Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Rūšinis teismingumas ir bylų priskirtinumas administraciniam procese

Rūšinis teismingumas ir bylų priskirtinumas administraciniam procese

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įžanga. Bylų priskirtinumo sąvoka ir rūšys. Administracinių teismų kompetencijos nustatymo principai pagal užsienio valstybių praktiką. Administracinių teismų kompetencijos nustatymo principai Lietuvoje. Teismingumo sąvoką. Rūšinio teismingumo samprata. Administracinių ir bendrosios kompetencijos teismų kompetencijos atribojimas. Rūšinis teismingumas Lietuvos administraciniame procese. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnyje įtvirtinta nuostata, kad valdžios galias riboja Konstitucija . Ši Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostata, be kita ko, reiškia ir tai, kad teismai (tiek bendrosios kompetencijos, tiek specializuoti), kaip ir visos kitos valstybės institucijos, vykdydami jiems priskirtas funkcijas turi veikti neperžengdami Konstitucijos ir įstatymų apibrėžtų ribų.
Teisės doktrinoje pripažįstama, kad teismai, neperžengdami įstatymo ribų, vykdo dvi pagrindines funkcijas: jurisdikcinę ir ne jurisdikcinę. Jurisdikcinė teismo funkcija – spręsti ginčus dėl teisės. Ši teismo funkcija yra susijusi su bylų (administracinių, baudžiamųjų, civilinių) nagrinėjimu. Taigi, galima teigti, kad teismui yra būdinga administracinė (administracinių bylų nagrinėjimas), baudžiamoji (baudžiamųjų bylų nagrinėjimas) ir civilinė (civilinių bylų nagrinėjimas) jurisdikcija. Tačiau teismas vykdo ir ne jurisdikcines funkcijas, t.y. teismas atlieka veiksmus, susijusius su administracinio pobūdžio funkcijų vykdymu.
Minėtoms funkcijoms vykdyti teismams yra suteiktos atitinkamos teisės ir atitinkami įgaliojimai, t.y. teismams yra suteikta kompetencija. Kompetencija (angl. competence; pranc. compétence; vok. Kompetenz) "Tarptautinių žodžių žodyne" apibrėžiama kaip "kurio nors organo ar pareigūno teisių ir pareigų, kurias numato to organo statutas ar nuostatai, visuma" . Taigi, teismo kompetencija ir yra teismo teisių ir įgaliojimų, kuriais remdamasis jis vykdo jam įstatymo skirtas funkcijas, visuma.
Atsižvelgiant į minėtų teismo funkcijų prigimtį, teisės doktrinoje yra išskiriamos dvi teismo kompetencijos rūšys, t.y. jurisdikcinė ir ne jurisdikcinė kompetencija. Jurisdikcinė teismo kompetencija – tai teismo teisės, susijusios su bylų nagrinėjimu, o ne jurisdikcinė – teismo teisės ir įgaliojimai, susiję su administracinio pobūdžio funkcijų vykdymu.
Būtent jurisdikcinę teismo kompetenciją ir reglamentuoja du šiame darbe nagrinėjami institutai – priskirtinumo ir teismingumo.
Pažymėtina, kad šiame darbe minėti institutai yra analizuojami Lietuvos administracinio proceso požiūriu. Pagrindinis teisės aktas, kuriuos yra remiamasi yra Administracinių bylų teisenos įstatymas.
Šiame darbe nagrinėjama bylų priskirtinumo sąvoką, rūšys, teismingumo samprata, rūšinis teismingumas, analizuojami administracinių teismų kompetencijos nustatymo principai pagal užsienio valstybių praktiką, administracinių teismų kompetencijos nustatymo principai Lietuvoje, taip pat atribojama bendrosios kompetencijos ir administracinių teismų kompetencija ir rūšinis teismingumas Lietuvos administraciniame procese. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Dydis23.97 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rusinis teismingumas ir bylu priskirtinumas administraciniam procese [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • D. Poška
Pasidalink su draugais