Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinis reguliavimas (9)

Teisinis reguliavimas (9)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įžanga. Teisinio reguliavimo objektas. Teisinės sampratos pobūdžiai. Teisinio reguliavimo objekto ir teisės. sampratos ryšys. Teisinio reguliavimo konkretinimas. Teisinio reguliavimo etapai. Teisinio reguliavimo metodai. Pagrindiniai teisinio reguliavimo metodai. Teisinio reguliavimo stadijos. Teisinio reguliavimo subjektai. Išvados.

Ištrauka

Teisė egzistuoja tik veikdama ir reguliuodama žmonių santykius. Siekiant perkelti teisės sampratą iš žmonių sąmonės į jų veiksmus, paversti ją tų veiksmų norminimo priemone, susiduriama su teisinio reguliavimo sąvoka. Teisinis reguliavimas – tai praktiškai funkcionuojanti (veikianti) teisės samprata. Jis yra reikšmingas tuo, kad tampa idėjiniu visos teisinės sistemos "užsakovu": iš jo poreikių kyla atitinkamos orientacijos teisinės idėjos, teisinės normos, teisinės organizacijos procedūros. Visos teisės sąvokos įsiprasmina kaip teisinio poveikio žmonių elgesiui priemonės, o pati teisėkūra – kaip tokių priemonių gamyba.
Todėl teisinis reguliavimas yra viena iš svarbiausių ir pradinių teisės teorijos kategorijų, nuo kurios pažinimo ir natūralu pradėti teisinio mąstymo bendrųjų sąvokų sistemos pažinimą.
Teisinis reguliavimas - tai tokia socialinio reguliavimo rūšis, arba forma, kai poveikis žmonių elgesiui yra daromas teisės normomis ir teisės principais.
Teisinio reguliavimo priežastys klasinėje ir demokratinėje valstybėje yra skirtingos: klasinėje valstybėje teisinėmis priemonėmis imamasi reguliuoti žmonių elgesį siekiant legalizuoti (sunorminti) vienų socialinių grupių agresiją kitų grupių atžvilgiu, organizuotu būdu slopinti paverstųjų pasipriešinimą; o demokratinėje valstybėje – derinti priešingų grupių interesus ir tokiu būdu įtvirtinti bei palaikyti visuomenėje socialinę santarvę bei rimtį.
Demokratinėje valstybėje teisiniu reguliavimu siekiama užtikrinti visų visuomenės narių laisvę plėtojant teisę ne kaip socialinio pavergimo, o kaip visų išlaisvinimo priemone.
Teisinis reguliavimas atskiriamas nuo kitų socialinių reguliavimo formų apibrėžiant jo objektą, t.y. išsiaiškinant, koks žmonių elgesys reguliuojamas teisės normomis, kad nereikėtų naudotis juridinio poveikio priemonėmis ten, kur to paties galima pasiekti neteisinio reguliavimo priemonėm.
Teisinio reguliavimo objektas yra tas socialinis žmonių elgesys, kurį reikia norminti teisės priemonėmis. Socialinis elgesys – tai žmonių tarpusavio santykiai, kurių pagrindu žmonės siekia apsaugoti ir įgyvendinti savo teises ir interesus. Šiuo atveju socialinis elgesys, visuomeniniai santykiai arba žmonių santykiai iš esmės yra sinonimiškos sąvokos.
Teisė reguliuoja ne visus žmonių santykius, o tik reikšmingiausius, nes galioja principas: de minimus non curat lex et pretor (smulkmenomis įstatymais ir teisėjas neužsiima). Yra tokių teisės sričių, kur valstybės teisinis piliečių elgesio normavimas yra visai nereikalingas. Šioje srityje žmonių veikla yra teisinio pobūdžio, bet nesusieta su specifiniu teisiniu reglamentavimu. Žmonės vadovaujasi savo teisine sąmone. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis24.99 KB
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisinis reguliavimas (9) [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • E. Čižienė
Pasidalink su draugais