Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės normos (9)

Teisės normos (9)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Teisės normos. Teisės normos struktūra. Hipotezė. Dispozicija. Sankcija. Teisės normų klasifikacija. Teisės principų sistema. Subordinacijos ir koordinacijos sąveika teisės sistemoje. Pagrindinės teisės šakos. Administracinė teisė. Konstitucinė teisė. Darbo teisė. Civilinė teisė. Baudžiamoji teisė. Žemės teisė. Finansų teisė. Išvados.

Ištrauka

Gyvendami visuomenėje žmonės sueina į įvairius tarpusavio santykius: ekonominius, religinius, šeimyninius, socialinius, teisinius ir kt. Santykius nustatyti ir jiems reguliuoti naudojamos tam tikros normos. Kai kurių valstybės sankcionuotų papročių, tapusių teisės normomis, laikymąsi kontroliuoja valstybė. Tačiau ne visi išlikę papročiai atitinka šiuolaikinius dorovės principus. Visose civilizuotose šalyse dabar griežtai baudžiama už tokius senus papročius kaip nuotakos pagrobimas, kraujo kerštas, daugpatystė, nes tai šiurkščiai pažeidžia asmens teises ir laisves .
Be teisės normų taip pat naudojami papročiai, religijos ir kitos žmonių elgesio visuomenėje taisyklės, kurios , įskaitant ir teisės normas, vadinamos socialinėmis normomis. Elgesio norma – tai yra žmonių tarpusavio schema, leidžiamo elgesio ribos, kuri apima leidimą ir draudimą Apie teisės normas ir pakalbėkime plačiau. Anot J. Benthamo : teisė egzistuoja tam, kad priverstų žmones daryti tai, ko kitaip jie nedarytų.
Tema apie teisės normas yra gana plati. Yra pakankamai daug literatūros. Rašant darbą pagrinde remsiuosi lietuvių autorių išleistomis knygomis.
Teisės norma yra bendrojo pobūdžio, todėl ji nustato visuomeninių santykių ir jų dalyvių, kurių elgesį ji reguluoja, rūšinius požymius. Teisės norma yra adresuota asmenų grupei, kuriai būdingi rūšiniai požymiai (pvz.: piliečiai, tėvai, studentai ). Teisės normos yra jauniausia ir labiausiai paplitusi socialinių normų rūšis. Skiriasi nuo kitų normų tuo, kad teisės normas nustato ir gina valstybė. Jos yra įteisintos specialiuose norminiuose aktuose. Valstybė kurdama teisės normas sąveikauja su visuomenėje pripažinta morale, todėl efektyviai jos veikia tik tada kai atitinka moralės normas. O teisės normų pažeidimai ir nesilaikymas pripažįstami kaip smerktinas, nedoras elgesys, o jų laikymasis užtikrinamas prievartos priemonėmis. Teisės norma nustato galimo ir privalomojo elgesio visuomenėje ribas, apibrėžia tam tikrų visuomeninių santykių sritį, apibrėžia teises ir pareigas, kurias turi teisinių santykių dalyviai, aplinkybes, su kuriomis susijęs teisinių santykių atsiradimas, bei sankcijas, kurios gali būti taikomos pažeidėjams. Visuotinio teisės privalomumo garantas yra abipusė nauda." Be valstybės prievartos teisės normos virsta paprastomis elgesio deklaracijomis, moraliniais pageidavimais". Į klausimus: koks poelgis leistinas, koks- ne, kokios sankcijos numatomos, kokie neigiami padariniai- atsako teisės normos struktūra. Tai teisės normos vidinė sandara, t.y. sudedamieji elementai: hipotezė, dispozicija ir sankcija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis25.17 KB
Švietimo institucijaKolpingo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises normos (9) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kolpingo kolegija / 1 Klasė/kursas
  • J. Smirnova
Pasidalink su draugais