Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Branduolinio ginklo nenaudojimas – besiformuojantis tarptautinis paprotys?

Branduolinio ginklo nenaudojimas – besiformuojantis tarptautinis paprotys?

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įžanga. Šiek tiek istorijos... Branduolinio ginklo neplatinimo sutartis. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) vaidmuo užtikrinant tarptautinį saugumą ir taiką pasaulyje. Europos sąjungos pozicija. NATO vaidmuo. Bažnyčios nuomonė. Tarptautinis paprotys. Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties neefektyvumo kriterijai. 1961 metų Jungtinių Tautų (JT) generalinės asamblėjos rezoliucija. Tarptautinio teisingumo teismo bylos legality of nuclear weapons konsultacinė išvada. Išvados.

Ištrauka

Civilizuotos tautos tarptautinį saugumą visuotinai pripažįsta kaip vieną iš aukščiausių vertybių. Dviejų pasaulinių karų pavyzdys parodė, kad ginkluotės pobūdis bei jos didinimas nė vienai valstybei negarantuoja galimybės užtikrinti saugumą. Dabar kiekvienos valstybės saugumas priklauso nuo visų šalių saugumo, todėl būtina valstybėms glaudžiai ir aktyviai bendradarbiauti.
Šiuo metu saugumo užtikrinimas tampa vis sudėtingesniu uždaviniu, kai valstybės ne tik ėmė gamintis masinio naikinimo ginklus, bet ir juos bandyti, tobulinti, platinti ir naudoti. Esminis valstybių saugumo užtikrinimo būdas yra nusiginklavimas, o ypač – kelio užkirtimas vieno pavojingiausių – branduolinio ginklo panaudojimui. Tad neatsitiktinai vienas iš pagrindinių Jungtinių Tautų tikslų - pasiekti visuotinį nusiginklavimą ir absoliutų masinio naikinimo ginklų uždraudimą. Jungtinės Tautos inicijavo eilę sutarčių, siekiant kontroliuoti valstybių branduolinį ginklavimąsi, tarp kurių svarbiausia - 1968 m. Branduolinio ginklo neplatinimo sutartis. Nors minėta sutartis įsigaliojo 1970 metais, branduolinio ginklavimosi problema vis dar lieka aktuali.
Valstybių praktika, o tiksliau – branduolinio ginklo nenaudojimas jau daugiau nei penkiasdešimt metų, - ir nemažas skaičius tarptautinių sutarčių, numatančių branduolinio ginklo nenaudojimą bei nusiginklavimą, doktrinoje kelia diskusijų, jog šio ginklo nenaudojimas gali būti vertinamas kaip besiformuojantis tarptautinis paprotys. Norint patvirtinti tokio teiginio pagrįstumą reikia įsigilinti į valstybių pozicijas bei nuomones pasirašant ar priešingai – nepasirašant atitinkamų tarptautinių sutarčių.
Taigi šiame darbe panagrinėsime diskusijas keliantį klausimą, ar branduolinio ginklo nenaudojimas gali būti traktuojamas kaip tarptautinis paprotys. Remsimės valstybių praktika, tarptautinių organizacijų vykdoma politika, Tarptautinio Teisingumo Teismo konsultacine išvada ir kitais šaltiniais.
Po Antrojo pasaulinio karo didžiosios valstybės ėmė vykdyti labai pavojingą ginklavimosi varžybų politiką. Viso to rezultatas – atsirado naujų masinio naikinimo ginklų rūšių, pirmiausia – branduolinis ginklas. Branduolinis ginklas pirmą kartą sukurtas JAV 1945 m. vykdant Manheteno projektą. Per visą istoriją nuo branduolinio ginklo sukūrimo kare jis naudotas du kartus. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, 1945 metų rugpjūčio 6 dieną, JAV numetė branduolinę bombą virš Japonijos miesto Hirosimos, o antrą bombą po trijų dienų numetė ant Nagasakio. Po Antrojo pasaulinio karo branduolinės bombos apie du tūkstančius kartų naudotos tik bandymams ir galios demonstravimui septyniose šalyse (JAV, Rusija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Kinija, Indija ir Pakistanas).
Kaip atsakomoji reakcija į branduolinio ginklo sukūrimą bei naudojimą jau pirmaisiais Šaltojo karo metais pasirašomos sutartys: 1963 metais – Sutartis dėl branduolinių bandymų atmosferoje, kosminėje erdvėje ir po vandeniu uždraudimo bei 1968 metais – Sutartis dėl branduolinio ginklo neplatinimo. Ir tai tik pradžia. Vis daugiau valstybių palaipsniui perėjo į branduolinio nusiginklavimo šalininkų pusę. Didžiausią reikšmę šioje srityje turėjo Branduolinio ginklo neplatinimo sutartis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Dydis33.19 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Branduolinio ginklo nenaudojimas besiformuojantis tarptautinis paprotys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais