Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Ekologinė teisė (5)

Ekologinė teisė (5)

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Tarptautinė aplinkos apsaugos teisė. Ekologinės teisės reguliavimas Lietuvoje. Lietuvos teisės derinimas su Europos Sąjungos reikalavimais. Teisinė atsakomybė už žalą aplinkai. Išvados.

Ištrauka

Teisė į sveiką, švarią aplinką yra viena iš pagrindinių žmogaus teisių. Tačiau išsaugoti aplinką galima tik tada, jei visuomenė, sąveikaudama su aplinka, vadovaujasi tam tikrais aplinkosaugos reikalavimais, kuriuos reguliuoja valstybė. Valstybės aplinkosauginė funkcija įgyvendinama įvairiomis teisinėmis priemonėmis, kurios apibrėžia valstybės aplinkos apsaugos politiką, aplinkos apsaugos principus, nustato gamtos išteklių naudojimo tvarką, atskirų gamtos išteklių apsaugos priemones, ūkinės veiklos aplinkosauginius pagrindus, aplinkos apsaugos valdymą ir kontrolę bei atsakomybę už aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimus.
Sparčiai plėtojantis pramonei, transportui, energetikai ir kitoms ūkio šakoms, didėja ir šios veiklos poveikis aplinkai. Todėl aplinkos apsauga, racionalus gamtos išteklių naudojimas tampa vienu svarbiausiu valstybės politikos uždavinių.
Dėl poreikio turėti neužterštą ir švarią gamtą, siekiant nuo neigiamo aplinkos poveikio apsaugoti dabartinę florą ir fauną bei norint užtikrinti racionalų gamtos išteklių naudojimą atsiranda ekologiniai santykiai. Iš ekologinių santykių svarbos kyla būtinybė juos reguliuoti. Teisės normomis sureguliuoti visuomeniniai santykiai, susiklostę saugant ir naudojant aplinką bei jos turtus, yra teisinio pobūdžio ir suprantami kaip ekologiniai teisiniai santykiai. Tuo pačiu metu atsiranda ir pagrindas vystytis ekologinės teisės šakai.
Ekologinė teisė tai teisės šaka, reguliuojanti aplinkos visuomeninius santykius. Šios teisės pagrindiniai tikslai yra išsaugoti natūralią aplinką ir išlaikyti ekosistemų funkcionalumą. Ši teisės šaka dar vadinama ir aplinkos apsaugos teise, gamtos apsaugos teise. Aplinkos teisės terminas, kuris labiausiai paplitęs Europos Sąjungos valstybėse narėse laikomas tikslesniu ir išsamesniu už ekologinės teisės apibrėžimą (angl. enviromental law, vok. umweltrecht, pranc. droit de l‘environnement). Kadangi ekologinės teisės, aplinkos apsaugos teisės ir aplinkosaugos teisės terminai yra sinonimai ir turinio atžvilgiu vieno ar kito termino vartojimas esmės nekeičia, tai ir šiame savo darbe šiuos terminus vartosiu kaip sinonimus.
Darbe pirmiausiai apžvelgsiu aplinkos apsaugos teisės sampratą, normų priėmimą ir įtvirtinimą tarptautiniu mastu. Antrame skyriuje rašysiu apie ekologinės teisės reguliavimo ypatybes Lietuvos Respublikos teisės sistemoje, analizuosiu svarbiausius Lietuvos aplinkos apsaugos įstatymus ir jų svarbą. Trečiame referato skyriuje nagrinėsiu Lietuvos aplinkos teisės derinimą su Europos Sąjungos reikalavimais. Galiausiai paskutiniame skyriuje apžvelgsiu teisinės atsakomybę už aplinkos teisės pažeidimus rūšis ir specifiką.
Rašydamas šį darbą remsiuosi Lietuvos Respublikos Konstitucija ir kitais įstatymais, Lietuvos teisininkų straipsniais ir moksline literatūra. Darbe naudosiu keletą skirtingų tyrimo metodų. Pagrindinis iš jų mokslinės literatūros analizė. Taip pat buvo naudoti monografinis metodas ir palyginamoji analizė.
Mokslinės teisinės literatūros straipsnių ir monografijų ekologinės teisės klausimais gana daug. Taigi rašydamas šį darbą turėjau tikrai nemenką literatūros pasirinkimo laisvę. Nusprendžiau naudotis vienu pirmųjų ekologinės teisės vadovėlių teisininkams, kurį 1996 m. parašė Vilniaus Universiteto profesorius Antanas Marijonas. Kita labai svarbi knyga, kuria rėmiausi rašydamas šį referatą buvo Vilniaus Universiteto docentės Rasos Ragulskytės-Markovienės monografija – Aplinkos teisė: Lietuvos teisės derinimas su Europos Sąjungos reikalavimais. Ši monografija yra pirmas Lietuvoje darbas, nagrinėjantis Europos Sąjungos aplinkos teisės pagrindinių nuostatų derinimo su Lietuvos aplinkos teise problematiką. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Dydis50.48 KB
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasAplinkos inžinerijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekologine teise (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Raimondas Grubliauskas
Pasidalink su draugais