konfliktą jiems pavedama spręsti patiems, su kitų narių pagalba. Taip pat labai svarbu, jog didelis dėmesys yra skiriamas aukai, ko nebūtų galima pasakyti apie jurisdikcinį sprendimų būdą Lietuvoje.
Nagrinėjant šią temą susiduriama su užsienio patirtimi ir autoriais, kurie nagrinėja šį institutą. M. Wrighto teigimu, mediacija turėtų būti savitikslė, o jos metu pasiektus tradicinius teisingumo vykdymo tikslus (nusikalstamumo sumažėjimą) galima traktuoti tik kaip atskirą šalutinį tikslą. Žymus kriminologas Nilsas Christie iškėlė nusikaltimą kaip aukos ir nusikaltėlio tarpusiavio konfliktą. Kitas žymus šio instituto tyrinėtojas J. Harding pasisakė svarbiu klausimu, jog mediaciją reikia naudoti lygtinio nuteisimo atvejais, taip pat į vykdymą įtraukti probacijos darbuotojus, mediatorius, savanorius ir vietos bendruomenę, o tai leistų išvengti papildomų išlaidų. Procesas taip pat yra paremtas Johno Braithwaito kriminologinėmis teorijomis, Braithwaitas yra žinomas kaip " integravimosi į visuomenę specialistas."
Renkant medžiagą šiam kursiniui darbui, pastebima, jog lietuvių autorių ratas, kurie nagrinėtų šią reikšmingą temą nėra didelis, tačiau užsienio literūtos, ypač anglų kalba, galima rasti tikrai daug ir naudingos, kuri atskleidžia užsienio šalių patirtį taikant atkuriamojo teisingumo modelį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Dydis84.95 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasSocialinės politikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atkuriamojo teisingumo esme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 24 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • J. Dermontas
Pasidalink su draugais