Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Prezidento Rolando Pakso apkalta

Prezidento Rolando Pakso apkalta

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos respublikos prezidento statusas. Apkalta – parlamentinė procedūra. Seimo kompetencija pašalinti respublikos prezidentą iš pareigų apkaltos būdu. Respublikos prezidento apkaltos proceso seime stadijos. Lietuvos Respublikos prezidento imuniteto santykis su apkalta. Respublikos Prezidento apkaltos pagrindai. Lietuvos Respublikos prezidento Rolando Pakso kaltinimai. Lietuvos Respublikos konstitucinio teismo vaidmuo. Prezidento apkaltos procese. Prezidento Rolando Pakso pašalinimas iš užimamų prezidento pareigų. Politinės ir teisinės prezidento pašalinimo iš pareigų pasekmės. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas. Lietuvos Respublikos Prezidentas – viena svarbiausių Lietuvos Respublikos valdžios dalių. Kaip skelbia Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos prezidentas yra valstybės vadovas. Kiekvienai valstybei reikia atsakingo asmens, užtikrinančio konstitucinę tvarką, garantuojančio valstybinės valdžios tęstinumą ir stabilumą, aukščiausiu lygiu atstovaujančio tarptautiniams santykiams. Tokias funkcijas vykdo valstybės vadovas, turintis pakankamų įgaliojimų bendradarbiaujant su įstatymų leidžiamąja, vykdomąja bei teisminėmis valdžiomis.
1993 m. vasario 14 d. įvyko visuotiniai Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai, kurių metu valstybės vadovu buvo išrinktas Algirdas Mykolas Brazauskas. 1998 m. Respublikos Prezidentu buvo išrinktas Valdas Adamkus (po pertraukos Lietuvos Respublikos prezidento pareigas eina ir šiuo metu), kurį buvo pakeitęs Rolandas Paksas, kuris 2004 m. balandžio 6 d. Seimo sprendimu buvo pašalintas iš Respublikos Prezidento pareigų. 2003 m. pabaigoje ir 2004 m. pradžioje vykęs Rolando pakso apkaltos procesas sukrėtė Lietuvos politinį gyvenimą ir padarė įtakos Lietuvos teisinei sistemai. Šio politinio skandalo rezultatu buvo tai, kad Respublikos Prezidentas pašalintas iš pareigų apkaltos proceso tvarka, kas buvo pirmasis toks įvykis pasaulyje, kai tiesiogiai rinkėjų demokratiškai išrinktas suverenios valstybės vadovas pašalinamas iš pareigų kitos demokratiškai išrinktos institucijos – Parlamento. Taigi, šis precedento neturintis atvejis yra ypač reikšmingas ne tik Lietuvos politinei ir teisinei sistemai, bet ir tarptautinei bendruomenei, kas rodo, jog šio kursinio darbo tema – Respublikos Prezidento Rolando Pakso apkalta – pasižymi aktualumu, kas ir nulėmė autorės ketinimus išanalizuoti tam tikrus teisinius R. Pakso apkaltos proceso aspektus.
Šiame kursiniame darbe keliamas tikslas – išanalizuoti teorinius ir praktinius buvusio Lietuvos Respublikos prezidento Rolando Pakso apkaltos proceso aspektus.

Siekiant užsibrėžto tikslo, bus įgyvendinami šie uždaviniai:
• Apibūdinti Respublikos Prezidento statusą valstybės valdžių sistemoje;
• Pateikti Respublikos Prezidento imuniteto ypatumus;
• Apibrėžti apkaltos sampratą ir jos taikymo ypatybes;
• Išanalizuoti Rolando Pakso apkaltos proceso prielaidas ir teisines pasekmes;
• Apibūdinti Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo vaidmenį apkaltos procese;
• Suformuoti išvadas;
Darbo objektas. Šiame kursiniame darbe yra kompleksiškai analizuojamas teisinis Lietuvos Respublikos prezidento pašalinimo iš užimamų pareigų apkaltos proceso tvarka mechanizmas. Atsižvelgiant į tai, kad Rolando Pakso apkaltos procesas apima gausų skaičių teisės aktų, dėl ribotos šio kursinio darbo apimties autorė apsiribojo tik jos nuomone reikšmingiausių apkaltos proceso teisinių aplinkybių ir pasekmių analize.
Kursinio darbo dalykas – Lietuvos Respublikos Konstitucija, Respublikos Prezidento įgaliojimus nustatantys teisės aktai, Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo ir Seimo nutarimai, taip pat mokslinė literatūra.
Darbo naujumas. Šio kursinio darbo naujumas pasireiškia tuo, jog teisiniu moksliniu lygmeniu yra nagrinėjami aktualūs Rolando Pakso pašalinimo iš Respublikos Prezidento pareigų aspektai.Darbe yra analizuojami tokie aktualūs apkaltos proceso klausimai kaip teisinės Respublikos Prezidento pašalinimo iš pareigų pasekmės, Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo vaidmuo apkaltos procese. Praktinę darbo vertę liudija tai, jog vadovaujamasi ne tik teorine medžiaga, bet ir Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo bei Seimo nutarimais, išleistais Rolando Pakso apkaltos proceso metu. Pažymėtina, jog buvusio Respublikos Prezidento apkaltos procesas vertinamas dažniausiai politiniu aspektu. Taigi seka išvada, jog buvusio Respublikos Prezidento apkaltos proceso teisinė analizė yra aktuali, o tema sąlygojanti naujumą.
Darbe naudoti metodai. Mokslinės teisinės literatūros ir teisinių dokumentų analizės metodas buvo ypač vertingas nagrinėjant mokslinę literatūrą bei norminius teisės aktus, Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo ir Seimo nutarimus.
Apibendrinimo metodo pagalba buvo apibendrinamos atskirų autorių nuomonės, formuluojamos išvados, teikiamos rekomendacijos. Siekiant atskleisti Respublikos Prezidento teisinio statuso ypatumus, išanalizuoti Rolando Pakso apkaltos proceso prielaidas, būtinas apkaltos proceso vykdymui, nustatyti apkaltos proceso teisinius rezultatus, buvo naudoti sisteminės, loginės analizės metodai. Darbo struktūra. Šį kursinį darbą sudaro įvadas, dėstomoji dalis, kuri suskirstyta į skyrius ir poskyrius, išvados ir rekomendacijos. Darbo pabaigoje pateikiamas literatūros, kuria autorė rėmėsi, sąrašas.
Kursiniame darbe yra remiamasi įvairiais literatūros šaltiniais – tiek teorine, tiek ir praktine medžiaga – Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo bei Seimo nutarimais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Dydis37.54 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prezidento Rolando Pakso apkalta [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 24 puslapiai 
  • Vilniaus verslo teisės akademija / 1 Klasė/kursas
  • Senovaitis
Pasidalink su draugais