Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Rinkimų sistemos

Rinkimų sistemos

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Rinkimų sistemos sąvoka. Rinkimų sistemos rūšys ir jų įtaka partinei sistemai. Mažoritarinė rinkimų sistema. Proporcingo atstovavimo rinkimų sistema. Mišri rinkimų sistema. Rinkimų sistemos Lietuvos Respublikoje 1990-1992 metais. Rinkimų sistemos Lietuvos Respublikoje po 1992 metais. Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai. Lietuvos Respublikos Savivaldybių Tarybų rinkimai. Išvados.

Ištrauka

Rinkimai valstybės valdžios ir visuomenei vadovaujančiųjų organų sudarymo būdas. Taigi dabar visuomenėje labiausiai paplitusi demokratinių rinkimų forma. Pagrindinis demokratinio valdymo principas yra tas, kad visa valdžia priklauso žmonėms, tautai. Tačiau tauta savo valdžią įgyvendina netiesiogiai, o per renkamus atstovus (kandidatus). Taigi rinkimų paskirtis yra demokratijos įgyvendinimas, tautos atstovų išrinkimas ir valstybės vyriausybės suformavimas. Rinkimų procedūros metu valstybės piliečiai - rinkėjai iš daugelio pasiūlytų kandidatų išsirenka tuos asmenis, kuriais labiausiai pasitiki, patiki atstovų iki rinkiminiais pažadais ir sutinka suteikti jiems teisę valdyti valstybę. Per rinkimus užverda politinės kovos tarp priešingų renkamųjų atstovų stovyklų. Taigi per rinkimus išrinkti piliečiai atstovaus žmonėms ir turėtų vykdyti jų paliepimus, bet tai ne visada yra daroma. Rinkimų vykdymas, jų organizavimas, politinių partijų kandidatų kėlimas yra labai sunkus procesas pareikalaujantis daug lėšų bei laiko. Rinkimai dažnai iš demokratijos įgyvendinimo formos pavirsta savotišku spektakliu, propagandos kampanija, kurios tikslas ne tautos atstovų išrinkimas, o esamo rėžimo pozicijų sutvirtinimas ir įteisinimas. Rinkimai remiasi ir yra demokratiški tik tuomet, kada nėra pažeidžiamos rinkimų teisės bei rinkime dalyvauja tik tos valstybės piliečiai. Taigi rinkimai buvo sumanyti tam, kad būtų galima įgyvendinti demokratiją. Rinkimai - gana sudėtinga procedūra, ištisas įvairių vienas po kito einančių veiksmų procesas. Juose yra begalė klausimų, todėl šiame referate bus panagrinėtas tik vienas, tačiau labai svarbus, klausimas – tai rinkimų sistemos.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad labai lengva nustatyti rinkimų rezultatus. Suskaičiuojame visus rinkėjų balsus ir pasakom, kuris iš kandidatų gavo daugiausiai balsų. Tačiau nusprendžiant, kuris kandidatas gavo daugiausiai balsų, prasideda problemos. Pirmiausiai reikia apibrėžti, ką reiškia "dauguma balsų". Sakysim rinkiminėje apygardoje balotiruojasi 12 kandidatų, o daugiausiai balsų surinkęs kandidatas tegavo tik 20 rinkėjų balsų. Taigi ar galima tokį kandidatą pripažinti laimėjusiu? Viena vertus rinkimų rezultatas reiškia, kad 80 rinkėjų šiuo žmogumi nepasitiki. Antra vertus, kitais kandidatais pasitikima dar mažiau. Todėl visose demokratinėse valstybėse dar prieš rinkimus yra nustatomas rezultatų skaičiavimo metodas – rinkimų sistema, pagal kurią bus skaičiuojami ir vertinami rinkimų rezultatai.
Taigi Rinkimų sistema juridiniu požiūriu reiškia balsavimo rezultatų nustatymo būdą, o politiniu tai būtų instrumentas, kuriuo naudodamasi viena ar kita politinė grupuotė stengiasi gauti daugumą vietų atstovaujamame institute, nes nuo skaičiavimo būdų gaunami skirtingi balsavimo rezultatai, kas ypač svarbu politinėms partijoms.
Kiekvienoje valstybėje nustatoma sava rinkiminė sistema, pritaikyta susiklosčiusios politinės realybės. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis10 puslapių 
Dydis17.45 KB
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rinkimu sistemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 10 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • vyr. asist. Rimkevičius
Pasidalink su draugais