Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės šaltiniai (3)

Teisės šaltiniai (3)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Teisės pagrindų namų darbas Nr. 2. Įvadas. Teisės šaltiniai. Norminiai teisės aktai. Teisinis paprotys. Teisinis precedentas. Išvados.

Ištrauka

Teisės šaltinio samprata teisės enciklopedijoje nuo seno yra suvokiama nevienareikšmiškai. Teisės šaltiniu pirmiausia laikomi teisę kuriantys veiksniai arba teisės normų atsiradimo pagrindas - teisėkūros procedūros, žmonių įsitikinimai ir interesai - ir tai tiksliau šiai atskleidžia paties termino "šaltinis" prasmę. Antra - tai įvairūs teisės pažinimo, informacijos apie teisę šaltiniai arba visa, kas leidžia teisę pažinti. Pagaliau teisės šaltiniu nuo seno tradiciškai yra suprantama taip pat teisės normų raiškos ar įtvirtinimo forma, nors būtent šia prasme vartojamas "šaltinio" terminas turi rimtų oponentų. Todėl teisės šaltiniu gali būti vienodai įvardijami, tarkime, ir įstatymų leidėjo valia, ir teisės mokslo traktatas, ir paprotinės teisės norma; ir atvirkščiai - Lietuvos Statutas teisės šaltiniu lygiai gali būti laikomas, pavyzdžiui, todėl, kad jame buvo išreikštos susistemintos XVI a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje galiojusios teisės normos, dėl to, kad jis naudojamas kaip nepakeičiama priemonė šios kunigaikštystės teisei ir teisinei minčiai moksliškai pažinti, ir todėl, kad nemažai jo teisės normų buvo perėmęs rusų 1649 metų Soboro teisynas, taigi, galima sakyti, jis sudarė vieną iš Soboro teisyno šaltinių. Teisės šaltinis – teorija, idėja, teisės aktas, kurio pagrindu kyla teisė ir yra formuluojamos teisinės taisyklės.
Iš esmės, sąvoka teisės šaltiniai gali būti suprantama trejopai:
1. Veiksniai, kurie lėmė teisės atsiradimą. Tuo tarpu, yra įvairių teorijų šia tema, kurias apžvelgsime toliau. Tai gali būti, pavyzdžiui, teorija, kad teisė yra iš Dievo ir panašiai.
2. Teisės pažinimo šaltiniai tai yra daiktai, kurie suteikia informacijos apie praeityje egzistavusią teisę ir jos raidą.
3. Teisės šaltiniai tai yra teisės normų išraiškos forma. Šia prasme teisės šaltinis yra dokumentas arba kitoje kokioje nors formoje, kurioje išreikštos normos.
Taigi teisės šaltinis – tai yra teisės normos išraiškos forma, tai yra teisės normos išreiškimo ir įtvirtino būdas. Teisės šaltiniai būna kelių rūšių: teisės papročiai, teisminiai precedentai ir norminiai teisės aktai. Svarbiausiu šiuolaikiniu teisės šaltiniu yra norminis teisės aktas, tai yra valstybės išleistas ar sankcionuotas (leistas) aktas, kuriame formuluojamos teisės normos. Pagrindiniai teisės šaltinių rūšys yra norminiai teisės aktai, teisiniai papročiai, teisiniai precendentai. Be to yra teisės aiškinimas, teisės mokslo doktrina, teisinės sutartys, religinės dogmos, tradicijos, teisės principai.
Teisės šaltiniai gali būti skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminiai yra Konstitucija, tarptautinės sutartys; antriniai – visi norminiai aktai, teisės principai, teisė į nuomonę, nekaltumo prezumcija, teisės doktrinos, teisiniai precendentai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis18.88 KB
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises saltiniai (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Artūras Subačius
Pasidalink su draugais