Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Lygiateisiškumas - bendrasis teisės principas

Lygiateisiškumas - bendrasis teisės principas

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įžanga. Teisės principo apibūdinimas. Teisės principai ir normos. Teisės principų rūšys. Lygiateisiškumas kaip konstitucinis principas. Lygiateisiškumas kaip bendrasis teisės principas. Pirminiai, išvestiniai ir sudėtiniai principai. Lygiateisiškumo principo įtvirtinimas ir taikymas. Išvada.

Ištrauka

Pagrindinis senosios teisės bruožas tiek feodalinėse, tiek vergvaldinėse visuomenėse buvo nelygios, nevienodos žmonių teisės, nelygi padėtis, įtakota priklausymo vienai ar kitai socialinei grupei ar luomui. Naujajai teisei toks visuomenės traktavimas jau netiko, naujos gyvenimo sąlygos privertė panaikinti luomus ir luomines privilegijas ir naujoji teisė vienu pagrindinių savo principų paskelbė žmonių lygybę prieš įstatymus, teisinę lygybę, lygiateisiškumą. Šis principas reiškė, jog visi žmonės yra lygūs prieš įstatymą, nusižengę visi atsako vienodai, teisiami vienodai, kiekvienas turi teisę savo apsisprendimu verstis ūkine veikla, prekyba ir kt. Taigi, buvo pripažintas lygiateisiškumas ir laisva valia. Lygiateisiškumas, kaip ir kiti tradiciniai teisės principai – demokratiškumas, humanizmas – yra ne būtent teisiniai, bet idoeloginiai, tai universalūs žmogiško sugyvenimo principai, galiojantys ne tik teisei. Bet jie yra ir teisės principai, nes gali būti išvedami iš subjektinių teisių ir pareigų vienovės. Daug įtakos turėjo 1789 metų Prancūzijos žmogaus ir piliečių teisių deklaracija, skelbusi prigimtines, šventas ir neatimamas teises, tokias kaip laisvė, lygybė, teisių turėjimas. Jos nuostatos pasklido po konstitucijas ir tarptautinius dokumentus. Jau anksčiau, 1776 metais, paskelbta JAV nepriklausomybės deklaracija teigė, kad visi žmonės sukurti lygūs, teisės į gyvybę ir laisvę yra neatimamos. Žmogaus teisės formavosi kaip politinės pilietinės garantijos. Lygiateisiškumas priskiriamas prie pirmosios kartos teisių, tokių kaip, teisė į gyvybę, nuosavybę, nešališką teismą. Šios teisės panašiai suprantamos visose valstybėse.
Šiais laikais lygiateisiškumas taip pat yra vienas iš svarbių teisės principų – viena iš teisės sistemos pamatinių nuostatų, kuriomis grindžiamas teisinis reguliavimas ir teisinė praktika, bendrasis ir individualusis teisinis reguliavimas bei teisės realizavimas. Lygiateisiškumas įtvirtinamas tarptautiniuose dokumentuose, tokiuose kaip Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, Lietuvoje lygiateisiškumo principas visų pirma įtvirtinamas 29 Lietuvos Respublikos Konstitucijos straipsnyje, pirmoje dalyje, kurioje teigiama: įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs. Visų žmonių lygybė prieš įstatymą ir teismą yra pamatinis šiuolaikinės demokratinės valstybės principas . Lygiateisiškumas tai konstitucinis, bendrasis, pirminis teisės principas, taikytinas ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims. Šiame kursiniame darbe bus aptariamos teisės principų bei normų sąvokos, lygiateisiškumo – vieno pamatinių teisės principų – svarba, įtvirtinimas ir taikymas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis13 puslapių 
Dydis29.12 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lygiateisiskumas bendrasis teises principas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais