Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisingumo turinys ir samprata

Teisingumo turinys ir samprata

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Formalus ir tikrasis (materialusis) teisingumas. Santykis su lygybės reikalavimu. Išvados.

Ištrauka

Pirmosios žmonijos civilizacijos nustatydamos ieškojo pagrindinio principo, kuriuo remdamosi galėtų nustatyti bendro gyvenimo taisykles. Principas turėjo būti toks universalus, jog kiekvienas žmogus suvoktų jo esmę ir paklustų, iš jo kylančioms normoms. Galbūt per drąsu sakyti, jog šis principas buvo teisingumas, ypač atsižvelgiant į šiuolaikines problemas susijusias su jo samprata, tačiau būtent šis principas įgijo ir iki šių dienų išlaikė išskirtinę reikšmę formuluojant elgesio taisykles bei sprendžiant konfliktus.
Pirmosios problemos, susijusios su teisingumo samprata ir turiniu imtos nagrinėti jau Senovės Graikijoje. Aristotelio teisingumo koncepcija išdėstyta "Nichomato etikoje" aktuali ir šiuolaikinei teisingumo sampratai, be to, yra daugelio kitų teisingumo teorijų atsiradimo ir plėtojimo pagrindas. Taigi nuo Antikos iki Naujausiųjų laikų teisingumo idėja iš esmės nepakito, tačiau vis dar išliko problemiška. Teisingumo principas yra neatsiejamai susijęs su teisine sąmone, todėl teisėkūroje ir teisės taikyme yra plačiai įgyvendinamas ir įgijęs išskirtinę reikšmę. Neabejotina, jog visuomenės pažanga ir modernumas ateityje dar sustiprins šio principo svarbą, tačiau taip pat bus formuluojami papildomi probleminiai principo aspektai.
Kiekvienas žmogus gyvena turėdamas tam tikrą įsitikinimą ar intuityviai jaučia, kas yra teisingumas. Tačiau tai, kas kartais gali atrodyti neteisinga, įsigilinus į teisingumo principo turinį yra pateisinama, todėl teisininkui yra naudinga ir būtina suprasti, kokia yra teisingumo esmė. Dėl šio tikslo darbe apžvelgtas teisingumo turinys ir samprata, išaiškinti aktualūs probleminiai teisingumo principo aspektai. Taip pat nagrinėjami formalaus ir materialaus teisingumo principai, jų santykis su lygybės idėja, pateikiami teiginiai iliustruojami aktualiais teisinio reguliavimo pavyzdžiais.
John Rawls "Teisingumo teorijoje" suformuluotas pusiausvyros metodas daro prielaidą, kad kiekvienas žmogus turi tam tikrą nuovoką, kuria remiasi kasdieniniame gyvenime: jis supranta, jog tam tikri politiniai veiksmai ar sprendimai, kaip, pavyzdžiui, įprastinis teismo procesas, yra teisingi, o kiti, kaip okupacija, yra neteisingi. Be to, J. Rawls teigia, kad kiekvienas iš mūsų galime šias betarpiškas intuicijas ar įsitikinimus susieti į visumą, kurioje kai kurios iš jų atrodo akivaizdesnės už kitas. Pavyzdžiui, daugelis mano, jog didesnė neteisybė yra valstybės vykdomos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės nekaltiems jos piliečiams negu nekaltų svetimos valstybės civilių gyventojų žudymas kare. Nors svarių argumentų įtikinti žmonės galėtų pakeisti savo nuomonę svetimšalių kare klausimu, tačiau kur kas atkakliau laikytųsi nuomonės dėl įkalinimo bausmės vykdymo nekaltiems tėvynainiams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis20.3 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisingumo turinys ir samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • doc. dr. Jaunius Gumbis
Pasidalink su draugais