Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Pozityvistinės ir nepozityvistinės teisės sampratų diskusija

Pozityvistinės ir nepozityvistinės teisės sampratų diskusija

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Dėstomoji dalis. Teisės sampratų įvairovė. Pozityvistinė teisės samprata. Teisinio pozityvizmo požymiai. Institucinis pozityvizmas. Teisės ir moralės santykis pozityvizmo kontekste. Nepozityvistinė teisės samprata. Teologinė arba Dieviškoji teisės kilmės teorija. Prigimtinės teisės teorija. Teorijos, kildinančios teisę iš priešingų interesų. Sociologinė teisės samprata. Pozityvistinės ir nepozityvistinės teisės sampratų šaltinių diskusija. Prigimtinė ir pozityvioji teisė teisės ir moralės kontekste. Teisinis personalizmas – šiuolaikinė teisės samprata. Teisinio personalizmo aksiomatika. Išvados.

Ištrauka

Teisė reikšdama žmonių pastangas versti savo interesus visai visuomenei privaloma tvarka ir ja remiantis viešpatauti arba sugyventi yra vienas iš reikšmingiausių ir kartu sudėtingiausių žmogaus kurinių.
Teorinė teisinio žinojimo sritis prasideda nuo suvokimo tų veiksnių, kurie formuoja konkrečioje visuomenėje vyraujančią teisės sampratą, lemia jos turinį ir pobūdį. Ji siekia nustatyti, kaip iš biologinių, psichologinių, ekonominių žmogaus interesų atsiranda teisinė tikrovė, kas lemia tokią transformaciją.
Mano kursinio darbo tema " Pozityvistinės ir nepozityvistinės teisės sampratų diskusija". Iš pradžių reikėtų išsiaiškinti ką reiškia sąvokos pozityvizmas ir nepozityvizmas. Pats žodis pozityvizmas yra kilęs iš filosofijos , kuri tiria tik tai kas pozityvu, iš tikrųjų esti, yra tikroviška ir nekelia abejonių, remiasi tik patyrimu ir atmeta bet kokia metafiziką kaip teoriškai negalima o praktiškai nenaudinga . XIX m. C. – H. Saint – Simono taip pavadintas ir A. Comte plėtotas pozityvizmas paplito socialiniuose ir dvasios moksluose , jo šaknys antikos skepticizmas, viduramžių nominalizmas ir vėlesnis anglų empyrizmas. Pozityvizmui būdinga:
Tačiau peržvelgtoje literatūroje aš neradau žodžio "nepozityvizmas", pagrinde visur kaip pozityvizmo antonimas iškeliama prigimtinė teisė. Bet tiksliausią atsakymą radau profesoriaus A. Vaišvilos vadovėlyje "Teisės teorija". Čia teisės sampratos skirstomos pagal teisės šaltinio pobūdį ir išstudijavus šias sampratas išryškėja kokios iš jų yra nepozityvistinės. Kiekviena iš jų išdėstyta turinyje ir bus plačiau aprašytos.
Pasirinkau šią temą, kadangi ir pati norėčiau išsiaiškinti šių teisės sampratų santykį ir sužinoti kuri iš jų dabar vyrauja šiandieniniame Lietuvos gyvenime. Bet kad ir kaip būtų liūdna vis dar sutinkame pozityvizmo apraiškų. Asmenys aukščiausiose valstybės institucijose bando parodyti visuomenei, kad tik jie yra teisingumo garantas valstybėje ir bando sutelkti valdžią savo rankose, nors po nepriklausomybės atgavimo padėtis kardinaliai keičiasi vyksta teisinė reforma ir Lietuva pretenduoja į teisinės valstybės modelį, kur sparčiai priešinamasi pozityvizmo ir etatizmo apraiškoms. Ir čia svarbiausia pripažinimas, kad valstybės valia nėra vienintelis teisės šaltinis , kad valstybės valią turi varžyti ne šiaip valstybės išleidžiami įstatymai, o žmonių teisės, t. y vertybės esančios šalia valstybės valios ir nepriklausomai nuo tos valios. Valstybė pašaukta ne suteikti asmens teises, o tik kurti mechanizmą toms teisėms garantuoti . Teisinės valstybės raida, didinti individo teisių saugos veiksmingumą, reikalauja atgaivinti prigimtinės teisės koncepciją ne tik kaip teorinę, bet ir kaip praktinę aktualiją, ją inkorporuojant į teisinės valstybės koncepciją kaip pagrindinį elementą .
Taigi vykstant teisinei reformai nepozityvistinės teisės reikšmė praktikoje yra labai didelė, mano nuomone ji saisto valdžiuos organus, nurodo jiems darbo principus, kokių tikslų jie turėtų siekti. Jei nebūtų nepozityvistinės teisės sampratos valstybės valia vėl galėtų pasukti totalitarizmo link ir grąžinti mus atgal iš kur visai neseniai mūsų tautai pavyko ištrūkti.
Rašydama kursinį darbą " Pozityvistinės ir nepozityvistinės teisės sampratų diskusija" naudojausi tokia literatūra:

Kursinio darbo struktūra:
Kursinį darbą sudaro įvadas, dėstomoji dalis ir kursinio darbo rezultatų apibendrinimas – išvados. Darbo pabaigoje pateiktas naudotos literatūros sąrašas

Kursinio darbo uždaviniai:
Atskleisti pozityvistinės ir nepozityvistinės teisės doktrinų sampratas, išstudijuoti jų šaltinius, esmę ir tarpusavio santykius, taip pat atskleisti jų sąvokas ir būtent šioms doktrinoms būdingus požymius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Dydis32.3 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pozityvistines ir nepozityvistines teises sampratu diskusija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 21 puslapis 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Prof. habil. dr. Alfonsas Vaišvila
Pasidalink su draugais