Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės aiškinimas

Teisės aiškinimas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Teisės aiškinimo samprata ir reikšmė. Teisės išsiaiškinimas ir teisės išaiškinimas aiškinimo šaltiniai. Šaltiniai, kuriais negalima remtis. Šaltiniai, kuriais privalu remtis aiškinant teisę (pirminiai šaltiniai). Šaltiniai, kuriais reikėtų remtis aiškinant teisę (antriniai šaltiniai). Šaltiniai, kuriais galima remtis aiškinant teisę (neprivalomi šaltiniai). Šaltiniai, kuriais negalima remtis aiškinant teisę. Teisės aiškinimo metodai ir jų konkurencija. Teisės aiškinimo rūšys: oficialus ir neoficialus teisės aiškinimas. Autentiškas teisės aiškinimas. Teisminis teisės aiškinimas: teismo jurisprudencija, teismo precedentai ir teismo doktrina. Teisės aiškinimo aktai. Teisės aiškinimas grynosios teisės teorijos požiūris. Teisės aiškinimas ir jo reguliacinis vaidmuo. Išvados.

Ištrauka

Teisė neatsiejama nuo visuomeninio gyvenimo. Kintant visuomeniniams santykiams, kinta ir teisiniai santykiai, kuriamos naujos teisės normos, kitos išnyksta ar pasikeičia. Taikydamas teisę, teisinis organas turi suprasti taikomų normų prasmę: jis turi jas "aiškinti". Teisės aiškinimas laikomas procedūra, kurios metu yra suvokiama teisės, išreikštos teisės aktuose, prasmė. Teisės aiškinimo rezultatas taip pat vadinamas teisės aiškinimu (arba, ypač konsultacinio aiškinimo atveju, - teisės išaiškinimu). F. Hayeko teigimu, teisė, kaip žmonių veiklos reguliatorius, yra galima netgi be sąmoningos teisėkūros, tačiau negalima be teisės aiškinimo.
Šiame darbe pasistengsime išaiškinti teisės aiškinimo prasmę ir reikšmę bei plačiau aptarti:
Teisės aiškinimo šaltinius bei šaltinius, kuriais negalima remtis aiškinant teisę;
Teisės aiškinimo metodus ir jų konkurenciją;
Teisės aiškinimo rūšis: oficialų ir neoficialų teisės aiškinimą;
Autentišką teisės aiškinimą;
Teisminį teisės aiškinimą: teismo jurisprudenciją, teismo precedentus ir teismo doktriną;
Teisės aiškinimo aktus;
Teisės aiškinimą grynosios teisės teorijos požiūriu;
Teisės aiškinimą ir jo reguliacinį vaidmenį.
Teisės normos yra bendrojo abstraktaus pobūdžio, jos reguliuoja daugybę konkrečių ir visiškai skirtingų situacijų ir santykių. Situacijų įvairovė kelia daugybę teisės klausimų ir į juos reikia atsakyti aiškinant teisę. Teisės normų formulavimo lakoniškumas, speciali terminija, normų tarpusavio ryšiai, būtinybė atsižvelgti į kitas socialines normas ir vertinimus, o kartais įstatymų technikos trūkumai reikalingi aiškinti. Teisės norma buvo kuriama siekiant reguliuoti nesureguliuotus santykius, todėl reikia žinoti ir tų santykių esmę. Teisės aiškinimas padeda nustatyti tikrąją teisės normos prasmę.
Pagal K. Jankauską, teisės aiškinimas suprantamas ne tik plačiąja prasme kaip pažintinė ir kuriamoji veikla, kurios rezultatai išreiškiami įstatymuose ir mokslo darbuose, ne tik kaip mąstymo procesas, kurio metu teisės nurodymus įgyvendinantys subjektai patys sau išsiaiškina teisinių nuostatų prasmę, bet ir siauresne prasme – kaip teisinio teksto nuostatų prasmės išaiškinimas kitiems subjektams ir vadinamas operatyviuoju teisės aiškinimu. Tokio aiškinimo tikslas yra konstatuoti socialinės tikrovės faktų atitiktį ar prieštaravimą norminės tikrovės elementams – teisės normose ir principuose įtvirtintiems elgesio standartams. Šis teisės aiškinimas yra ne tik vidinis mąstymo bet kartu ir procesinė teisės taikymo veikla. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis23.27 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises aiskinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Baranauskienė
Pasidalink su draugais