Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Autorinių ir gretutinių teisių apsauga

Autorinių ir gretutinių teisių apsauga

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – atskleisti kas yra autorinės ir gretutinės teisė, kaip jos saugomos. Aprašomoji dalis. Autorių teisės normos. Tarptautiniai susitarimai dėl autorių teisių apsaugos. Berno konvencija (1886 m.). Pasaulinė autorių teisių konvencija (1952 m.). Tarptautinė Romos konvencija (1961 m.). Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (PINO). PINO Autorių teisių sutartis (1996 m.). Sutartis dėl intelektinės nuosavybės teisių prekyboje (1994 m.). Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga Lietuvoje. Asmeninės neturtinės ir turtinės teisės. Turtinių teisių galiojimo laikas. Kolektyvinis autorių teisių ir gretutinių teisių administravimas. Apie LATGA-A. Išvados.

Ištrauka

Darbo tikslas – atskleisti kas yra autorinės ir gretutinės teisė, kaip jos saugomos. Darbe bus aptarta kas sudaro teisės normą, autorinių ir gretutinių teisių apsauga Lietuvoje, apie tarptautinės autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos sąjungos, bei Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) veiklą.
Autorių teisės – tai išimtinės privatinės teisės į literatūros, mokslo ir meno kūrinį. Šios teisės į kūrinį atsiranda nuo jo sukūrimo momento, todėl jų teisinei apsaugai registracija nėra privaloma.
Pirmasis autorių teisių įstatymas priimtas 1710 m. Anglijoje. Tai vadinamasis "Karalienės Onos statutas", kuriuo nustatyta, kad autorius turi išimtinę teisę 14 metų dauginti ir platinti savo parašytą knygą. Šiam terminui pasibaigus leidimas galėjo būti pratęstas dar keturiolikai metų. Šiuo statutu saugotos tik literatūros kūrinių autorių teisės. Kiek vėliau autorių teisių normas nustatė ir kitos šalys, pavyzdžiui: 1789 m. JAV Konstitucija, 1741 m. Norvegijos dekretas, 1762 m. Ispanijos įstatymas, 1830 m. Rusijos įstatymas, 1837 m. Vokietijos įstatymas. Kaip matyti, autorių teisių normos gana aktyviai kurtos XVIII-XIX amžiais.
Gretutinių teisių apsauga pradėta vėliau, ypač 1961 metais, pasirašius tarptautinę Romos konvenciją. Gretutinės teisės - tai atlikėjų, fonogramų ir audiovizualinių kūrinių pirmojo įrašo gamintojų ir transliuojančių organiza¬cijų teisės.
Intelektinės nuosavybės teisinė apsauga nuo 1995 m. sausio 1 d. tapo svarbia Pasaulinės prekybos organizacijos [PPO] (WTO - World Trade Oganization) funkcija. Taip yra todėl, kad šios organizacijos valstybės priėmė Susitarimą dėl intelektinės nuosavybės teisių prekyboje aspektų (TRIPS -Agreement on Trade Related Aspects of Intellctual Property Rights). Šio susitarimo šalims nustatyti minimalūs intelektinės nuosavybės objektų teisinės apsaugos standartai: PPO valstybės privalo teisiškai saugoti savo ir kitų šios organizacijos valstybių piliečių teises į intelektinės nuosavybės objektus taip, kaip tai numatyta 1883 m. Paryžiaus, 1886 m. Berno, 1961 m. Romos konvencijose, 1989 m. Vašingtono susitarimuose. Lietuvos Respublika PPO nare tapo 2001 m. gegužės 31 d.
1996 m. gruodžio 20 d. Ženevoje pasirašyta Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos - PINO (JVIPO) atlikimų ir fonogramų sutartis. Lietuvos Respublika ją ratifikavo 2000 m. rugsėjo 26 d., įsigaliojo 2002 m. gegužės 20 d. Užjos nuostatų įgyvendinimą nuo 2001 m. birželio 30 d. atsakinga Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis18.93 KB
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
FakultetasVilniaus filialas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Autoriniu ir gretutiniu teisiu apsauga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Socialinių mokslų kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Andriulis
Pasidalink su draugais