Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės žinių taikymas praktikos metu

Teisės žinių taikymas praktikos metu

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546
Aprašymas

Teorinė užduotis. Atstovavimas civiliniame procese. Atstovo teisme procesinė padėtis, įgaliojimai ir jų įforminimas. Proceso dalyviai. Procesinių dokumentų samprata ir rūšys. Ieškinio samprata, reikšmė, rūšys. Ieškinio elementai. Atsakovo intereso gynimo būdai: priešinis ieškinys, atsikirtimas į ieškinį. Paruošiamieji dokumentai, jų rūšys ir turinys. Taikos sutarties sudarymo tvarka. Apeliacinio skundo padavimo ir priėmimo tvarka ir terminai. Teismo įsakymo išdavimo tvarka. Bylos dėl antstolių ir notarų veiksmų. Praktinė užduotis. Ieškinio dėl priteisimo projektas. Ieškinio dėl pripažinimo projektas. Ieškinio dėl teisinių santykių modifikavimo projektas. Pareiškimo dėl teismo įsakymo išdavimo projektas. Pareiškimo dėl juridinio fakto nustatymo projektas. Skundo dėl antstolio veiksmų projektas. Apeliacinio skundo projektas. Atsiliepimo į ieškinį, skundą projektas.

Ištrauka

1.1. Atstovavimas civiliniame procese. Atstovo teisme procesinė padėtis, įgaliojimai ir jų įforminimas.

Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 51 straipsnyje reglamentuojama, kad asmenys gali vesti savo bylas teisme patys arba per atstovus. Paties asmens dalyvavimas byloje neatima iš jo teisės turėti šioje byloje atstovą. Valstybei teisme atstovauja Vyriausybė, įstatymų numatytais atvejais – Vyriausybės įgaliota arba kita institucija. Valstybei teisme taip pat gali atstovauti atstovai pagal pavedimą. Anot, E. Laužiko, V. Mikelėno ir kt., dažnai civiliniam procesui vesti reikia nemažai specialių teisės žinių, o proceso šalys ar kiti byloje dalyvaujantys asmenys jų dažnai neturi. Būtent procesinio atstovavimo institutas ir sudaro tinkamas sąlygas, kad byloje būtų kvalifikuotai pasiekti civiliniam procesui keliami tikslai. Be to, procesinio atstovavimo institutas reiškia ir pagalbą teismui vykdant teisingumą.
A. Driukas ir V. Valančius išskiria, kad atstovavimo teisme metu susiklosto dvejopi teisiniai santykiai:
1) teisiniai santykiai, susiklostantys tarp atstovo ir atstovaujamojo;
2) teisiniai santykiai, susiklostantys tarp atstovo – dalyvaujančio byloje asmens – ir teismo procesiniai santykiai, reguliuojami civilinio proceso teisės normų.
Kalbant apie atstovavimą civiliniame procese pirmiausiai reikia išskirti tai, kad atstovai gali būti tik fiziniai asmenys, atitinkantys CPK nustatytus reikalavimus. Atstovavimas gali būti sutartinis ir pagal įstatymą. Savo ruožtu sutartinis atstovavimas dar gali būti savanoriškas (kai kalbame apie asmens teisę turėti atstovą byloje) ir privalomasis (kai kalbame apie asmens pareigą turėti atstovą tam tikriems procesiniams veiksmams atlikti). Daugeliu atvejų civiliniame procese yra savanoriškas sutartinis atstovavimas, tačiau CPK ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) nustatytais atvejais turėti procesinį atstovą yra asmens pareiga. Esant privalomajam atstovavimui tam tikrus procesinius veiksmus (pvz. surašyti kasacinį skundą) gali atlikti tik atsakovas. Priešingu atveju procesinis veiksmas turėtų būti pripažintas neatliktu.
Ypač atkreiptinas dėmesys į tai, kad atstovas procese visiškai pakeičia atstovaujamą asmenį. Tai reiškia, kad atvykus į teismo posėdį atstovui laikoma atvykus pačia atstovaujamą šalį. Jeigu jos realiai nėra, neatvykimo priežasčių nereikia aiškintis. Visgi nukrypti nuo bendrosios taisyklės, kad atstovo atvykimas laikomas tinkamu atstovaujamojo atvykimu, galima tik vienu atveju, t.y. kai teismas pripažįsta šalies atvykimą būtinu. Tokiu atveju konkrečiam veiksmui atlikti į teismą turi atvykti būtent pati šalis, o ne jos atstovas. Nors, be abejo, galima situacija, kai į tokį teismo posėdį atvyks ir šalis, ir jos atstovas.
Atsižvelgiant į atstovavimo teisinių santykių atsiradimo pagrindus, A. Driukas ir V. Valančius, išskiria tris atstovavimo rūšis :
1) sutartinis atstovavimas. Sutartinio atstovavimo atsiradimo pagrindas yra atstovaujamojo ir atstovo sutartis, kuria atstovui pavedama ginti atstovaujamojo ir atstovo interesus bei apibrėžiami atstovo įgaliojimai. Šis atstovavimas atsiranda pavedimo sutarties pagrindu (CK 6.756, 6.757 str.), jungtinės veiklos sutarties pagrindu (CK 6.972 str.), darbo sutarties pagrindu, prokūros ir kt. Sutartinio atstovavimo pagrindinė paskirtis yra užtikrinti atstovaujamajam tinkamą teisinę pagalbą. Atstovas pagal pavedimą nuo atstovavimo teisinių santykių atsiradimo momento taip pat įgyja visas konkretiems dalyvaujantiems byloje asmenims, kuriems jis atstovauja, teises ir pareigas (CPK 42 str.). Tačiau, kai kuriuos veiksmus atstovas atstovaujamojo vardu gali atlikti tik tokiu atveju, jeigu jie yra aptarti bei numatyti pavedimo ar kitoje sutartyje, pavyzdžiui, pareikšti ieškinį, priešieškinį, pripažinti ieškinį ar pan.;
2) įstatyminis atstovavimas. Įstatyminis atstovavimas priešingai nei sutartis atstovavimas, skirtas realizuoti kito asmens, kuris savarankiškai negali ginti savo interesų teisme, teisnumą. Įstatyminis atstovavimas atsiranda įstatymuose nustatytais pagrindais, pavyzdžiui, faktas, patvirtinantis vaiko ir jo tėvų kraujo giminystę, įvaikinimo aktas, administracinis aktas, juridinio asmens steigimo dokumentai ir kt. Atstovo pagal įstatymą įgaliojimo ribas apibrėžia įstatymas. CPK 54 straipsnyje reglamentuojama, kad atstovas pagal įstatymą turi visas atstovaujamojo procesinis teises ir pareigas, išskyrus įstatyme numatytas išimtis;
3) visuomeninis atstovavimas. Visuomeninio atstovavimo pagrindas- tai narystė tam tikroje visuomeninėje organizacijoje. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymo 2 straipsnis numato, kad vienas iš įvairių asociacijų steigimo tikslų yra atstovavimas asociacijos narių interesams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis45 puslapiai 
Dydis59.9 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises ziniu taikymas praktikos metu [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 45 puslapiai 
  • Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla / 2 Klasė/kursas
  • Urkulienė
Pasidalink su draugais