Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinės valstybės samprata (7)

Teisinės valstybės samprata (7)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Teisinės valstybės raida Vakarų Europoje. Teisinės valstybės samprata. Teisinės valstybės modelio priklausomybė nuo vyraujančios teisės sampratos. Lietuvos teisės sistema – vyraujančios teisės sampratos atspindys. Konstitucijos samprata teisinėje visuomenėje. Teisinės valstybės sociologiniai aspektai. Išvados.

Ištrauka

Teisės teorija - tai mokslas, tiriantis visuomenės socialinę struktūrą, socialinių jėgų santykį ir kitus sociokultūrinius veiksnius, formuojančius, keičiančius visuomenėje vyraujančią teisės sampratą kaip visiems teisės mokslams bendrą metodologinį pagrindą; taip pat bendrųjų teisės sąvokų aparatą, darantį teisės sampratą praktiškai funkcionalią, pajėgiančią metodologiškai vertybiškai vadovauti šakinių teisės mokslų tyrimams ir vertinimams.
Tai apibrėžimas, pateiktas A.Vaišvilos vadovėlyje "Teisės teorija" [2, 28]. Tema " Teisinės valstybės samprata" analizuojama remiantis būtent šiuo apibrėžimu, šiuolaikine teisės samprata, prisilaikant vadovėlyje pateikiamos teisės, kaip mokslo su tiksliai apibrėžtomis definicijomis ir metodologija, logikos ir nuoseklumo.
Teoriškai galima temos analizė keliais aspektais: istoriniu – kaip kito teisinės valstybės samprata istorijos bėgyje, teritoriniu – kaip kito ir ką reiškia ši samprata konkrečioje teritorijoje ( pvz, Lietuvoje), ir tai atitiktų temą, nes patį terminą pačia plačiausia prasme galima suprasti ir taip : jei valstybėje yra teisinių normų sistema, užtikrinama valstybės prievarta, tokia valstybė gali būti vadinama teisine. Kitas klausimas, paremtas asmeniniu ar grupiniu sutartiniu vertinimu, būtų kokybinis tokios teisės vertinimas. Tačiau toks termino "Teisinė valstybė" aiškinimas būtų dogmatinis, dirbtinas, nekreipiant dėmesio į tai, kokią prasmę čia ir dabar turi ši sąvoka. Temą "Teisinės valstybės samprata" nagrinėsime remdamiesi šiuolaikine teisės samprata, kai teisės esmė – teisių ir pareigų vienovė ir pusiausvyra. Bet būtinybė konkretizuoti temą, nustatyti nagrinėjimo objektą, pagrįsti pavyzdžių, iliustruojančių rašinį, parinkimo logiką, išlieka.
Šio darbo objektas – teisinės valstybės samprata - teorinis teisinės valstybės modelis, susiformavęs istorijos eigoje kaip asmens savivokos, objektyvių visuomenės vystymosi procesų ir teisinės minties išdava; asmens ir visuomenės siekis; jo įgyvendinimo ypatumai Lietuvos Respublikoje.
Visuotinai deklaruojama, kad Lietuvoje kuriama teisinė valstybė, tai yra, ne tik teisėkūra, bet ir visa teisė orientuojama į šiuolaikinę teisės sampratą - pripažįstamas asmens primatas prieš valstybę, žmogaus teisių prigimtinis pobūdis, asmenų lygiateisiškumas, socialinis kompromisas, šalyje įgyvendinta demokratija. Iš kitos pusės tik teisės teorija, kaip metodologinis pagrindas, leidžiantis išskaidyti ir atskirai nagrinėti tiek bendrąsias, tiek specialiąsias teisės dalis, funkcijas, principus, išskirianti santykius, objektus, subjektus, įgalina nuosekliai peržvelgti Lietuvos teisę vertinant juos asmeniniu piliečio, tarnybiniu – valstybės tarnautojo, atstovaujančio valstybę ir moksliniu analitiniu požiūriais. Toks temos pririšimas prie konkrečios valstybės teisės prasmingas ir todėl, kad atskleidžia teisės teorijos sąvokų – tame tarpe ir teisinės valstybės sąvokos - gyvybingumą, pritaikomumą konkrečiam atvejui iš vienos pusės ir Lietuvos teisės praktikos atitikimą teisės esmei iš kitos ir leidžia atsakyti į klausimą – ar Lietuva – teisinė valstybė, konkrečiais pavyzdžiais parodant, kas atitinka teisinės valstybės sampratą ir kas ne, taigi - taisytina. Teisinės valstybės samprata kaip tik ir atskleidžiama tokio nagrinėjimo procese.
Tikėtina, kad šia tema ( ir žymiai siauresnėmis jos potemėmis) yra ir bus vykdomi moksliniai darbai, rašomi straipsniai, monografijos. Studentiško darbo tikslas – įsisavinti teisės teorijos metodologiją, sąvokas, parodyti sugebėjimą savarankiškai taikyti teisės teorijos žinias konkrečioje srityje, todėl darbas nepretenduoja į visaapimančią analizę.
Reikia pažymėti dar vieną šio darbo aspektą. Temos nagrinėjimą suprantant kaip būtinybę atrinkti ir iš vadovėlių perkelti tai, kas parašyta, tiksliai pakartojant apibrėžimus, sąvokas, dėstymo stilių ir argumentus ( tegu ir savais žodžiais) įtvirtintų etatistinę mokymosi sampratą, todėl darbe nevengiama asmeninių autoriaus minčių, vertinimų, kurie gali būti jau formuluoti, analizuoti, net pripažinti nepagrįstais kituose darbuose, nežinomuose autoriui. Iš kitos pusės, teisinių žinių ribotumas neleidžia pateikti vien asmenines mintis ir citatas, rašant darbą iš esmės remtasi A.Vaišvilos knyga "Teisinės valstybės koncepcija Lietuvoje" , joje naudojama metodologija ir prisilaikant dėstymo stiliaus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Dydis30.44 KB
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisines valstybes samprata (7) [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Utenos kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Balkevičienė
Pasidalink su draugais