Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Avanso ir rankpinigių atribojimas

Avanso ir rankpinigių atribojimas

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Tikslas pagal Lietuvos teismų praktiką civilinėse bylose, nutarčių pagalba išanalizuoti rankpinigių ir avanso atribojimą vieną nuo kito. Avanso ir rankpinigių atribojimas. Rankpinigiai. Avansas. Kiti prievolę užtikrinantys būdai. Netesybos. Laidavimas. Garantija. Hipoteka. Įkeitimas. Išvados.

Ištrauka

Prievolė – tai teisinis santykis, kuriuo viena šalis (skolininkas) privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą arba susilaikyti nuo tam tikro veiksmo, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą.
Prievolės atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie pagal galiojančius įstatymus sukuria prievolinius santykius.
Prievolei įvykdyti CK 6.70 reglamentuoja užtikrinimo būdus, jie yra tokie:
1. netesybomis;
2. įkeitimu (hipoteka);
3. laidavimu;
4. garantija;
5. rankpinigiais;
6. kitais būdais.
Šio darbo tikslas pagal Lietuvos teismų praktiką civilinėse bylose, nutarčių pagalba išanalizuoti rankpinigių ir avanso atribojimą vieną nuo kito, o taip pat paminint kitus prievolių užtikrinimo būdus.
Uždaviniai:
1. pagal teismų nutartis nustatyti sutartims keliamus reikalavimus dėl rankpinigių reikalavimo;
2. pagal teismų nutartis nustatyti sutartims dėl avanso keliamus reikalavimus.
Prieš pradedant analizuoti teismo nutartis šia tema reikia išsiaiškinti kaip rankpinigiai ir avansas yra reglamentuojami Civiliniame kodekse (toliau – CK). CK 6.98 str. 1 d. pateikiama tokia rankpinigių samprata: "rankpinigiais laikoma pinigų suma, kurių viena sutarties šalis pagal sudarytą sutartį jai priklausančių mokėti sumų sąskaita duoda antrajai šaliai, kad įrodytų sutarties egzistavimą ir užtikrintų jos įvykdymą". Pagal to paties straipsnio 2 dalį rankpinigiais negali būti užtikrinama preliminarioji sutartis, taip pat sutartis, kuriai pagal įstatymus privaloma notarinė forma. Tuo tarpu avanso sąvoka Civiliniame kodekse nėra apibrėžta.
Praktikoje itin dažnai iškyla klausimas dėl rankpinigių ir avanso santykio, itin reikšminga yra Lietuvos teismų suformuota praktika ir šių dviejų sąvokų aiškinimas.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2000 m. vasario 2 d. nutartis Ž. Stankevičius v.H. Chadakevičius civilinėje byloje Nr. 3K–7–23/2000 ir 2000 m. kovo 22 d. nutartis UAB "Delex" v. S. Taravatovas civilinėje byloje Nr. 3K-3-355/2000 ir kitose bylose teismas konstatavo, jog rankpinigiai atlieka tris funkcijas:
1. mokėjimo – rankpinigiai perduodami mokėjimų pagal sutartį sąskaita ir įskaitomi į visiško atsiskaitymo pagal sutartį pinigų sumą, jei šalys įvykdė sutarties sąlygas, tai yra tokiu atveju rankpinigiai yra sumos, kurią skolininkas turi sumokėti kreditoriui, dalis.
2. įrodomąją – tai reiškia, kad sudarytas susitarimas dėl rankpinigių kartu patvirtina ir pagrindinės sutarties pagal įstatymo reikalavimus sudarymo faktą, bet nesusitarimą dėl pagrindinės prievolės atsiradimo ateityje;
3. užtikrinamąją – rankpinigiai perduodami pagrindinės prievolės įvykdymo užtikrinimui. Susitarimo dėl rankpinigių šalys supranta, kad jei už sutarties neįvykdymą yra atsakinga davusi rankpinigius šalis, tai rankpinigiai lieka antrajai šaliai, o jei už sutarties neįvykdymą yra atsakinga gavusi rankpinigius šalis, tai ji privalo sumokėti antrajai šaliai dvigubą rankpinigių sumą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Dydis28.74 KB
Švietimo institucijaKauno "Varpo" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Avanso ir rankpinigiu atribojimas [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Kauno "Varpo" gimnazija / 4 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais