Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Tarpukario konstitucijų palyginimas

Tarpukario konstitucijų palyginimas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Priežastys, dėl kurių reikėjo laikinosios Konstitucijos bei Steigiamojo seimo darbai. 1920 metų birželio 10 dienos laikinoji Konstitucija. Bendrosios nuostatos. 1922 metų rugpjūčio 1 dienos Lietuvos Valstybės Konstitucija. Bendrosios nuostatos. 1928 metų gegužės 25 dienos Lietuvos Valstybės Konstitucija. 1938 metų vasario 11 dienos Lietuvos Valstybės Konstitucija. Išvados.

Ištrauka

Žodis "konstitucija" yra kilęs iš lotyniško žodžio "constituto". Jis lietuviškai reiškia nusistatymą, įrengimą, sukūrimą.
Konstitucija tai pagrindinis ir svarbiausias oficialiosios teisinės galios teisės normų aktas, nustatantis valstybės organizacijos, viešosios valdžios organizavimo ir funkcionavimo pagrindus bei įtvirtinantis svarbiausius asmens ir valstybės santykius. Būdama kultūros sudėtine dalimi ir jos atspindžiu, konstitucija išreiškia konkrečios žmonių bendrijos būdingus bruožus, jos gyvenimo tradicijas, įsigaliojusią pasaulėžiūrą. Pagal konstituciją galima spręsti ne tik apie konkrečios visuomenės teisinę kultūrą bei ideologiją, konstitucija atspindi visapusiškus žmonių ir jų bendrijų gyvensenos reiškinius.
Nuo JAV konstitucijos paskelbimo 1787 m. prasidėjo šiuolaikinių konstitucijų raida pasaulyje. Ėmė formuotis konstitucinė teisė. Lietuvos-Lenkijos valstybėje 1791 gegužės 3 d. buvo priimta pirmoji konstitucija Europoje. Kartu su Prancūzijos konstitucija ir Žmogaus ir piliečio teisių deklaracija ji turėjo didelės įtakos daugelio valstybių konstitucijoms.
1918-1940 m. buvo pirmieji nepriklausomos tautos žingsniai, kuriant naują valstybės santvarką.
buvo priimtos 2 laikinosios ir 4 nuolatinės konstitucijos, kuriomis buvo bandoma tobulinti šalies politinės sistemos pagrindus. Ilgiausiai galiojusios ir turbūt labiausiai Lietuvos politinį gyvenimą įtakojusios buvo 1922m. ir 1928m. Lietuvos Valstybės Konstitucijos.
Šiuolaikinės konstitucijos raida Lietuvoje siejama su nepriklausomybės atgavimu, tačiau pirmo konstitucinio pobūdžio akto teko laukti 5 mėn., pirmos laikinos konstitucijos 9 mėn., o pirmoji nuolatinė konstitucija buvo priimta nuo nepriklausomybės paskelbimo praėjus daugiau negu keturiems metams 1922 m.
1918 metais rudenį paaiškėjus, kad Vokietijos karinis praleimėjimas neišvengiamas ir reikia atsisakyti pretenzijų į užgrobtas šalis Lietuvai buvo leista sudaryti vyriausybę ir priimti konstituciją. 1918 m. spalio 28 dieną susirinko Valstybės Taryba, lapkričio 2 d. Lietuvos valstybės Laikinosios Konstitucijos pamatinius dėsnius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis25.28 KB
Švietimo institucijaKolpingo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarpukario konstituciju palyginimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kolpingo kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Klara Katilienė
Pasidalink su draugais